Miłej nocy, dzisiaj jest piątek 10.7.2020. Imieniny obchodzi Libuše / Amálie, jutro Olga.

Reportaż

200708 rizeniZákaz řízení motorových vozidel není banalita, která by se mohla porušovat. To však neměl na paměti manželský pár z Lanškrounska.

Policisté z Oddělení hlídkové služby Ústí nad Orlicí při silniční kontrole zastavili, mezi obcemi Luková a Žichlínek na Lanškrounsku, pětadvacetiletou řidičku osobního vozidla značky Audi A6.

200706 hadankaMnozí návštěvníci lanškrounského hřbitova procházejí mezi náhrobky a zajímají se, kdo zde je pochován. Mnohdy najdou jména svých známých, aniž by tušili, že je už nikdy nepotkají. Jsou zde impozantní hrobky významných lanškrounských občanů a vedle nich hroby se stěží čitelným textem.
Jedním z nich je i hrob, který je předmětem dnešní hádanky. Snímkem vám jej připomínáme, ale: VÍTE KOMU NÁLEŽÍ TOTO MÍSTO POSLEDNÍHO SPOČINUTÍ? V ČEM TKVÍ JEHO JEDINEČNOST?

Do redakce nebyla zaslána žádná správná odpověď.

200705 poliklinikaPo konfiskaci budovy čp. 43 ji do svého majetku získalo město Lanškroun. O dům projevilo zájem Ministerstvo spravedlnosti, které zvažovalo možnost přestěhovat do ní okresní soud. Ten v roce 1949 sídlil v bývalé vile zlatníka Rudolfa Emila Langera, čp. 335 (dnešní kulturní dům). Ministerstvo spravedlnosti proto najalo technického znalce, který měl vypracovat znalecké posudky na současné sídlo soudu v Nádražní 335 (kulturní dům) a případné sídlo nové, tj. čp. 43/I v ulici S. Čecha (poliklinika).

200703 varyLanškrounské kino se připojilo k festivalu Tady Vary, a tak 3. července, ve chvíli, kdy měl být zahajován 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu, vítalo diváky rekvizitami navozujícími atmosféru Karlových Varů. Přicházející diváci samozřejmě neodolali pokušení pořídit si snímek před fotostěnou na červeném koberci a správně naladěni pak vstupovali do kinosálu.

200630 zusAbsolventský koncert žáků hudebního a výtvarného oboru ZUŠ měl slibný začátek. Farní zahrada byla 29. června zaplněná diváky, kolem byly vystavené výtvarné práce a na jevišti vystupovali první koncertující. Moderátorka Andrea Stašková si asi při třetím vstupu pochvalovala, že po celodenním dešti se krásně vyčasilo... a během několika minut se spustil takový déšť, že diváci prchli pod stříšku a v hledišti zůstaly jen prázdné židle.

200629 lagunyVytrvalý déšť zvedá hladinu Ostrovského a Třešňovského potoka. Během pondělí 29. června v Lanškrouně napršelo 46 mm vody. Déšť se naštěstí rozložil do téměř celého dne, takže kanalizace na většině míst vodu stíhá odvádět. Půda je však v povrchové vrstvě natolik nasáklá vodou, že v některých místech vznikají laguny.

200628 poliklinika2Starší ze synů Eduarda Silného Viktor studoval na lanškrounském gymnáziu, absolvoval ve školním roce 1890/91. Pracoval jako novinář. Zemřel 13. listopadu 1903 ve věku třiceti let. Ačkoliv má náhrobek na zdejším hřbitově, Lanškroun pravděpodobně není místem jeho skonu.

200627 kytkyJmenuji se Miroslav Svoboda a pracuji jako zahradník Technických služeb Lanškroun. Každý den se se mnou a mojí pomocnicí můžete setkat na ulici, kruhovém objezdu a u květinových záhonů. Na začátek bych chtěl upozornit, že nejsem žádný kriminálník, jak mě často občané vnímají, nedělám tuto práci z nouze ani za trest. Práci zahradníka v technických službách dělám proto, že mě baví a je to můj velký koníček.

200626 zaplavy1Blesková povodeň v polovině června zaplavila několik ulic na Teslově. O rok a týden dříve došlo k podobné situaci v okolí Lidické. V obou případech jde o lokality, které sousedí s velkými lány polí, které vodu z prudkých dešťů nezvládají zadržet. Ta se pak spolu s vrstvou půdy valí do ulic. Jaké je na stole řešení? A jak si chce město poradit se střídáním období sucha a prudkých dešťů? Zeptali jsme se starosty Radima Vetchého.

200611 klV pátek 12. června zahajuje program Lanškrounského kulturního léta pohádkou Princezna na hrášku. Akce se budou konat každý týden až do konce srpna, většinou v zámecké zahradě. V případě nepříznivého počasí se přesunují do sálu zámku.