Good night, it is Thursday 23.3.2017. It is the nameday of Ivona, tommorow is the nameday of Gabriel.

Bulletin

170322 moranaDětské hlásky zpívající "Neseme Morenu, pěkně ustrojenú..." zněly z průvodu, který dnes procházel městem. Směřoval za volejbalové kurty, kde se děti zpěvem loučily se zimou. Hořící Morana letěla do potoka a děti dostaly za úkol najít líto - symbol jara a nového života. To bylo, jak je vidět na fotografiích, ukryto přímo pod mostem.

170322 volejbalPoslední hrací den první ligy, 26. února, si kadetky VO TJ Lanškroun zajistily vítězství v první lize. Lanškrounské volejbalistky dokázaly Uherské Hradiště porazit ve dvou zápasech 3:0 a 3:0. Oproti tomu konkurentky o první místo, TJ Sokol Brno, nezvládly jeden ze dvou zápasů s Olomoucí. Z prvního místa se tak radovaly volejbalistky Lanškrouna.

170321 rybnicniNa veřejném projednání rekonstrukce ulice Rybniční se 15. března sešlo téměř čtyřicet lidí povětšinou bydlících přímo na Rybniční nebo na některé z kolmic spojujících ji s TGM (K. Čapka, Franze Kafky, P. Bezruče nebo Jilemnického). Podařilo se vytvořit atmosféru bez jakýchkoliv střetů, kdy všichni přemýšlejí jak ulici opravit, aby co nejlépe vyhovovala.

170320 tibet23. března se od 19 hodin uskuteční v Music Baru Forea přednáška Malý Tibet - cesta pro pomoc. Přednáší Václav Malinský. Vstupné 50 Kč bude použito na další dobročinný projekt.

Walk for Help (česky Cesta pro pomoc) je dobročinný projekt, který dává cestování hlubší význam.

170305-moranaaneb loučení se zimou a vítání jara. Průvod od Rodinného centra Dětský svět vyjde 22. března v 16 hodin a bude pokračovat přes město k volejbalovým kurtům se zpěvem, kde bude Morana zapálena a vhozena do potoka. V centru si povíme o významu tohoto zvyku a vyzvedneme Moranu.

170222-jarmarkZŠ Bedřicha Smetany vás srdečně zve na VELIKONOČNÍ JARMARK, který se bude konat 22. března od 10 do 17 hodin v hlavní budově školy:

- prodejní výstava výrobků žáků školy

- ukázky řemeslných dílen Milena Ficnerová - krajka a kraslice, Kateřina Kadláčková - vazba, Andrea Stašková - sklo a Miloš Kovačevič - pomlázky.

170320 autobusZaměstnanci jedné z lanškrounských firem dnes cestou z práce zažili nepříjemné překvapení. Autobus, který je vezl po noční, neujel ani 200 metrů a upadlo mu kolo. Naštěstí se tak stalo při rozjezdu za křižovatkou, kdy jel pomalu, takže se nikomu nic nestalo.

Autobus v tuto chvíli (před 8 hodinou) blokuje odbočku ke Kauflandu ve směru jízdy od města. Proto je nutné pokračovat po ulici Dvořákově rovně, za místem nehody se otočit a vrátit na odbočku k supermarketu v opačném směru.

170319 karnevalPřinášíme fotografie z dětského karnevalu konaného v neděli v sále lanškrounského zámku. Karneval uspořádalo Rodinné centrum Dětský svět, přímo na místě jej organizovaly dvě uklízečky - Eva a Vlaďka.

170319 sochaSocha kajícího se hříšníka, umístěná před kostelem sv. Václava, byla konečně zbavena igelitového obalu a snad získala i definitivní umístění. Během loňského Hlínafestu ji vytvořil třiadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Matouš Háša. Matouš měl od začátku jasnou představu kde sochu umístit. Tehdy našemu serveru řekl:

170317 sazavaTam, kde dřív leželo u pole jen poničené torzo drobné sakrální památky, se loni na podzim objevil novotou zářící "křížek". Zdevastované pískovcové kvádry s neúplným textem pravděpodobně z roku 1890 nechala zrestaurovat a doplnit o chybějící části Obec Sázava. Památka se totiž nachází u výjezdu z Lanškrouna na Sázavu přímo naproti Sázavské pekárně.

Sázavští v posledních letech opravili v katastru obce více drobných památek. Je to kromě křížku u Sázavské pekárny také křížek u kaple sv. Prokopa a boží muka u příjezdu do obce od Lanškrouna.