Postavením nového hřiště s prvky pro extrémní překážkové závody Gladiator race se v Lanškrouně tato disciplína pomalu dostává do povědomí veřejnosti. Přinejmenším proto, že neobvyklé překážky nutí k zamyšlení, jak závod probíhá. Hřiště bylo postaveno poblíž rybníků na bývalém hasičském cvičišti. Nejprve se na pozemku objevily jednotlivé prvky, ale nějakou dobu byly zabezpečené páskou, aby se nedaly použít. Potom technické služby udělaly pod prvky povrchy a zcela neslavnostně pásku přestřihly, takže je možné hřiště už několik dní využívat.
Kdo se o Gladiator race či Spartan race chtěl dozvědět víc, mohl přijít 13. listopadu do sálu lanškrounského sálu na besedu s hosty, kteří toho o překážkových závodech vědí opravdu hodně.
Extrémní překážkové závody se pořádají hlavně v posledních pěti, šesti letech. Petr Vinický (foto 2) se stal Mistrem světa OCR před dvěma lety, věnuje se výrobě OCR překážek a působí také jako president Obstacle Racing Associationm ČR (OCRA). Snaží se, aby například Gladiator race měl rámcová pravidla, která by pořadatelé respektovali. Zmínil také, že Gladiator race by se mohl v Lanškrouně pořádat už v roce 2019.
To, jak se k extrémních překážkovým závodům dostali a co jim přinášejí, hovořili i další hosté. Svůj příběh jak se dostala do světové špičky popsala například Olga Sokolová z České Třebové. Ta sice dnes už nezávodí, ale působí jako trenérka.
Během besedy byla promítnuta videa ze závodů a teprve ta dala člověku představu, jak takový závod probíhá. A pochopí, že se mu dá zcela propadnout. Je extrémně těžký, extrémně zajímavý a účastníkům přináší extrémní zážitek.
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/8281-gladiator-race-beseda#sigProIde902fc9e1d