Jako na pláži, soudě podle oblečení, to vypadalo v galerii muzea při vernisáži výstavy nazvané "Plavky ve světě módy 1890-1990 na pohlednicích a fotografiích ze soukromé sbírky Karla Uhlíře". Ten spočítal, že vystaveno je 1041 žánrových pohlednic. Návštěvníci si dále mohli prohlédnout staré fotografie z dnešního koupaliště, dříve Tereziiných lázní a také z dalších plováren na Lanškrounsku, plavky z třicátých let dvacátého století ze sbírky Zdeňky Mudrákové, či si v připravených dřevěných kabinkách vyzkoušet repliky historických plavek zapůjčené Vlastivědným muzeem v Šumperku.
Grandiózní nástup Lanškrounského smíšeného sboru v plážovém oblečení nadchl, jejich zpěv ještě víc a ve výborné náladě se nesla celá vernisáž. Při přehlídce plavek z Boutique Sabrina Aleny Němcové modelky vynesly nejen soudobé plavky, ale i oděvy k vodě z první poloviny 20. století. Vypadaly v nich úchvatně!
"Jistě mi dáte za pravdu, že my všichni jsme odchovaní rybníkem. Chodili jsme tam na celý den, s kostkovanou dekou, šťávou, krajícem chleba, ve vodě jsme trávili mnoho času, mnozí z nás se tam naučili plavat. Hráli jsme badminton, karty, četli jsme si, povídali...," zavzpomínala na staré dobré časy na rybníku Dlouhý ředitelka muzea Marie Borkovcová.
Na závěr této veselé vernisáže ředitelka oznámila, že její kolegyně Hanka Kozubová odchází do předčasného důchodu, aby se věnovala umělecké tvorbě a vlastním výstavám po celé republice. Poděkovala jí za 19 let odvedené práce v muzeu. "Bylo mi ctí pracovat v městském muzeu a bylo mi ctí sloužit vám, Lanškrouňákům. Jsem ráda, že jsem tady mohla být a určitě se nevidíme naposledy," odpověděla výtvarnice.
Ke kulatému životnímu jubileu popřála ředitelka také historičce Marii Mackové, která je autorkou řady publikací, historických pojednání a článků.
A zcela na závěr vernisáže pozvala návštěvníky k pohoštění, o něž se postaral Karel Uhlíř (50 litrový sud piva), sladkosti napekla jeho žena Soňa, a další skvělé pohoštění zajistil sponzor vernisáže Karel Hrodek s partnerkou.
Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Stanislav Vimr
Text o Terezininých lázních z roku 1929
Terezininy lázně v letovišti Lanškrouně v Č.
Telefon č. 30
Lázeňský ústav pro plování a pro pobřežní, sluneční a vzduchové lázně je nově vystaven a zařízen tak, aby vyhovoval všem požadavkům. V dokonalé pobřežní restauraci jsou za každé denní doby k dostání teplá a studená jídla z prvotřídní kuchyně.
Rybník leží na úpatí Haselbertu a na pokraji Stadtwaldu je značně hluboký a protéká jím čistý potok, sloužící jako zdroj energie, takže je zabráněno zakalení vody v lázních. Povrch rybníku zaujímá plochu asi 20 ha a je oživen asi 30 loďkami. Pobřežní písek je způsobilý pro dětské hry. V létě 1929 činil počet lázeňských hostů 20 000.
V městě Lanškrounu (asi 7 000 obyvatel) je dostatečně postaráno o letní byty a to ve vilkách, hostincích a v soukromých bytech. Lanškroun je železniční stanicí Rudoltice-Lanškroun trati Olomouc-Česká Třebová s východiskem 7 tratí autobusových a to do Svitav a do Mor. Třebové (Annenská Studánka a Schönhengstské pohoří) do "Liebenthalu" a do Ústí nad Orl. (do oblasti dolní Orlice), do Jablonného nad Orlicí (v Orlických horách) a do Šilperku, do Králík (k Suchému Vrchu a Králický sněžník asi 1000 a 1400 m vysoký).
Ohledně přidělení bytů račte se obrátiti zavčas s udáním počtu osob na majitele lázní p. Gustava Müllera (Teichmüllera), který dle nejlepšího vědomí byty sprostředkuje a postará se též o oznámení dne a příjezdu jakož i dle přání o auto k nádraží v Lanškrouně, ev. dle potřeby k nádraží v Rudolticích. Přihlášky o byty přijímá též bytový komitét (Josef Benoni).
Historie plavek na:
https://www.lanskrounsko.cz/cz/7951-plavkova-moda
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/7955-chodili-jsme-na-rybnik#sigProIdac8f5d9fda