Poblíž hlavního města San Salvador je jeden ze závodů AVX, s těsnými vazbami na naši AVX v Lanškrouně. Vzájemné pracovní návštěvy techniků z obou závodů probíhají dodnes.Přednášku Stanislava Zedníčka s tímto názvem vyslechlo v pátek 25. dubna v salonku U Krkovičky asi 45 návštěvníků. Standa hovořil o středoamerickém Salvadoru z pohledu svých třech pracovních cest, kdy tam byl 14 dní v roce 1998, 8 dní v roce 2001 a posléze 6 dní v roce 2002.
Stanislav Zedníček během svých pracovních pobytů pořídil z krátkých výletů poutavou fotografickou a filmovou dokumentaci. Vlastní promítané snímky pak doplnil těmi, jež pořídil Milan Gregora během jeho půlročního pobytu v El Salvadoru v roce 2001. Atmosféru středoamerické země dokreslily snímky rostlin a živočichů z místní botanické zahrady. Více jak hodinový film nás pak provedl mnoha zajímavými salvadorskými pamětihodnostmi a lokalitami včetně typické místní restaurace.
Při přednášce jsme se seznámili s několika Salvadorci – techniky, a s nimi jsme navštívili typickou restauraci v „Downtownu“ (centru hlavního města), mayskou pyramidu Tazumal, malé salvadorské „Pompeje“ – vesnici Joya de Cerén pohřbenou náhlým spadem prachu ze sopečného výbuchu, jezero Ilopango v kráteru nečinné sopky v blízkosti hlavního města, staré městečko Suchitoto s historickým kostelem i zálivy na pobřeží Tichého oceánu.
Podmanivou a temperamentní hudbou na pozadí promítaných obrázků a filmu byla takzvaná „marimba“. To jsou instrumentální melodie bez textů, při nichž se tancuje.
El Salvador je země rozlohou jako Morava, ale se sedmi miliony obyvatel, s vysokou hustotou osídlení 300 lidí na čtvereční kilometr. Je to ve Střední Americe nejprůmyslovější stát a po Kostarice druhý nejbohatší, a v celém kontinentu Ameriky od Kanady po Chile je to stát s nejmenší rozlohou. Od roku 2001 jsou jejich měnou US dolary, původní měnu „Colony“ (podle Kryštofa Kolumba – španělsky Christobal Colon) tehdy opustili.
Podnebím jsou zde tropy, ale krajina je většinou zemědělsky obdělávaná, není tu džungle. Hlavní plodinou je káva, jejíž keře rostou ve stínu palem.
V období před Kolumbem, zhruba v 6. a 7. století, spadalo toto území do jižního okraje říše Mayů, tvořené různými kmeny které podobně jako Řekové budovaly své městské státy a jež spojovalo společné kulturní prostředí. Proto se i zde nacházejí památky mayské kultury, například pyramidy. Žil tu mayský kmen Pipilů, jehož potomky, tvořící asi 3 procenta obyvatel, je tu možné dosud potkat v malých vesničkách.
Stanislav Zedníček nám ukázal, že využije-li se doslova každá volná hodina pobytu na dalekém kontinentu, dá se i z maximálně „nahuštěné“ pracovní cesty vytěžit navíc i mnoho kulturních a cestopisných zážitků.
Jiří Kohout
Foto: Stanislav Zedníček, Milan Gregora a Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/705-el-salvador-zeme-o-ktere-se-mluvi#sigProId262f8cf1c9