Již čtvrté setkání českých výrobců pasivních elektronických součástek a senzorů

setkaniJiž po čtvrté se setkali představitelé tuzemského součástkového průmyslu a souvisejících technických univerzit. Setkání se v minulosti konala výhradně v Lanškrouně s odkazem na dlouholeté kořeny, tradici a význam našeho města v oblasti pasivních součástek.

Potřeba sdílet a předávat si názorně zkušenosti vedla k dohodě účastníků spojit tuto událost s exkurzemi po firmách a výzkumných centrech vysokých škol a vydat se i do jiných koutů republiky. – Tentokrát se tedy setkání konalo poprvé jinde než v Lanškrouně – v jihomoravských Buchlovicích v areálu společnosti BD SENSORS.

Náš region kromě hlavního organizátora a podnikatele technické podpory v jedné osobě Tomáše Zedníčka zastupovaly společnosti AVX Czech Republic a HaS Lanškroun. Zatím jsou tato setkání na přátelském, neoficiálním základě. Zda z toho vznikne nějaké formální seskupení, není zatím zřejmé. Zaujala vysoká aktivita vysokoškolských pracovišť.

 

 

 

 

Na návštěvě

Toto letošní čtvrté setkání proběhlo v Buchlovicích nedaleko Velehradu ve čtvrtek a pátek 9. a 10. dubna. Na loňském setkání nás sem pozval pan Ing. Karel Mareček, jednatel společnosti BD SENSORS, vyrábějící snímače tlaku na špičkové technologické úrovni. První den po poledni jsme měli registraci účastníků a potom následovaly prezentace přítomných firem a vysokoškolských pracovišť.

V nynější době jsme svědky stále užší spolupráce vysokých škol s průmyslem, tedy naplňování cíle, kterým se nepochybně zdokonalí příprava vysokoškolských studentů k jejich budoucímu zaměstnání, ale především vzroste technická úroveň výrobků. A to, že jsme byli na jižní Moravě, vyústilo ve veliké překvapení.

Dovedete si představit průmyslový podnik, v jehož sklepení hlavní budovy je autentický vinný sklípek? Těžko se najde lepší závěr diskuse o přednesených referátech, jako při „koštování“ skvělých vinných odrůd.

Druhý den dopoledne jsme se na dvouhodinové prohlídce závodu seznámili s chodem podniku. Zaujalo několik zásadních skutečností: hlavní budova, používaná od roku 2001, má promyšlené a skoro ideální rozmístění výrobních prostor. Pro jednotlivé operace používají nejmodernější postupy řízení, technologie a zařízení. Skladové hospodářství stále zlepšují a mechanizovaný pohyb položek ve skladových regálech při vydávání budí respekt. Firemní kultura je skoro „japonská“. Dá se říci, že při takové organizaci a stavu prostor by mohl náročný zahraniční odběratel přijít na audit prakticky kdykoliv, a bude spokojený. To také potvrzuje renomé firmy v zahraničí, kde BD Sensors prodává jak pod svým jménem, tak vyrábí snímače a klíčové elementy i pro velké firmy se zvučnými jmény.

V loňském roce se pustili do zatím nejnáročnější oblasti vesmírných technologií v rámci projektu pro ESA (Evropskou kosmickou agenturu) a tak je pravděpodobné, že se v horizontu několika let setkáme s jejich výrobky i mimo naši mateřskou planetu. V roce 1995 vybudovali vlastní autorizovanou a akreditovanou kalibrační laboratoř AKL SMS. Ta jim umožnila rychle dodávat ověřené snímače nebo snímače s kalibračním listem a zároveň pohotově kalibrovat svá vlastní etalonová výrobní měřidla.

 

 

 

 

 

Účastníci

Na tomto setkání se svými prezentacemi představilo 11 společností a vysokoškolských pracovišť. Z nich byly dvě z Lanškrounska, další se omluvily. Řada firem odkazuje na společnou minulost, například VISHAY se sídlem v Přešticích a působící ve čtyřech dalších lokalitách, s více jak 1400 zaměstnanci, sídlí v prostředí jednoho z dřívějších závodů TESLY Lanškroun. Nebo ELCERAM v Hradci Králové technicky navazuje také na dřívější tamní TESLU. TESLA Blatná je energickým nástupcem stejnojmenné TESLY v jihozápadních Čechách.

Organizátor všech dosavadních Setkání, Ing. Tomáš Zedníček, PhD., shrnul nynější stav, jak jej předváděli účastníci, takto: „Je vidět velké příležitosti a úspěchy v oblasti sensorů, kde české firmy již teď patří mezi špičku. University s pomocí evropských projektů dovybavují svá centra novými metodami a vybavením k vývoji, měření, analýze materiálů, simulací apod. Pozadu nezůstaly ani součástky – vývoj AVX Lanškroun se za uplynulý rok může pyšnit hned několika prvenstvími s novými typy kondenzátorů uvedenými na trh s vyššími užitnými hodnotami. České výrobky nacházejí využití i ve zcela specifických nejnáročnějších aplikacích, jak to přednesla např. firma CSRC Czech Space Research Company, která byla hostem Setkání. Její výrobky jsou součástí řady vesmírných projektů ESA a lze je nalézt na palubách družic, vesmírných lodí i sond, které se vydávají posunout hranice lidského poznání do vzdálených koutů vesmíru.“

K průběhu setkání Dr. Zedníček dodal: „Z mého pohledu bych také vyzdvihl neustále se zdokonalující schopnosti prezentace účastníků, ať již kvalitu samotných prezentací tak výkony prezentátorů … už se blížíme západním profesionálním standardům – je to patrné ze srovnání prvního s tímto posledním ročníkem.“

 

 

 

 

 

Přítomné osobnosti se vztahem k Lanškrounu

Aktivní účastník turistických akcí a folkový muzikant, ale také 15 let celosvětový manažer AVX pro technický marketing a autor či spoluautor 60 odborných pojednání, jednoho mezinárodního patentu, nositel ceny Dr. Zandmanna v roce 2005 za velký přínos pro průmysl elektronických součástek, Ing. Tomáš Zedníček, Ph.D. Je trpělivým organizátorem našich Setkání. Připomeňme si, že to první, v roce 2011, dalo dohromady zástupce českých firem zabývajících se výrobou pasivních součástek a senzorů, českých vysokých škol a ministerstva dopravy s představiteli nákupčích a zadavatelů z ESA (Evropská kosmická agentura) za účasti osobností z České vesmírné aliance.

-------------

V Lanškrouně se narodil a prožil dětství, maturoval v Praze. Je pravnukem uznávaného spisovatele Jaroslava Hubálka. Svou odbornost postupně vytvářel ve vysokoškolském prostředí Brna, od roku 2008 je docentem pro obor Elektrotechnická a elektronická technologie: doc. Ing. Jaromír Hubálek, Ph.D.

Je autorem a spoluautorem 112 publikací v impaktovaných časopisech s celkem 963 citacemi, a spoluautorem dvou patentů a čtyř užitných vzorů. Nyní je vedle své pedagogické činnosti i vedoucím výzkumné skupiny Chytré nanonástroje působící v Středoevropském technologickém institutu - Vysoké učení technické v Brně (STI VUT nebo také CEITEC VUT). To je samostatný vysokoškolský ústav, vzniklý na Vysokém učení technickém v Brně jako součást vědeckého centra excelence CEITEC - Středoevropského technologického institutu. CEITEC je meziuniverzitní vědecké centrum, na němž spolupracují čtyři významné brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy se sídlem v Brně.

------------

Spoluobnovitel místního skautského oddílu po roce 1989, nadšený turista a horolezec, dále i folkový muzikant, a také už po více než 22 let manažer AVX pro technologii a vývoj, autor či spoluautor řady technických článků a několika mezinárodních patentů., Ing. Stanislav Zedníček.

Stojí se svým týmem za řadou úspěšných vývojových projektů tantalových kondenzátorů firmy AVX Czech Republic v Lanškrouně, jež nalezly uplatnění po celém světě i v těch nejnáročnějších aplikacích a šíří ve světě dobré jméno Lanškrouna v oboru pasivních elektronických součástek.

---------

Jen člověk s mnoha desetiletími zkušeností při podpoře výroby elektronických součástek dokáže rozpoznávat příležitosti, jak ve velmi náročném mezinárodním prostředí uplatnit dovednosti a talent svých spolupracovníků v malé firmě. Díky neuvěřitelnému množství osobních kontaktů a neustálou aktivitou na evropských veletrzích a výstavách dokáže pan Karel Hrodek „vyplňovat mezery na trhu“, které jsou pro velké firmy příliš zatěžující. Kusovou výrobu velmi přesných dílů pro vědecké přístroje, jednoúčelové až svérázné stroje pro světové firmy, montážní a třídící operace, poradenství…

A to pana Hrodka lidé v Lanškrouně, Ústí nad Orlicí, Dolní Čermné či Jakubovicích i jinde znají také jako obětavého sponzora výstav, koncertů, publikací a oprav památek.

 

 

 

 

A jak to bude dál…

Příští, již páté, Setkání se poprvé odehraje na vysokoškolské půdě. Zve nás Západočeské univerzita v Plzni a předběžným termínem konání bude duben 2016, týden po výstavě AMPÉR.

 

Jiří Kohout

 

Odkazy: http://www.lanskroun.eu/cz/mesto/aktualne/z-lanskrounska/konference-esa/

(První setkání českých výrobců pasivních součástek a senzorů s představiteli Evropské kosmické agentury ESA v Lanškrouně v roce 2011)

http://automa.cz/res/pdf/42704.pdf

(Historie společnosti BD SENSORS)