Junior Internet je soutěž pro mladé lidi do 18 let, kteří se zajímají o Internet a vytvářejí na něm své projekty. Do letošního ročníku se nezávisle na sobě přihlásili i dva studenti z Lanškrouna - Matěj Brýdl a Jiří Marek. Oba ve svých kategoriích zvítězili.
Skok do historie
Projekt Junior Internet vymyslel Jiří Peterka a poprvé byl vyhlášen v roce 1999. Od té doby se Junior Internet rozšířil do dalších zemí a to v roce 2003 do Polska a na Slovensko a tento rok proběhl poprvé v Maďarsku.
Letos bylo vyhlášeno několik kategorií a to – JuniorWeb - soutěž webových stránek, JuniorDesign - soutěž designů a grafických návrhů , JuniorText - soutěž textů na téma „Moje vize Internetu v roce 2020“, ve které se hodnotí slohová obratnost a myšlenkový obsah a JuniorErb - soutěž webových stránek pro města, obce, regiony, turistická místa či veřejnou správu. Do soutěže se tentokrát přihlásil rekordní počet soutěžících – 379. Z toho 9 jich bylo vyhodnoceno jako nejlepší a náležitě odměněno.
Lanškroun zazářil
Mezi oceněné weby patřily i dva, které spravují studenti z Lanškrouna. Ve starší kategorii JuniorErb vyhrál server Lanškrounsko.cz, který provozuje sedmnáctiletý Matěj Brýdl. Ten stránky převzal od svého otce v roce 2007, následně je technicky a graficky zmodernizoval a nechal přeložit stálé informace do polštiny, němčiny a angličtiny. Do sekce zpravodaj v současné době přispívá několik redaktorů, kteří informují čtenáře o aktuálním dění v regionu. Tyto změny přispěly ke zvýšení návštěvnosti z 50 na 300 lidí denně. Matěj by chtěl v budoucnu do sekce Zpravodaj zapojit více mladých lidí a také zviditelnit Lanškrounsko turistům. Po vítězství nám Matěj Brýdl řekl: „Vítězství v soutěži JuniorErb si velice vážím. Beru to jako odměnu za roční práci, kterou jsem na projektu strávil.“
Vítězové mladší i starší kategorie JuniorErbu budou své projekty prezentovat na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která se uskuteční 6. a 7. dubna v Hradci Králové.
Jiří Marek z Lanškrouna, kterému je také 17 let a stejně jako Matěj studuje Gymnázium, uspěl se svým webem Flash-aplikace.cz ve starší kategorii JuniorWebu. Účelem jeho stránek je zpřístupnit flash aplikace pro uživatele, kteří neovládají actionscript. V budoucnu by Jiří chtěl svůj projekt rozšířit o nové aplikace. Mimo jiné si přivydělává také jako flash programátor a externě spolupracuje s několika českými a slovenskými webovými studii.
Mezinárodní sympozium
Vítězové zúčastněných zemí byli pozvání na Mezinárodní sympozium, které se konalo v Praze od pátku 27. 3 do neděle 29.3. Zúčastnilo se ho cca 30 nejlepších autorů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Během sympozia prezentovali své projekty v anglickém jazyce, navazovali nové kontakty, diskutovali o možné spolupráci a společně poznávali Prahu a to dvěmi procházkami a nedělní zábavnou hrou v centru.
V sobotu 28.3 byli všichni soutěžící pozváni na konferenci, která proběhla v Praze na Fakultě humanitních studií UK. Pro účastníky byl připraven bohatý program, spousta přednášek o internetu (Václav Böhm: plánování a realizace projektů – Aukro.cz, Tom Krcha: platform evangelist – Adobe, Pavel Šuk: Jé to se mi líbí! – Sun Microsystem a Kareli Sasin: Jak vydělat na internetu a nekrást – Axióma), diskusí a soutěží. Nechybělo ohodnocení vítězů ve všech kategoriích, kteří později prezentovali své práce. Byly také vyhlášeny speciální ceny a to Cena publika, kterou vyhrál Ondřej Toms se svým webem Simpsonovi.net, dále Aukro cena pro webové stránky s významným přínosem pro uživatele Internetu s odměnou 20 000 Kč. Tu získal Ondřej Machala se stránkami Discokluby.cz. Speciální cenu obdržel sluchově postižený Bohuš Vlačula, který se přihlásil do kategorie JuniorText. Své projekty prezentovali také vítězové zahraničních soutěží.
Soutěž Junior Internet je dobrý odrazový můstek pro mladé lidi, kteří vytvářejí své projekty na profesionální úrovni. Všichni vítězové si odnesli hodnotné ceny a spoustu zkušeností, kontaktů a elánu do další práce.
Vítěze všech soutěží najdete ZDE.
Rozhovory s některými z nich včetně Matěje Brýdla najdete na adrese www.30minut.cz.
Pavlína Hajzlerová
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/660-lanskrounsko-cz-a-flash-aplikace-nejlepsi-v-republice#sigProId2b911155a8