
Hlavním řešením tohoto problému je převod nemocnic na neziskové organizace, které mohou čerpat finance ze státních fondů. Do zdravotního systému je také možné uvolnit peníze z velkých, několikamiliardových rezerv zdravotních pojištoven. Co se týká spoluúčasti pacientů na zdravotní péči, primář Lána zmínil informaci o situaci v Rakousku, kde je spoluúčast jen formou poplatku 4.80 euro za recept. Není další finanční spoluúčast na doplatcích na léky, návštěvu u lékařů či pobyt v nemocnici. V Německu si pacienti platí čtvrtletně 10 euro, které se vztahuje na vyšetření u lékařů, v nemocnici a výběr léků. V Česku mluvil o vhodnosti spoluúčasti 60 Kč za den pobytu v nemocnici.
V problematice zajištění lékařské služby první pomoci je možným řešením vytvoření tzv. akutních příjmů u nemocnic /Emergency/.
Bylo řečeno, že je nutná reforma sítě poskytovatelů zdravotní péče. Zde je vize zvýšení pravomocí tzv. krajského zdravotního rady, který by měl významné slovo při vytváření sítě zdravotnických zařízení. Kraj chce také řešit nedostatečné lůžkové kapacity v následné péči a léčebnách dlouhodobě nemocných.
K problematice zdravotnictví v Pardubickém kraji se mohou všichni vyjádřit na internetových stránkách www.pardubickykraj.cz, kde je zveřejněn návrh koncepce zdravotnictví Pardubického kraje v letech 2009 - 2012.Myslím, že nápady řešení problémů hlavně pro náš region /např. lékařské služby první pomoci, kvality nebytových prostor polikliniky v Lanškrouně/ budou zajímat nejen "lidi na kraji", ale i zastupitele města Lanškroun. Já osobně každou připomínku či nápad přivítám.
Václav Kment ml.
foto: Hynek Brýdl
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/931-beseda-s-prim-mudr-radomirem-lanou#sigProId50d7f607b4