Festival vědy a techniky – na okresní úrovni

festivalMinulý týden v pátek 13. února proběhl již osmý ročník velmi zajímavé soutěže. Mladí lidé ve věku zhruba od 13 do 19 let ukazovali, jak jsou na tom se schopností vytvořit odborné dílo a obhájit je v konkurenci ostatních. Ze dvou okresů – Ústí nad Orlicí a Svitavy se sešlo celkem 104 prací a z nich 78 postoupilo do krajského kola.

V hale Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Lanškrouně na Střelnici jsme viděli poutače s výsledky a vzorky jednotlivých prací a soutěžící odborné hodnotitelské komisi předváděli, čeho dosáhli. Pro mnoho z nich to byla první příležitost k veřejnému vystoupení. A zkouška, jak dobře umějí argumentovat a obhajovat své výsledky. Každá práce musela mít i písemný popis nazvaný „Abstrakt“. To se stalo ukázkou formulačních schopností, ale někteří se na to neomezili – měli i videa, prezentace a pozvánku na výstavu v jejich městě a podobně.

 

JUNIOŘI měli své práce rozdělené do 22 oborů. Nejvíce jsme jich nacházeli v oborech Chemie, Biologie a Historie. STŘEDOŠKOLÁCI pak do 14 oborů, s největším zastoupením v oborech Biologie a Medicína.

 

Dopoledne bylo věnované vyhodnocování jednotlivých prací. Na samém začátku přivítal Ing. Stanislav Medřický, CSc., předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET všechny soutěžící, představil zástupce firem a členy hodnotitelského týmu.

 

Se zajímavým a emotivním proslovem vystoupil pan Ing. Ladislav Verner, jednatel společnosti SOMA Engineering. Z několika úhlů pohledu, například s odkazem na přijímání zaměstnanců do jeho společnosti, vybízel přítomné žáky a studenty, aby se věnovali svým úkolům s vysokým nasazením a sebedůvěrou a učili se překonávat nesnáze, neboť výsledek za to stojí.

 

Odpoledne program končil slavnostním vyhlašováním cen pro nejlepší práce a postupových výsledků do krajského kola. Ceny předávali starosta města Mgr. Radim Vetchý, pod jehož záštitou okresní kolo probíhalo, místostarosta Ing. Bohumil Bernášek, Mgr. Pavel Resler za organizační tým v Lanškrouně a představitelé místních firem. Všichni účastníci obdrželi diplom, a to buď o účasti, nebo o postupu do krajského kola.

 

 

------------

 

 

 

Setkali jsme se mnoha zajímavostmi, z nichž se dá například vybrat:

Program pro lehce přenosný tablet k rozpoznávání, jakého létajícího dravého ptáka právě na vycházce pozorujeme.

Studie příčin zřícení nově postaveného mostu přes mořskou úžinu Tacoma Narrows vlivem vlastních vibrací mostovky způsobených nepříznivě vanoucím větrem, i s modelem zhotoveným soutěžící studentkou. Video ukazovalo chvění tohoto modelu vystaveného proudění vzduchu od ventilátoru, v porovnání se skutečnými filmovými záběry rozkmitaného mostu.

Vlivy na stárnutí rostlin a na jeho případné zpomalování – práce středoškolačky ve spolupráci s Universitou Palackého v Olomouci.

Sportovní motocykl o objemu válce 50 cm krychlových pro kategorii sprint, dílo žáka 7. třídy ZŠ, který navrhl mimo jiné vlastní verzi rámu motocyklu, a mnoho dalších.

 

------------

 

 

Pozornost si zaslouží zvláštní týmový přístup, zvolený Základní školou Sv. Čecha v Chocni. Bylo to šest navzájem navázaných prací věnovaných různým pohledům na historii zaniklého hradu Hlavačov nedaleko Chocně: Výlet do minulosti, Odívání ve 13. – 14. století, Středověká strava na hradě Hlavačov, Historie Hlavačova, Zbraně na hradě Hlavačov, a Hygiena ve středověku. Z těchto šesti prací se sice do krajského kola probojovaly pouze tři, ale z těch dvě dostaly Zvláštní ceny. Vedoucí prací, paní Mgr. Martina Krsková, vedla žáky již od začátku školního roku a ve spolupráci s Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě, Městskou knihovou Choceň a Státním okresním archivem Ústí nad Orlicí vytvořená díla znovu zhodnotí na výstavě „Jak se žilo na hradě Hlavačov“ pořádané v Orlickém muzeu v Chocni od 10. do 31. března.

 

Kdybychom měli letošní ročník komentovat, za zmínku by asi stálo, že soutěž je pevně zakotvená u škol, které se jí už několikrát v minulých letech zúčastnily. Na Lanškrounsku máme 16 základních škol, ale soutěžily jen tři z nich:  ZŠ Dobrovského, ZŠ A. Jiráska a ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice. Stojí za úvahu vyzvat i ostatní základní školy k účasti. Stav, že by se nahromadilo o hodně víc prací, je řešitelný.

 

Druhou skutečností je, že opravdu technických prací mohlo být v soutěži více. Ano, na základních školách asi není dostatek pracovišť pro čistě technickou činnost. Ale chceme-li oživit zájem o výuku technických oborů hlavně na úrovni učňovského školství, je tato soutěž jedním z možných impulzů již v  období, kdy žáci základní školy uvažují o dalším vzdělávání. I toto je téma k zamyšlení.

 

Oproti loňsku z Lanškrouna soutěžil asi poloviční počet prací. V dalším ročníku budeme asi muset mít organizovanější start hned na začátku školního roku. A už tehdy by prospělo proškolit žáky v tom, jak má vypadat konec jejich práce, čeho si stále hledět a jak formulovat své myšlenky a závěry.

 

Držme palce třinácti žákům z Lanškrouna a třem z Výprachtic, a čtyřem lanškrounským středoškolákům, aby co nejlépe obstáli v krajském kole soutěže ve dnech 19. a 20. března v Pardubicích.

 

 

Text: Jiří Kohout

Foto: Vlastimil Jureček, Jiří Kohout

 

 

 

 

Zvláštní ceny okresního kola VIII. ročníku soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež Pardubickém kraji pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy:

 

Kategorie JUNIOR

 

Cena starosty města Lanškroun:

Jan Flídr a Štěpán Pejchar, Prototyp komory pro domácí klíčení (Gymnázium Polička)

 

 

Cena firmy Vondra a Vondra:

Martin Bína a Jan Hrubý, Faradayův jev (Gymnázium Moravská Třebová) Michal Maděra a Filip Kolář, Dravci v tabletu (Základní škola Svitavy, nám. Míru 73) Alžběta Hronová a Zdena Rudolfová, Povrch kovů (Gymnázium Vysoké Mýto)

 

 

Cena firmy Harlingen s.r.o.:

Patricie Janíčková a Kristýna Krátká, Polyakrylát sodný (ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun) Jan Šponiar, Olejnatost plodin (ZŠ Jindřicha Pravečka, Výprachtice) Linda Vostřáková a Karolína Slezáková, Vliv nápojů na zubní sklovinu (Gymnázium Česká Třebová) Martina Habětínová, Jak vycvičit jezdeckého koně (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl) Ondřej Cenek, Dokumentace zkamenělin badenského moře (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl) Klára Jirásková a Tereza Dušková, Jak často sleduješ televizi? (ZŠ nám. A. Jiráska 139, Lanškroun)

 

 

Cena firmy Schott:

Veronika Suchánková, Michaela Zábelková, Kateřina Broulíková a Anna Sajbtová, Odívání ve 13. - 14. Století (Základní škola Sv. Čecha, Choceň)

 

 

Cena firmy OEZ:

Alžběta Jirečková, Nezvaní hosté naší přírody (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl) Adriana Bednářová, Karolína Šalýová a Tereza Kašparová, Výlet do minulosti (Základní škola Sv. Čecha, Choceň)

 

 

 

Kategorie STŘEDOŠKOLÁK

 

Cena starosty města Lanškroun:

Iva Věnečková, Studium problematiky mostu Tacoma Narrows Bridge (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

 

 

Cena firmy SOMA:

Jiří Smolák, Multifunkční hodiny (SOŠ a SOU Lanškroun) Jan Pavlas, Řídící jednotka pro astrofotografickou montáž (SOŠ a SOU Lanškroun)

 

 

Cena firmy OEZ:

David Štegner, Astrofotografie (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl) Jan Pavlas, Řídící jednotka pro astrofotografickou montáž (SOŠ a SOU Lanškroun) Karolína Hrdinová, Porovnání tří různých komerčních způsobů izolace RNA (Gymnázium Žamberk)

 

 

Cena firmy INA:

Jan Šrámek, Uvolňování aditiv z nanovlákenných „bonbonů“ (Letohradské soukromé gymnázium, Letohrad) Markéta Barcalová, EJHLE ČLOVĚK! (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

 

 

 

Do krajského kola z Lanškrounska postupují:

 

Kategorie JUNIOR:

Kristýna Bednářová, „Škola Hrou pro základní škol“ (ZŠ Dobrovského, Lanškroun)

Daniel Mareš, David Johanides, „Energie z brambor“ (ZŠ Dobrovského, Lanškroun)

Patricie Janíčková, Kristýna Krátká, „Polyakrylát sodný“ (ZŠ Dobrovského, Lanškroun)

Marie Kučerová, Karolína Alena Urbanová, „Pamět: Zraková vs Sluchová“ (ZŠ Dobrovského, Lanškroun)

Barbora Maršíková, Petra Pavlasová, „Jemná motorika“ (ZŠ Dobrovského, Lanškroun)

Klára Jirásková, Tereza Dušková, „Jak často sleduješ televizi?“ (ZŠ nám. A. Jiráska, Lanškroun)

Michaela Šilarová, Monika Buryšková, „Evropská dobrovolná služba v Lanškrouně“ (ZŠ nám. A. Jiráska, Lanškroun)

Veronika Krobotová, Nikola Šebrlová, „Rychlost chemické reakce v závislosti na koncentraci a teplotě“ (ZŠ Jindřicha Pravečka, Výprachtice)

Jan Šponiar, „Olejnatost plodin“ (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice)

 

 

 

Kategorie STŘEDOŠKOLÁK:

Jiří Smolák, „Multifunkční hodiny“ (SOŠ a SOU Lanškroun)

Jan Dudycha, „Trezor s kódovým zámkem“ (SOŠ a SOU Lanškroun)

Jan Bednář, „Alarm“ (SOŠ a SOU Lanškroun)

Jan Pavlas, „Řídící jednotka pro astrofotografickou montáž“ (SOŠ a SOU Lanškroun)