Část 4. - Áčko v letech 1946 až 2005
Suterén áčka
V suterénu byly prostorné šatny a umývárny zaměstnanců, zvlášť pro ženy a muže. V místech k Nádražní ulici si chlapi z předvýroby udělali u šaten posilovnu.
Část 4. - Áčko v letech 1946 až 2005
Suterén áčka
V suterénu byly prostorné šatny a umývárny zaměstnanců, zvlášť pro ženy a muže. V místech k Nádražní ulici si chlapi z předvýroby udělali u šaten posilovnu.
Část 3. - Áčko v letech 1946 až 2005
Klasické uspořádání v áčku při výrobě kondenzátorů bylo rozděleno podle účelu – navijárna svitků, montáž kondenzátorů, mytí dílců, impregnace, místnost seřizovačů a údržby, příruční sklad materiálů, kanceláře mistra a technologa, svačinárna.
Část 2. - Areál staré Tesly v letech 1946 až 2005
Od roku 1946 sloužil celý areál bývalé tabákové továrny Tesle.
Část 1. - Předmluva
Během druhé světové války byla v áčku výroba cigaret a doutníků omezena.
I nejstarší a nejvýraznější z budov bývalého areálu staré Tesly podlehne v krátké době demolici. Jedná se o budovu čp. 1012 v ulici Nádražní, která od svého vzniku až do roku 1944 fungovala jako tabáková továrna vyrábějící doutníky a cigarety.
Josef Švarc byl za války příslušníkem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. Patřil k nejmladším vojákům bojujícím v zahraničí a byl přímým účastníkem obléhání Dankerque v roce 1944.
Obec Dolní Čermná leží v poměrně rovinatém terénu asi 8 km severně od Lanškrouna. Nejvyšším bodem v katastru obce je Červený vrch (528 m n. m.), a právě na jeho východním svahu byl před 40 lety uveden do provozu lyžařský vlek.
Seriál o kulturním domě, který byl postupně zveřejňován na tomto webu, jsem začala psát v roce 2016. Samozřejmě jsem si tehdy uvědomovala, že někde žijí potomci této pro Lanškroun významné rodiny. Že se s nimi o sedm let později osobně setkám, to mě ale ani v nejodvážnějších představách nenapadlo.
Nenápadné stavení čp. 84 v ulici Komenského (asi tak v polovině mezi Krčmou a bývalým řeznictvím Kocourek) je rodným domem muže, který se po vypuknutí 2. světové války zasloužil o záchranu 2 506 československých Židů. Leopolda Herrmanna.
Občas si při rozhovoru s lidmi, kteří si pamatují na některé zaniklé lanškrounské subjekty, vybavím i mé vlastní paměti z dětství a mládí. I lanškrounský pivovar, dle mého významný provoz se zajímavou historií, tvořil původní historii Lanškrouna, která je významně spjata s německou kulturou a architekturou.
Osudy staveb na Lázku u Lanškrouna v mnohém připomínají historii i několika jiných míst. V jeho okolí totiž vedla kdysi hranice. A to nejen zemská, mezi Čechami a Moravou, ale též hranice národnostní a jazyková. Hranice, o kterou se vedly líté boje.