Krasava Šerkopová vystavuje drátované výrobky v pražském Letohrádku Kinských

181023 dratovaniKdyž jsem se v roce 2008 začala o drátenické řemeslo a postupy starých dráteníků zajímat, nenapadlo by mě, co vše s drátováním zažiji.

Nejdříve jsem dělala drobné výrobky, které si občas někteří z návštěvníků Zámečku pro radost koupili. Pak jsem se začala účastnit výstav s ostatními dráteníky, v roce 2016 jsem také zorganizovala výstavu v regionálním muzeu v Litomyšli.

Letos jsem se podruhé účastnila mezinárodního festivalu výtvarného umění Atelier ArtFest v Průmyslovém paláci v Praze a nyní jsou některé z mých výrobků na výstavě v národopisné části Národního muzea v Letohrádku Kinských v Praze 5, kterou jsme s kolegy zahájili vernisáží 28. září. Výstava potrvá do 6. ledna 2019.

Vernisáž se konala týden po návratu z dvoudenního setkání dráteníků v muzeu v Žilině, které se uskutečnilo po sedmadvacáté. Jela jsem poprvé, protože vždy v minulosti vyšlo setkání na termín nějaké akce na Zámečku. A neodolala jsem tam velké výzvě. Muzeum v Žilině v Budatínském hradě začalo s projektem, jehož výsledkem má být výstava představující zajímavé nebo typické architektonické objekty a památky Slovenska vyrobené z drátu.

I když se už déle chystám, že vyrobím z drátu věž Nového zámku u Lanškrouna, tento projekt mě velmi zaujal a vybrala jsem si k ztvárnění chrám Prenesenia ostatkov svatého Mikuláša, který stojí v obci Ruské Bystré. Byl postaven ze dřeva roce 1730, tak je skoro stejně starý jako Zámeček.

Protože jsem ještě nikdy architektonický objekt z drátu netvořila, i proto, že nemohu pracovat se silnějším drátem, z kterého ostatní dělávají podpůrné „kostry“, které pak různě oplétají, nebude to lehké. Musím použít méně obvyklý „svůj“ způsob ztvárnění této památky, protože po červnové náročné operaci krční páteře už nemohu nějak víc namáhat ruce.

Drátuji podle původních postupů už 8 let, na Zámečku jsem z drátu vytvořila dva České rekordy, učím se od ostatních nebo z knížek. Využívám při tom i méně obvyklé postupy nebo možnosti, které dříve dráteníci neměli a ráda vytvářím trojrozměrné objekty jako větší koule, nebo vajíčko 30 cm velké. Na výstavu o prázdninách v Bratislavě jsem na téma Drátená ZOO vyrobila dva skoro 90 cm dlouhé pohyblivé hady.

S několika dalšími dráteníky, s kterými společně vystavujeme už delší dobu, jsme také právě založili nový spolek s názvem Dráteník ZS. Umožní nám to lépe připravovat a organizovat výstavy i setkání a pracovat na různých projektech jako je nyní ten slovenský.

Drátováním se dají vyrobit jak užitné, tak dekorační předměty a ruční práce má i dnes své nezastupitelné místo, protože každý kdo tvoří, vkládá do výrobku i něco ze sebe a předává tak dál svoji péči i tvůrčí zaujetí, znalosti a zkušenosti. A tak to má být.

Krasava Šerkopová

 

Foto:
1 - Plakát uvádí právě probíhající výstavu v Letohrádku Kinských.
2 - Krasava Šerkopová na tiskové konferenci ukazuje fotografii slovenského chrámu, jehož podobu ztvární z drátu.
3 - Dva hadi na skalce.
4 - Labutí mládě.
5 - Největší vajíčko 30 cm ze 140 metrů drátu, vedle je pro srovnání slepičí vejce.
6 - Pejsek z 64 metrů drátu.
7 - Rekordní drátované srdce 51 x 55 cm.