Den Země v Lanškrouně

Jedno ze stanovišťVe středu 22 . dubna, v chladném, ale slunečném ránu, začalo být u chaty LESANKA v Oboře u lanškrounských rybníků rušno. Sešli se tu členové Mysliveckého sdružení Obora - Lanškroun a pracovníci Domu dětí a mládeže, aby připravili pro děti z 6. tříd základních škol a primy Gymnázia, soutěž ke Dni Země. Chystala se jednotlivá stanoviště kontrol a po osmé hodině dorazili první soutěžící.


Na děti čekalo devět úkolů:
-U prvního stanoviště výtvarně tvořily pískové obrázky s přírodní tématikou.
-Na druhé kontrole je čekal environmentální (ekologický) slovníček. Ke každému slovu, které se běžně používá v ekologii a biologii,  měly přiřadit správný popis významu.
-Myslivecký stánek s kožešinami, lebkami a trofejemi lesní zvěře, byl pro mnohé děti zajímavý tím, že si mohly sáhnout na srst  lišky,  jezevce či divokého prasete, nebo na parůžky srnce, na paroží daňka a jelena. Nejtěžším úkolem zde bylo poznat zvěř podle lebky.
-Další stanoviště bylo nazváno „Barvy přírody.“Každá skupina soutěžících obdržela malou papírovou paletku, opatřenou lepící páskou. Děti se rozeběhly do lesa   a na paletku  měly nalepit co nejvíce barev, které v přírodě najdou.
-Skrývačka, ta čekala na děti v další části soutěže. Pod obrázkem „kocoura Damiána“ byly skryty obrázky zvířat, ptáků a brouků. Podle nejcharakterističtější části těla, která nebyla ukryta, měly poznat, který živočich na obrázku je.
-Týmovou spolupráci si vyzkoušelo celé soutěžní družstvo. Hliníkovou jídelní miskou, upevněnou na šesti provázcích, přenášeli vodu všichni členové družstva společně z jedné  nádoby do druhé.
-Na zbývajících  stanovištích bylo připraveno třídění odpadů do správných kontejnerů, poznávání přírodnin podle hmatu a nechyběla „poznávačka“ stromů podle větviček.


Během celého dopoledne se vystřídali žáci ze všech uvedených škol. Všichni si odnášeli  pamětní  list ze Dne Země, drobnou odměnu a snad i nové poznatky z  oblasti ekologie a historie Dne Země. Ti první, kteří se vraceli ještě do školy, neradi opouštěli krásnou jarní přírodu v okolí lanškrounských rybníků, zalitou hřejivými slunečními paprsky.


Mgr. Dagmar Brýdlová