Good morning, it is Wednesday 28.10.2020. It is the nameday of Státní svátek, tommorow is the nameday of Silvie.

200916 kolomy„Bez osobní odvahy a odpovědnosti nelze dělat politiku opravdovou demokratickou a lidovou.“ Tento citát T. G. Masaryka je velmi příznačný pro dobu starostování pana RNDr. Oldřicha Kolomého, který v obci Rudoltice vykonával pozici porevolučního starosty téměř 18 let.

V současné době se čest jeho památce rozhodlo vzdát několik dobrovolníků, kteří si uvědomili, co vše tento člověk udělal pro obec v podhůří Orlických hor. Tito lidé se tak velkým dílem zasloužili o to, že současné vedení obce schválilo pořízení pamětní desky, jež pana Oldřicha Kolomého bude v Rudolticích navždy připomínat.

Oldřich Kolomý byl vizionář, který velkou část svého života podřizoval tomu, aby Rudoltice měly více šancí a možností a aby na ně mohly být jejich občané právem pyšní. Byl to charismatický politik a osobnost, která svými vůdcovskými schopnostmi řídila všechno a všechny. Dovedl rozpoznat, že obecní pokladna je pro důstojný život na vesnici tím nejdůležitějším, a tak se ji snažil naplnit. Věděl, že růst obyvatel je pro příliv peněz do této kasy to nejpodstatnější. Rozhodl se tedy vystavět velké množství bytů a vybudovat stavební parcely. Právě jeho osobní statečnost byla v Rudolticích u startu politiky v pravdě demokratické a lidové. Jeho odvaha při práci pro Rudoltice pak šla někdy až na hranici zákona, čehož, na sklonku jeho života, bylo zneužito nejenom přímo proti němu, ale i proti jeho vizi. Pro některé jeho politické protivníky byly totiž jeho vize spíše halucinacemi a to mu nechtěli odpustit. Budoucnost však dala za pravdu právě jeho nadčasovosti a analytickému myšlení a díky tomu teď mohou Rudoltice žít téměř bezstarostným životem. Co se mu za doby starostování povedlo, nebyla samozřejmost. Byla to především jeho tvrdá práce, tvrdé vyjednávání a zarputilost, která přivedla vesnici k současné prosperitě.

Bez sentimentality hledí hrdá vesnice na období jeho starostování a dnes už ví, že je to především jeho zásluha. Že Rudoltice, jako jedna z mála obcí, v současnosti není závislá na přílivu státních a evropských dotací. Rudoltice jsou nyní pyšnou vesnicí a na začátku dvacátých let 21. století mají zásluhou bývalého starosty Kolomého obrovskou důstojnost a sebevědomí.

Věříme, že se právě tato pamětní deska stane tím prvotním motivem a že odkaz RNDr. Kolomého v podobě dvojnásobku obyvatel přispěje k tomu, že současné vedení obce bude schopno navázat na tyto vize a některé z nich bude schopné uskutečnit tak, aby byly pro rudoltické občany krokem dopředu. Přejeme si, aby se o Rudolticích mluvilo stále jako o těch, kde je všechno jinak a kde si jdeme svou vlastní cestou, cestou odvahy a osobní odpovědnosti. V tom je totiž síla Rudoltic, kterou tak dobře nastartoval RNDr. Oldřich Kolomý.

 

Za tým dobrovolníků Iva Skalická

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.