Přes osmdesát originálů grafických děl Bohuslava Reynka (1892 - 1971) je vystaveno v galerii muzea od 19. ledna, kdy se konala vernisáž za přítomnosti několika mimořádných hostů. Do Lanškrouna při této příležitosti přijela umělcova vnučka Veronika Reynková a také dva majitelé významných sbírek Reynkových obrazů Zdeněk Sklenář a Tomáš Pleskač, díky jimž bylo možné výstavu uspořádat.
O Bohuslavu Reynkovi, který byl nejenom grafikem, ale i básníkem a překladatelem pohovořil historik umění Jan Rous. Ten návštěvníkům vernisáže přiblížil i Reynkovu poezii a citoval mimo jiné také vzpomínku Reynkova současníka Jana Zrzavého, jenž žil v Krucemburku, tedy jen pár kilometrů od Petrkova.
Majitel pražské galerie Zdeněk Sklenář uvedl, že Bohuslav Reynek patří mezi deset nejvýznamnějších umělců 20. století spolu s Kupkou, Boštíkem, Šímou a dalšími. "V Reynkových grafikách je ohromná hloubka, která vycházela z těžce zkoušeného muže, jenž miloval ženu z Grenoblu a přivedl ji na Českomoravskou vrchovinu, kde ho čekala budoucnost zemědělce... On se ale vydal cestou básníka, vydal se vlastně cestou amatéra, který vzal tu jehlu do ruky, aby se učil, aby vyškrábal ty své vidiny...", řekl galerista.
A sběratel obrazů Tomáš Pleskač na něj navázal: "My máme ke každému z vystavených obrázků velmi zajímavý osobní příběh a bylo velkou radostí výstavu připravovat. To, co tady vidíte, je výsledek více než desetileté sběratelské vášně a jsme rádi, že s vámi tuto vášeň můžeme sdílet."
Výstavu v galerii muzea můžete navštívit do 17. března.
Marie Hrynečková
Více o Bohuslavu Reynkovi na:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/8408-vernisaz-reynek
Foto:
1 - Ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová.
2 - S hosty vernisáže Zdeňkem Sklenářem, Tomáše Pleskačem, Veronikou Reynkovou a Janem Rousem.
3 - Johana Corrigan (učitelka hudby a angličtiny na anglickém gymnáziu) zpívala několikrát během vernisáže, na závěr zařadila skladbu Ave Maria od Johana Sebastiana Bacha.
4 - Historik umění Jan Rous.
6 - Majitel pražské galerie a sbírky obrazů Bohuslava Reynka Zdeněk Sklenář.
7 - Část své sbírky obrazů poskyt také Tomáš Pleskač.
8 - Jedním z obrazů na výstavě je například i Kalvárie II, 1941 - 1949, suchá jehla, monotyp.
9 - Vernisáž si nenechali ujít ani Jirka Kohout s Miroslavem Kuťákem...
11 - Bývalý politik Miroslav Macek byl v Lanškrouně na vernisáži podle svých slov už asi popáté. Zde v rozhovoru s ředitelkou muzea.
13 - Lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik s Tomášem Pleskačem.
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/8423-unikatni-grafiky-b-reynka#sigProId1f9afa217f