Vymyslel si loupežné přepadení

prepadeniOsmnáctiletý mladík měl být den před Štědrým dnem mezi obcemi Rudoltice a Lanškroun přepaden. Byla již tma, když jej měla obstoupit skupinka tří neznámých pachatelů a chtít po něm mobilní telefon, jinak jej prý zabijí.

Majitel se telefonního přístroje nehodlal vzdát a tak přišla na řadu fyzická síla. Dva z pachatelů jej měli chytit každý za jednu ruku, tyto mu roztáhnout, zatímco ten třetí mu odcizil mobilní telefon, čepici se kšiltem a bluetooth. Aniž by mu jakkoli ublížili, měli z místa činu odejít. Své oběti tak měli svým jednáním způsobit finanční újmu za bezmála 7 tisíc korun. Toto loupežné přepadení mladík oznámil až následující den. Tedy poté, co jej k tomuto kroku přiměla rodina.

Do pátrání po pachatelích zločinu se okamžitě zapojila i Orlickoústecká „kriminálka“. V souvislosti s tímto trestním oznámením byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu „loupeže“ a věc byla dále intenzivně prošetřována.

Jak šel den za dnem, zdál se případ zkušeným kriminalistům poněkud podivný. Postupně totiž kolegové získávali důkazy o tom, že věc se udála jinak, než poškozený uváděl. Znovu byl podroben výslechu, kde nakonec přiznal, že si vše vymyslel.

O telefon jej nepřipravili tři neznámí pachatelé, nýbrž on sám jej v říjnu dal svému kamarádovi s tím, že mu za něj přinese jiný a rodičům se pak snažil namluvit, že byl okraden. Na Štědrý den doma se znovu otázka o odcizeném mobilu probírala a on tedy na naléhání rodičů, aby pravda nevyplynula napovrch, šel věc oznámit na policii.

Případ zvlášť závažného zločinu mohl být tedy odložen, jelikož se nestal. Přesto může mladíka tato lež vyjít poměrně draho. Až 50 tisícová pokuta ve správním řízení totiž hrozí tomu, kdo je podezřelý z přestupku „křivého vysvětlení“.

Co dodat závěrem? Snad jen že podobný osud čeká i na ty, jenž mají v úmyslu policii lhát.

nprap. Anna Štegnerová

tisková mluvčí

Foto ilustrační