Lanškrounští občané uctili památku válečných obětí

vence„Tolik lidí, co jich je tady dnes, se tu ještě nesešlo,“ okomentoval účast na včerejším pietním aktu k připomenutí 70. výročí od konce druhé světové války pan Josef Švarc, poslední žijící účastník západního odboje v našem městě.

Uctění památky padlých, tentokrát za poměrně velké účasti obyvatel, se konalo 5. května na tradičním místě – křižovatce ulic Dobrovského a Králické, před pomníkem obětí válek a holocaustu. Sešli se zde účastníci odboje, představitelé samosprávy i veřejnost, včetně dětí a mládeže.

Pietní akt zahájil starosta města Radim Vetchý, který v závěru své řeči poděkoval všem, kteří svou osobní odvahou, vlastenectvím, statečností a odhodláním vybojovali svobodu pro další generace. „Někteří z pamětníků hrůz války jsou zde mezi námi. Prosím, vzpomeňme v této chvíli společně s nimi  jejich přátele, kteří za naši svobodu položili své životy během bojů druhé světové války,“ byla jedna z myšlenek jeho vystoupení.

Před slavnostním položením květin k pomníku, u něhož stál čestnou stráž představitel Aktivních záloh ozbrojených sil ČR Bohumil Skála a lanškrounští skauti, pozdravil shromážděné občany pan Josef Švarc. Pan Švarc byl za války příslušníkem Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a zúčastnil se obléhání francouzského přístavu Dunkerque.

O svém životním osudu*), ale i zážitcích z nedávné účasti na oslavách 70. výročí konce války v Plzni, posléze vyprávěl v restauraci U Pastýře, kde se s účastníky odboje sešli starosta Radim Vetchý a místostarosta Bohumil Bernášek.

Na fotografii z tohoto setkání (č. 12) je zachycen Josef Švarc v rozhovoru se starostou Radimem Vetchým. Na snímku č. 13 je zleva MUDr. Bohumil Skála, Marie Králová, členka Československé brigády Jana Žižky z Trocnova, která bojovala proti nacistům na území bývalé Jugoslávie a vedle ní Růžena Navrátilová (domácí odboj). Vpravo na fotografii je František Motyčka, který bojoval v chorvatské armádě, při diskusi s Josefem Bílým.

Setkání se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit pan Antonín Vaník z Lubníku, který byl vojákem 1. Československého armádního sboru, s nímž prošel Dukelským průsmykem.

 

 

 

 

 

*) Josef Švarc patřil k nejmladším vojáků bojujícím v zahraničí a byl přímým účastníkem obléhání Dankerque v roce 1944.

Vyprávěl, že je z devíti děti, narodil v roce 1926. Protože pocházel ze smíšeného manželství, dostal se na práce do Německa a odtud do Normandie kopat zákopy. Z těchto prací utekl, nějakou dobu pobýval tajně na statku, potom se postupně dostal do sběrného tábora v Alžíru a do Skotska, kde prošel vojenským výcvikem.

V Anglii se tehdy tvořila 1. Československá obrněná brigáda, do které byl přijat. Dostal československou vojenskou knížku a působil nějaký čas jako motospojka u dělostřelectva. Byl zraněn při výbuchu granátu, tehdy mu pomohl jeden z francouzských partyzánů, Robert Deldicque, s nímž se po válce několikrát setkal.

 

Marie Hrynečková