V pořadí již pátý slavnostní večer, z cyklu Naši významní krajané, se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin na sále lanškrounského zámku. Večer bude věnován umělci, českému sochaři a malíři Karlu Malichovi. Budou promítnuty filmy Malich na Hradě a Prostě se to děje. Do života a tvorby umělce Vás uvedou historik umění Karel Srp a galerista Zdeněk Sklenář. Součástí přednášky bude i výstava originálů Karla Malicha zapůjčených z významných soukromých sbírek.
Karel Malich
"Podstatou práce a novátorství umělce je přesah do oblasti, kterou jsme neviděli, kterou si neumíme představit. Víme, že svět je plný dění, energií, ale nikdo nám je neztvárnil. Malich otevřel sochu a ukázal, co se děje."
Tomáš Vlček
Významný český sochař a malíř Karel Malich se narodil 18. 10. 1924 v Holicích. Hned po druhé světové válce ho přijali na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1945–1950), poté přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde studoval grafiku u profesora Václava Silovského.
V počátcích umělecké kariéry se Malich věnoval malbě. Jasnými temperovými barvami maloval krajinu v okolí rodných Holic. Zpočátku byly jeho obrazy pojaty kubisticky až expresionisticky. Následovaly malby a kresby, u kterých postupně došlo jak ke tvarovému zjednodušení, tak i k přechodu k čisté abstrakci.
Bolest ze ztráty otce v roce 1962 přinesla do Malichovy tvorby změnu. Výtvarný projev se minimalizoval na co nejjednodušší geometrii. Od konce šedesátých let začal vedle kresby tvořit také reliéfy a plastiky, ve kterých se zabýval otázkou světla a neustávajícího toku energie. Drát jako materiál pro plastiku Světlo - vzduch (později přejmenováno na Kosmické vejce) objevil v roce 1974. Právě drátěné plastiky Karla Malicha světově proslavily. „Hlínu jsem od začátku neměl rád, a tak jsem později začal dělat z drátů,“ vysvětluje sochař. Ve druhé polovině 70. let jich vzniklo asi čtyřicet. Zohýbané pozinkované a hliníkové dráty k sobě přivazoval provázky a výsledné objekty zavěšoval do prostoru nebo je také upevňoval k pevné základně.
Dalším materiálem, který jej velmi zaujal, bylo plexisklo. Od roku 1982 se v kresbách objevuje tvar ovoidu, který nadále Malichovy vize propojuje. K druhé poloze patří kresby, které se soustřeďují na zachycení světelných událostí v jejich tvarových proměnách.
V poslední době se vrátil ke kovu v sérii jednoduchých nástěnných a závěsných plastik, které vznikly podle jeho starších kreseb. Malichovy práce v minulosti vystavila jak česká, tak světová muzea a galerie.
PaedDr. Marie Borkovcová, ředitelka městského muzea
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/8690-malich#sigProId7f28da2fc6