Markéta Kutilová o Sýrii a Islámském státu

200206 syrieSetkat se s ženou, která se nebojí dokumentovat válku v Sýrii a s Islámským státem, se každému jen tak nepřihodí. 5. února si vyprávění novinářky a humanitární pracovnice Markéty Kutilové přišlo do lanškrounské knihovny poslechnout téměř čtyřicet lidí.

Situace na Blízkém východě je nepřehledná a Markéta se ji snažila vysvětlit a popsat roli jednotlivých účastníků ozbrojeného konfliktu - armády Bašára al-Asada, Šíitů, syrských Kurdů i Islámského státu, kterému se podařilo od roku 2014 do svých řad nalákat 40 tisíc lidí ze 146 zemí světa, z toho 6 tisíc Evropanů. Zmínila vliv okolních států z pohledu ekonomického i politického a také zásahy USA a Ruska.

Kurdové, kteří v minulosti bojovali v první linii s dnes již poraženým Islámským státem, nyní čelí tureckému útoku, protože prezident Erdogan se rozhodl zabrat jejich území a vytvořit z něj tzv. bezpečnostní zónu, kam chce přemístit davy syrských uprchlíků. M. Kutilová upozornila na obrovské bezpečnostní riziko plynoucí od zradikalizovaných manželek džihádistů, které jsou na svobodě a chtějí se s dětmi vrátit do svých vlastí. A ještě větší hrozbou jsou samozřejmě bojovníci Islámského státu, kteří jsou nyní drženi Kurdy v táborech na severu země.

Novinářka podnikla v posledních letech společně s Lenkou Klicperovou už dvanáct cest do Sýrie, setkávaly se s nejrůznějšími skupinami lidí a jen úplným zázrakem nebyly zraněny. Sledují příběhy tamních lidí a navázaly mnohá přátelství. Jejich reportáže můžete sledovat v pořadu Reportéři ČT.

Marie Hrynečková

 

Novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová pochází z Poličky. Byla redaktorkou Lidových novin a pracovala jako korespondentka dalších českých i zahraničních médií např. deníku Wiener Zeitung, The Guardian a později působila jako nezávislá novinářka. Spolupracovala se společností Člověk v tísni v Íránu, na Srí Lance a v Indonésii. Věnuje se psaní reportáží ze zemí třetího světa. Posledních šest let dokumentuje válku v Sýrii a válku s Islámským státem. Společně s Lenkou Klicperovou podnikly mnoho cest do Iráku a Sýrie.

Je spoluautorkou reportáží oceněných cenou Czech press photo a autorkou dvoudílné publikace "Islámskému státu na dostřel" a knihy "Ve válce", kde popisuje příběhy obyčejných lidí, kterým vstoupila do života válka na území Sýrie a Iráku.