Letošní investice v Lanškrouně

besedaTéma městských investic u nás v Lanškrouně je natolik lákavé, že na besedu s představiteli města přilákalo odhadem 30 občanů. V historii takových setkání to je rekordní účast. Během prezentace a hlavně na závěr proběhla rozsáhlá diskuse o probíhajících akcích. Věcná a téměř bez emocí. Ještě užitečnější by jistě bylo diskutovat a dolaďovat chystané budoucí projekty.

Setkání proběhlo ve středu 5. února v 16 hodin, pozvánky jsme mohli nalézt na internetu i v Listech Lanškrounska. Souhrnnou prezentaci o 41 investičních položkách investic v tomto roce 2014 přednesl vedoucí odboru investic a majetku Lukáš Pražan. S komentáři a vysvětlením vystupovali paní starostka Mgr. Stanislava Švarcová, místostarosta Mgr. Zdeněk Baborák, tajemník Městského úřadu Ing. Jan Šebrle a ředitel Technických služeb Lanškroun, s.r.o. pan Vladimír Skalický. Diskutovala víc jak čtvrtina přítomných, mezi nimi především pánové Fiala, Ladislav Vaško, Roman Krajčí, Petr Skala, Ladislav Chládek, paní Eva Kvítková a další. Seznam projektů převzatý z rozpočtu Města Lanškroun na rok 2014 najdeme na konci tohoto článku. Podrobnější údaje včetně finančních částek jsou zveřejněné na http://www.lanskroun.eu/customers/lanskroun/storage/dokumenty/13891918091.pdf

Celková finanční hodnota investic pro tento rok 2014 je Kč 81 440 000, přičemž celkové výdaje rozpočtu 2014 činí Kč  210 493 601. Na připojených obrázcích ilustrujeme šest nejzajímavějších investičních akcí: „Sportovní areál - Hala B. Modrého – šatny“, „Propojku ulic Dvořákova - M. Alše“, „Ozelenění zámecké zahrady“, „Propojení zámeckých zahrad“, „Rekonstrukci chodníků ulice Dobrovského I, a II. etapa“ a „Centrální sběrný dvůr“. Názvy jednotlivých akcí se v jednotlivých pramenech trochu liší, důležitá jsou však fakta, která jsme se snažili co nejvěrněji ilustrovat.

 

------

 

Diskuse se jednak týkala zmiňovaných investičních akcí a dále i obecnějších místních problémů.

 

- Ozeleňování versus kácení.

Námitky proti kácení zdravých stromů (pařezy jsou bez kazů). Odpověď: kácejí se stromy, které odborníci prohlásili za nebezpečné, například topoly. Při různosti názorů je nutné ctít názor školených odborníků. Dosazování nových stromů trochu pokulhává, nyní probíhá naplno v prostoru sídliště Dvorské lány, bude následovat sídliště U Papíren. Je chybou, jestliže jednotlivci vysazují z vlastní iniciativy stromy či keře podle svého vkusu. Neznají trasy podzemních sítí a výsadbou na nevhodném místě mohou k nim blokovat přístup v případě oprav.

 

- Zámecké zahrady mají osvětlení, ale vždyť se na noc zamykají.

Na několik večerních hodin se osvětlení využije i v létě (zavírá se ve 22 hodin) a pak při jednotlivých kulturních akcích bude potřebné.

 

- Šatny pro Halu Boži Modrého (HBM) a lehkoatletický stadion.

Název SPORTOVNÍ ARÉNA LANŠKROUN“ je pouze pracovní. Dolní podlaží poslouží lehkým atletům a fotbalistům, horní sportovcům z HBM. Navíc tam budou sprchy, fitcentrum a dostatečně prostorné toalety. Šatny budou univerzální pro různé sportovce. Dotaz: známe provozní náklady? Stavíme šatny pro neexistující atlety. Protiargument: budou tam chodit všechny školy, jejich žáci si minimální komfort zaslouží. A z nich se postupně vyvinou nadšenci pro lehkou atletiku. Částky na provoz se kompenzují z příjmů, například HBM potřebuje roční dotaci pouze Kč 750 tisíc a přitom se odhadovalo, že to budou Kč 3 miliony. Stačí mít úspěšný projekt – například Lanškrounskou hokejovou ligu, a příjmy se dosahují. Návrh dobudovat tunel od šaten na plochu lehkoatletického stadionu. Mělo se na to myslet již při zadávání projektu.

 

- Centrální sběrný dvůr bude přemístěný na plochu tzv. „manipuláku“ vedle nádraží ČD.

Jeho výkonnost bude zvýšená tím, že jej budou využívat i okolní obce, s nimiž se nyní uzavírají smlouvy. I občané z těchto obcí budou moci odpad přivážet sem. Bude vydáno 5000 žetonů opravňujících centrální sběrný dvůr využívat.

 

- Pouliční osvětlení.

Technické služby preferují dořešit osvětlení uvnitř města, v další fázi na okrajích města. Moderní zdroje světla jsou poměrně drahé, jeden sloup je za Kč 50 tisíc, světlo okolo Kč 2000, ale spotřeba energie je velmi nízká, například 25 až 30 W na jedno LED světlo a svítivost je tak velká, že na 1 km se ušetří 6 sloupů. V Lanškrouně je 1071 pouličních světel.

 

- Ulice T. G. Masaryka.

Co je reálné? Někteří diskutující nerozlišovali, že tuto ulici nižsí třídy vlastní Pardubický kraj a financoval by její modernizaci, a že naopak silnice 1. třídy (u nás průtah Svitavy – Štíty) vlastní stát a ten by financoval například kruhové křižovatky. Pardubický kraj má v současnosti nedostatek prostředků.

 

- Nová poliklinika.

Jsou dva vážní zájemci o její výstavbu v lokalitě tržnice. Dosavadní budova polikliniky by mohla sloužit přemístěné knihovně, v horním podlaží mohou být rozměrnější byty.

 

- kruhové křižovatky podle studie Ing. Novotného.

Kruhová křižovatku u Dělnického domu by nebyla přínosem. Naopak by prospěla u napojení ulic Dukelských hrdinů a Lidické.

 

- voda z vodovodu je nadměrně tvrdá – nejde ji změkčovat už u zdroje?

Zařízení takového typu se provozuje, ale naše voda se mineralizuje při průchodu velmi starým potrubním systémem.

 

-------

 

Besedovalo se po celé dvě hodiny a zazněly hlasy takováto setkání konat vícekrát za rok, a to i na téma chystaných projektů, kde by připomínky občanů mohly přispět k doladění úvah.

 

 

Text: Jiří Kohout

Foto: Marie Hrynečková

Děkujeme panu Ing Pražanovi za ochotné poskytnutí výkresových a obrazových podkladů.

 

 

 

Obr. 01 až 05: záběry z besedy

Obr. 06 až 08: ukázky z prezentace

Obr. 09 až 15: ilustrace některých investičních akcí.

 

 

 

Příloha

Seznam investičních akcí 2014:

1. Ulice Slovenská

2. Propojka ulic Dvořákova - M. Alše

3. Cesta Dolní Třešňovec od čp. 64 k čp. 56

4. Rekonstrukce chodníků ulice Dobrovského

5. Propojení zámeckých zahrad

6. Ulice Fr. Kafky - opěrná zídka

7. Zámek - výtah, sociální zařízení, úprava vstupu

8. Kino, ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec - výměna oken

9. Sportovní areál - Hala B. Modrého - šatny

10. Knihovna výměna dveří

11. Sesuv svahu Na Větru

12. Ozelenění zámecké zahrady

13. Ozelenění sídliště U Papíren - podmíněno dotací - spoluúčast

14. Centrální sběrný dvůr - spoluúčast

15. Rekonstrukce a rozvoj veřejného osvětlení

16. DDM - vodorovná izolace budovy

17. Sociální služby - zasklení terasy u kulturní místnosti

18. Sociální služby - úprava dveří, doplnění obkladů v jídelně

19. Sociální služby - úpravna vody

20. Budova čp. 33 - "manipulák" - stavební úpravy

21. MŠ Na Výsluní - herní plocha

22. MŠ Vančurova - úprava chodníků v areálu

23. MŠ Žižkova - výměna oken

24. MŠ Žižkova - oprava plotu včetně autobusové zastávky

25. ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec - úprava zahrady v přírodním stylu podmíněno dotací - spoluúčast

26. ZŠ B. Smetany - výměna oken, zateplení - spoluúčast

27. ZŠ B. Smetany - tělocvična

28. ZŠ Dobrovského - výměna oplechování římsy

29. ZŠ Dobrovského - zateplení bazénu - podmíněno dotací - spolúčast

30. ZŠ Dobrovského - výtah

31. ZŠ A. Jiráska - opravy vnitřních dveří

32. Gymnázium - šatny, osvětlení 3 učeben

33. ZUŠ - oprava statické poruchy

34. Modernizace sociálního zařízení čp. 12, čp. 5

35. Oprava střechy restaurace Na Koupališti

36. Minigolf oplocení

37. Stavební rozdělení nebytových prostor čp. 125 - Sport bar

38. Projektová dokumentace 3

9. Kamerový systém

40. Přeložky, havárie, služby, různé

41. Památková péče