Veřejná beseda o obnově zeleně na hřbitově bude v druhé polovině března

hrbitovZatímco před rokem byla za téměř 6 milionů korun zrekonstruována na lanškrounském hřbitově obřadní síň, ostatní prostory hřbitova zůstaly v původním stavu. To by se mělo brzy změnit. Město počítá s revitalizací zeleně, která bude v první fázi představovat především vykácení nezdravých  a poškozených stromů. Problémem také je, že některé túje rostou přímo nad náhrobky a lidé si stěžují, že jim je poškozují.

„Kácení bychom chtěli zahájit co nejdříve vzhledem k tomu, že se provádí zpravidla v období vegetačního klidu. To sice v zákoně není striktně dáno, ale my se to snažíme dodržovat i s ohledem na hnízdění ptáků, na živočichy apod.  Do konce dubna bychom tedy chtěli určitě nějaké kácení už provést. A samozřejmě, že se bude dělat náhradní výsadba, “ vysvětlila záměr města vedoucí odboru životního prostředí Petra Juřinová.

Ještě předtím však chce město s projektem seznámit veřejnost. Občané by se měli dozvědět, které stromy budou vykáceny, které prořezány a jaké budou nově vysazeny. Beseda, na níž se lidé budou moci k plánovanému záměru vyjádřit a případně podat své návrhy, je plánována na druhou polovinu března.

Kácení stromů na hřbitově, zejména mezi pomníky a odstraňování kořenů z blízkosti obrub hrobů, bude velmi náročné. „V některých místech bude nutné použít i těžkou techniku, samozřejmě že bude snaha maximálně zabránit poškození náhrobků,“ uvedl starosta Radim Vetchý.

V návrhu rozpočtu se pro první fázi projektu počítá s částkou 500 tisíc korun.

Jedna z dalších fází by měla řešit také velmi špatný technický stav plotu naproti bráně v zadní části hřbitova. Jedná se o asi 200 metrů plotu z pletiva, v němž jsou vrostlé túje.

Zdejší hřbitov byl založen v roce 1904 a přibližně z tohoto období pochází i výsadba většiny stromů.

O běžnou údržbu hřbitova, tj. sekání trávy, odhrnování sněhu a prořezávání stromů, se na základě smluvního vztahu s městem starají Technické služby Lanškroun s.r.o.

Marie Hrynečková