Technické služby Lanškroun – o některých plánech a snahách

Vladimir_SkalickyS Vladimírem Skalickým, již skoro dva roky jednatelem Technických služeb Lanškroun, s.r.o. (TSL), jsme hovořili o několika aktuálních a zároveň trvalých tématech: o veřejném osvětlení, o vzhledu města a o odpadovém hospodářství. Rozhovor podnítily námitky TSL vůči našemu článku o besedě na téma investic města 2014.

 

V našem článku o setkání vedení města s občany dne 5. února jsme uvedli několik úryvkovitých informací z diskuse o osvětlení města. Jaké souvislosti by bylo vhodné doplnit, aby obraz o současnosti a budoucnosti veřejného osvětlení v Lanškrouně byl ucelený?

 

Pravdou je, že v Lanškrouně je 1071 „světelných bodů“. „Světelným bodem“ nazýváme jedno světlo, které je umístěno na sloupu. Na některých sloupech mohou být až tři „světelné body“. Z 90 % převažují světla se sodíkovou žárovkou, které je charakteristické svým oranžovým odstínem. Na počátku je u nás zavádění osvětlení LED.

 

Zatím je na zkoušku instalováno 5 světel LED na novém úseku ulice Na Výsluní. Dávají pocitově bílé světlo. Ve velkých městech LED osvětlení nacházíme již častěji. Možnosti LED osvětlení mají svá omezení: nejsou tak výhodné na silnice, které požadují dostatečnou úroveň osvětlení. Každá komunikace má své normované požadavky na osvětlení a světla LED zatím nestačí pro silnice 1. třídy (u nás průtah Svitavy – Štíty).

 

Naopak na místní ulice se LED systém hodí. V určitých úsecích mohou mít sloupy veřejného osvětlení větší rozteče, protože určitá LED svítidla mají širší kužel svícení nežli světlo sodíkové.

 

Také úspory z prodloužené životnosti stojí za pozornost. Ročně se prosvítí zhruba 4000 hodin. Sodíkové světlo vydrží cca 8 - 10 tisíc hodin, zatím co světlo LED může vydržet až 70 tisíc hodin.

 

Nevýhodou LED zdrojů je jejich vysoké zahřívání a tím i požadavek na dobrý odvod tepla. Není-li konstrukčně dobře vyřešený, životnost výrazně klesá. Vadí i nánosy prachu, spadaného listí apod. Za dobrých podmínek může LED světlo vydržet až 15 let.

 

Osvětlení se buduje na dlouhou dobu životnosti. Sloup veřejného osvětlení vydrží až 30 – 40 let. Výhodou nové instalace může být i umístění na hliníkové „bezúdržbové“ sloupy. Ty stávající bývají většinou železné a vyžadují častou péči.

 

Při zvažování nových investic je potřeba počítat ekonomičnost osvětlení v dlouhodobější perspektivě. Pořizovací náklady na sodíková světla jsou nižší. Sloup se sodíkovým světlem stojí dohromady asi 8 - 10 tisíc korun, sloup s LED světlem stojí asi 14 tisíc korun. Ale provozně je LED dlouhodobě výhodnější. Je však nutno obezřetně projektovat jejich nasazování na vhodná místa. Dalším důležitým faktorem je unifikace osvětlení, tedy i výběr LED systému od stejného výrobce.

 

 

 

 

Lanškroun se mi zdá poslední dobou hezčí, než pamatujeme. Zejména v létě. Výrazně po městě přibylo květin a ozdobných keřů na záhoncích i v ozdobných kontejnerech. Čím to je?

 

Zejména v loňském roce 2013 jsme se snažili zajistit větší množství letniček. Máme velmi iniciativního mladého zahradníka pana Miroslava Svobodu. Ten se o „své“ rostliny velmi pečlivě stará a veřejnou pochvalu si opravdu zaslouží.  Při péči o zeleň mu pomáhají i lidé z úřadu práce, které přes léto do TSL na pomocné práce přijímáme.

 

Zlepšilo se náměstí Jana Marka Marků, kruhová křižovatka, Lorencova alej, autobusové nádraží a v tomto roce 2014 se, za podpory odboru životního prostředí města, zaměříme na zeleň u zmrzlinového stánku u Alberta. Další výsadba stálezelených tisů je plánována na záhonech v horním úseku náměstí J. M. Marků poblíž městské policie, staré pošty a potravin QANTO.

 

TSL pečují i o trávníky, živé ploty a kulové javory. O údržbu a ořez vysokých stromů se starají pracovnice odboru životního prostředí, které tyto odborné práce zadávají specializovaným firmám.

 

Myslím si, že se současný Lanškroun dostává mezi nejhezčí města v regionu. Mám jej rád, protože má svůj výrazně lidský rozměr.

 

 

 

 

Úklid ve městě a hospodaření s odpady je také „věčné“ téma a důvod ke kritice se vždycky nějaký najde. Jaké jsou aktivity TSL a jaký vývoj očekáváte?

 

Staráme se o pravidelné zajištění úklidu. 3x týdně svážíme obsah odpadkových košů, a těch je více než 220. V pondělí a v pátek vyvážíme sběrná hnízda s kontejnery na tříděný odpad umístěných po městě. Dnes jich je necelých padesát. Tato stanoviště se průběžně vylepšují. K úpravě jejich okolí využíváme dlažbu zbylou z opravovaných chodníků.  Popelnice na komunální odpad vyvážíme jednou týdně.

 

Plánujeme rozšířit svoz bioodpadu z kompostérů, kterých jsme zapůjčili zhruba 700 kusů. Ještě máme k dispozici něco kolem 300 na zapůjčení. Každý, kdo má o kompostér zájem, si může k nám dojít a kompostér si vyzvednout.

 

Sběrná místa (dříve se říkalo „sběrné dvory“) na pěti místech ve městě jsou v provozu. Svoji roli již splnila. Lidé se naučili odpady třídit a do dvorů přinášet. Dnes jsem ale k jejich provozu skeptický. Dochází zde ke krádežím kovového odpadu, který občané přinesou. Zloději nám pravidelně ničí oplocení. Občané zde odkládají i odpad, který sem nepatří. Často se jedná o odpad nebezpečný (například nádoby s neznámým obsahem), který patří do centrálního sběrného dvora. Převážení takového odpadu ze dvorů má přísná bezpečnostní pravidla daná zákonem. Finančně je provoz sběrných míst velice náročný a stojí více než 1 milion korun ročně.

 

Město připravuje kroky k vybudování nového sběrného dvora, kde chce občanům nabídnout mnohem příjemnější prostředí pro odkládání všech odpadů. Nový centrální dvůr bude umístěn do areálu bývalého manipulačního skladu za nádraží ČD. Chtěl bych dosáhnout toho, abychom systém stávajících sběrných míst opustili. Čelím mnohým námitkám, že to bude pro mnohé občany daleko. Nejvíce se obávají ti starší. Tuto námitku vyvracím tvrzením, že plastu, papíru, skla, železa, textilu, malých elektrospotřebičů i bioodpadu se již nyní mohou zbavit uložením na sběrných hnízdech. Rozmístění po městě zaručuje, že dochozí vzdálenost není větší než 300 metrů. Většina starších občanů má své blízké, kteří mohou s odpadem pomoci. Pokud ne, jsme připraveni velkoobjemový odpad, staré spotřebiče i jiný odpad od občanů vyzvednout a do dvora převézt.

 

 

 

 

Co bychom si mohli říci na závěr?

 

Vítám každou kritiku. Ta pomáhá tomu, abychom si uvědomovali, co jsme opomněli, nebo jakou jinou variantu řešení lze volit. Není dobře spoléhat, že jiní něco zařídí za nás. My všichni jsme strůjci, nejen vzhledu, svého města. A vždy je co zlepšovat.

 

 

 

 

Děkujeme panu Vladimíru Skalickému,  jednateli  Technických služeb Lanškroun, s.r.o. za rozhovor.

 

Jiří Kohout

 

Související odkazy:

http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/3987-letosni-investice-v-lanskroune

(Investice v Lanškrouně v roce 2014)

 

http://www.svitime.eu/cs/shop/kategorie/450-led-verejne-osvetleni

(Využití LED světel ve veřejném osvětlení)

 

 

 

 

Foto

1 Pan Vladimír Skalický při rozhovoru

2 – 5 Nová LED světla v ulici Na Výsluní

6 – 10 Květiny ve městě (léto 2013)

11 Nové umístění TSL za nádražím ČD

12 Vzhled silnice 1. třídy v úseku Dělnický dům – restaurace U města Milána na začátku   80. let minulého století

13 Dnešní vzhled při pohledu od Dělnického domu