Distribuoval a užíval drogy, řídil pod jejich vlivem

pervitinJednatřicetiletého muže z Lanškrounska jsme obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Patrně se neponaučil ze své trestní minulosti, protože byl za stejnou protiprávní činnost již podmínečně odsouzen. Obviněný měl mimo výše uvedeného zločinu navíc řídit pod vlivem drog osobní vozidlo, za což jsme mu trestní stíhání rozšířili o přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.


Muž měl v Lanškrouně a na dalších místech Orlickoústecka neoprávněně nabízet, prodávat, poskytovat a jinak opatřovat dalším osobám drogu pervitin. Navíc zřejmě řídil osobní motorové vozidlo ve stavu vylučující způsobilost, což bylo stanoveno toxikologickým rozborem jeho krve, ve které byla prokázána psychotropní látka metamfetamin a amfetamin.


Cestou státního zástupce jsme podali návrh na vzetí obviněného muže do vazby. Soudce Okresního soudu v Ústí nad Orlicí návrh akceptoval a jeho trestní stíhání bude probíhat ve vazební věznici. Pokud obviněného uzná soud z výše uvedených trestných činů vinným, může ho odsoudit k pobytu ve vězení až na deset let.


por. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí
Ilustrační foto PČR

 

 

 

 

Situace na lanškrounské drogové scéně je stabilní

Program pro uživatele drog má dobrou odezvu a funguje, říkají terénní pracovníci Laxus o. s.

V roce 2014 uskutečnili terénní pracovníci, kteří se starají o větší část Pardubického kraje, celkem 98 výjezdů do Lanškrouna. Pracovali zde s téměř čtyřiceti uživateli drog – s devatenácti přímo, s dalšími dvaceti zprostředkovaně. V rámci programu, zaměřeného zejména na snižování rizik, které injekční užívání drog přináší, vyměnili klientům necelých 10.000 injekčních stříkaček. To je přibližně o 1.100 kusů méně než v předchozím roce,
a o 3.000 méně, než v roce 2012.

„Návratnost výměnného programu přitom loni přesáhla100%, což znamená, že nám klienti vrátili více použitých stříkaček, než kolik jsme jim jich vydali,“ vysvětluje Tomáš Janků, vedoucí Centra terénních programů Pardubického kraje, který v Lanškrouně pracuje. To podle něj ukazuje na poměrně silnou uživatelskou komunitu,
na to, že program plní své cíle a daří se mu pokrývat potřeby scény, ale i na zodpovědný přístup samotných uživatelů drog. Co se týká odhozených injekčních stříkaček, které by mohly znamenat riziko i pro drogy neužívající veřejnost, lze podle informací terénních pracovníků konstatovat, že je situace v Lanškrouně klidná. Za celý rok, během kterého tým město procházel, byly nalezeny a odborně zlikvidovány pouhé tři injekční stříkačky. „I to svědčí o tom, že program nalezl u uživatelů drog dobrou odezvu, využívají jej v maximální možné míře a neodhazují stříkačky na veřejně dostupných místech,“ dodává Tomáš Janků.


Informace o výskytu odhozených stříkaček pracovníci pravidelně konzultují také s pracovníky městské policie a na sběru spolupracují.


Typickým klientem programu je zhruba osmadvacetiletý muž se základním či středoškolským vzděláním, který injekčně užívá pervitin, nejčastěji po dobu několika let. Ojediněle se terénní pracovníci setkávali i s uživateli – experimentátory, kteří uváděli zkušenosti s tzv. novými syntetickými drogami (umělé napodobeniny stimulačních drog a marihuany). Opiáty a další tlumivé látky se v regionu neužívají téměř vůbec.

Novinkou roku 2014 bylo i zaměření pozornosti na kuřáky konopných drog. Ti jsou pracovníky oslovováni přímo v ulicích města. „Práce je v tomto ohledu cílena zejména na zvyšování informovanosti o rizicích užívání
marihuany, mapování potenciální závislosti na dané droze a nabídku řešení potíží, které již mohou někteří z dlouhodobých kuřáků mít,“ vysvětluje Janků. Klienty, kteří jsou motivováni ke změně životního stylu, nejčastěji pracovníci odkazují do ambulantní léčby (Svitavská pobočka Laxusu) nebo do pobytové léčby a terapeutických komunit.

V rámci terénního programu ale odkazují i na další sociální a zdravotní služby (úřady práce, praktičtí i odborní
lékaři). Základní sociální poradenství pak program poskytuje i přímo v terénu. Služba ve městě funguje každé pondělí a čtvrtek. Je poskytována zdarma a pracovníci jsou k dispozici na telefonním čísle 774 626 301.

 

150420-drogy

 

 

 

 

 O společnosti Laxus:

Laxus o. s. je profesionální organizace s dlouholetou tradicí v poskytování odborných služeb, zaměřených na závislostní a další rizikové chování. Praxe v oblasti drogových služeb nás naučila, že se vyplatí problémům předcházet a při jejich řešení věnovat pozornost jednotlivcům, rodinám i jejich okolí. Proto pracujeme s uživateli nelegálních a legálních drog, gamblery, osobami v konfliktu se zákonem, s rodinami a osobami blízkými uživatelům drog, s dětmi a mládeží, ale i s odbornou veřejností. Naším cílem je sociální a zdravotní stabilizace

klientů, zvýšení kompetencí klientů k řešení náročných životních situací, posílení a podpora funkčního rodinného prostředí, zvýšení odolnosti klientů vůči různým formám rizikového chování. Podílíme se i na ochraně veřejného zdraví a spolupracujeme s odbornou veřejností na zvyšování kvality poskytovaných služeb. V neposlední řadě aktivně ovlivňujeme odborné i právní prostředí neziskového sektoru v ČR.

Tisková zpráva