Vznikl v roce 1995, tři roky po založení Lanškrounského smíšeného sboru. Obě hudební tělesa spojuje tatáž dirigentka Vladimíra Jetmarová. Na jubilejním koncertě v pátek 17. dubna zpívaly oba sbory, což není neobvyklé. Toto schéma se již osvědčilo v několika ročnících adventních koncertů. Sál zámku byl téměř zaplněný a vyplatilo se zde být – výkony nadšených zpěváků a zpěvaček stály za to.
Sešlo se zde odhadem půl druhé stovky posluchačů. Poslouchali pozorně a s občasným rytmickým tleskotem, a před koncem koncertu odměnili Vladimíru Jetmarovou potleskem ve stoje.
První polovina koncertu patřila Komo/k/ráku. Je to plným jménem Komorní pěvecký sbor ZUŠ Jindřicha Pravečka a to vysvětluje nezvyklý název. Slovo „komorní“ se zkrátilo na „komorák“, a aby to bylo zajímavější, někdo vložil doprostřed názvu ještě jedno písmeno „K“.
Koncert začal osmi písněmi v podání Komo/k/ráku – od lidových a večerníčkových přes „I am sailing“ známou v podání Roda Stewarda až po spirituál. Čtrnáct zpěvaček vystupovalo s velkým nadšením a jistotou.
Ve druhé polovině koncertu jsme poslouchali sedm skladeb Lanškrounského smíšeného sboru, závěrečné čtyři s podporou Komo/k/ráku. I toto byla pestrá paleta hudebních žánrů, na níž jsme tomu u LSS přivykli, a která činí tento soubor tak přitažlivým.
Se sólovými hudebním i nástroji vystoupily Simona Oláhová (kytara) jako host a členka sboru Jana Nová (flétna). Na klavír hrála Marcela Pilná.
Byl čas i na gratulace, dorty, kytice a kuriosní dárky. Paní dirigentka dostala dva dorty, a na hlavu korunu, jejíž součástí byly desítky svitků notových záznamů skladeb z dlouhé historie sboru. Gratulovali ředitel ZUŠ pan Pavel Vašíček, paní Libuše Šilarová za LSS, paní Stanislava Švarcová, která rovněž koncert moderovala, a připojovali se mnozí další nadšenci.
Po koncertu se přítomní posluchači sešli s účinkujícími na příjemném rautu.
Jaké jsou hlavní body dvacetileté historie Komo/k/ráku?
Od roku 1995, kdy začal pracovat dívčí sextet, se počet zpěváků pohybuje mezi 12 a 15. Děti, které navštěvují hodiny sólového zpěvu, vstupují do tohoto seskupení ve čtvrtém ročníku I. stupně a pokračují i ve II. stupni. Vzhledem k pestrému věkovému rozvrstvení a rozdílným schopnostem je třeba velmi citlivě volit repertoár.
V roce 2003 se sbor představil na celostátní přehlídce dětských pěveckých sborů v Rychnově nad Kněžnou. V roce 2005 natočil sbor desku „Kdyby tu nic nebylo“, na níž můžete slyšet české písničky (např. J. Malásek „V naší ulici“, E. Hradecký „Den naruby“, P. Kočí „Koňské boogie“, P. Eben „Kdyby tu nic nebylo“). Komo/k/rák zpívá ještě na desce Lanškrounského smíšeného sboru „Čas radosti“.
Za dobrou práci byl dvakrát oceněn městem Lanškroun.
Několikrát také vystupoval v Polsku. O vánocích 2013 zpíval s Petrem Kotvaldem. Letitou tradici mají adventní koncerty a udržování tradice masopustu v Lanškrouně.
V roce 2015 oslaví dvacet let. Komorní sbor založila a od počátku vede Vladimíra Jetmarová. (Pramen: INFOROČENKA 2015 MĚSTA LANŠKROUNA A REGIONU LANŠKROUNSKO)
Text: Jiří Kohout
Foto: František Černý a Jan Střecha
(Komo/k/rák - Komorní pěvecký sbor ZUŠ J. Pravečka Lanškroun)
https://www.youtube.com/watch?v=BpXFEpwKCgg
(Vystoupení Komo/k/ráku na festivalu Jevíčko 2012, se zajímavým výkladem moderátorky)
(Lanškrounský smíšený sbor)
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4933-pevecky-sbor-komokrak-oslavil-koncertem#sigProId32a1a4f858