Co vyhazují do komunálního odpadu obyvatelé bytových i rodinných domů? To bylo předmětem ojedinělé analýzy komunálních odpadů v Lanškrouně.
Odborníci na odpadové hospodářství ze společnosti JRK vytřídili 322 kilogramů odpadu v různých kategoriích a mimo jiné zjistili, že více než dvě třetiny městských směsných komunálních odpadů by šlo dále vytřídit.
Jak třídění probíhalo?
Fyzická analýza odpadu se uskutečnila přímo na náměstí J. M. Marků a provedlo ji šest odborníků na odpadové hospodářství. Analýze se podrobily dva druhy vzorků – ze zástavby rodinných a bytových domů. Třídění odpadů probíhalo v obou případech v rámci následujících kategorií: plast, papír, bioodpad, sklo, kov, dřevo, textil, nápojové kartony, elektroodpad, baterie a akumulátory a ostatní odpady.
A jaké jsou výsledky?
Vzorek analyzovaných odpadů vážil 321,8 kg, přičemž 163,7 kg pocházelo z rodinných domů a 158,1 kg z bytových domů. Nejvíce zastoupenou kategorií byl biologický odpad, který představoval 40,9 % hmotnosti vzorku. Ostatními zastoupenými frakcemi byly plast (8,3 %), textil (5,9 %), papír (5,5 %), sklo (2,9 %), kov (2,3 %), nápojové kartony (0,8 %), elektrozařízení (0,7 %) a zanedbatelné množství baterií. Zbytek tvořily ostatní odpady s nejvíce zastoupenými složkami hygienických odpadů (13,8 %) a vše ostatní (7,3 %). Vytříditelné složky odpadu tvořily 53,3 % hmotnosti vzorku. Tento podíl by tvořil až na 68 %, pokud by docházelo k oddělenému sběru i nekompostovatelného kuchyňského odpadu, který byl zastoupen 14,7 %. Zatímco vytříditelné složky představovaly u rodinných domů skoro 60 %, u bytovek to byla polovina. Více informací najdete v přiloženém grafu.
Možné řešení
Analýza zjistila, že výrazný potenciál pro zlepšení vytříděnosti představuje zejména biologicky rozložitelný odpad rostlinného i živočišného původu. Rostlinný odpad mohou občané sbírat do nádob již nyní, k jeho lepší vytříděnosti by tak mohla pomoci intenzivnější informační kampaň mezi občany, která by se věnovala tomu, jak takový odpad správně třídit. Živočišné odpady z kuchyní zatím třídit nelze, jako možné řešení se tak jeví možnost, která se již v České republice objevila, a to je jeho sběr přímo z domácností.
Zdroj: tisková zpráva JRK
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/lanskroun/10885-analyza-odpadu-prozradila-ze-dve-tretiny-by-sly-dale-vytridit#sigProId3f0621a4c9