Motto: Úpadek společnosti neovlivní svým chováním lidé necharakterní a neschopní, ale lidé charakterní a schopní, kteří se svou nečinností a tolerancí nepostaví proti činům lidí necharakterních a neschopných.
T. Baťa
Protože jsme do půlky září nedostali odpovědi na některé otázky kolem výběrového řízení na ředitele ZŠ Dobrovského, naopak mnoho dalších otázek se vyrojilo, rozhodli jsme se pokusit se získat odpovědi přímo na jednání zastupitelstva v rámci vstupů veřejnosti. O tomto jednání krátce informovala TV Nova i TV OIK, naopak na městském webu se o naší účasti na jednání zastupitelstva nedozvíte nic, byť se problematika výběrového řízení probírala přes tři hodiny!
Naštěstí je město ze zákona povinno zveřejnit písemný zápis z celého jednání zastupitelstva a zveřejňuje i zvukový záznam z jednání. Pro většinu obyvatel města se však jedná o velké množství textu a mnoho hodin záznamu, proto jsme se rozhodli přiblížit nejzajímavější okamžiky z jednání tímto článkem.
O první rozruch se postaral již v úvodu při schvalování programu jednání Ing. L. Verner, když se dotázal, proč není v programu zařazen bod jmenování ředitele ZŠ Dobrovského. O to, aby tento bod byl projednáván na zastupitelstvu města, požádal pan Verner jako radní na jednání rady města dne 08. 08. 2014 a opakovaně pak ještě dne 15. 09. 2014. Paní starostka se chvíli vykrucovala, nakonec však požádala zastupitele o hlasování o změně programu jednání a tento bod byl do programu zařazen dodatečně.
Tři čtvrtě hodiny po zahájení jednání jsme se dostali k mikrofonu my a postupně kladli otázky přítomným osobám, které se nějakým způsobem podílely na jmenování Mgr. Dvořáčka ředitelem ZŠ Dobrovského. Dozvěděli jsme se například:
- že členové konkursní komise podepisovali mlčenlivost dobrovolně a vztahuje se na mlčení úplně o všem (naše zákony přitom takovéto varianty mlčenlivosti neuvádějí)
- že pro pana Dvořáčka nejsme žádným partnerem a kdyby souhlasil se zveřejněním své práce, spolupracoval by na svém sebezničení
- že koncepce rozvoje školy je vlastně zbytečný dokument a nemá při samotném řízení téměř žádnou váhu
- že 20 procent opsaného textu pana Dvořáčka je pro paní starostku rovno třem odstavcům - přitom celá práce měla rozsah 7 stran a opsáno bylo jeden a půl stránky
- že Dvořáčkova práce nebyla na začátku vyřazena, přesto že místo 5 požadovaných stran obsahovala 7, protože nebylo specifikováno, o jaké strany jde, a navíc je přípustná jistá tolerance - vyhláška o konkursech však o toleranci nikde nehovoří
- že pro představitele města je v pořádku sestavit práci jen z prázdných frází a klišé
- že všichni se drží striktně vyhláškou Pardubického kraje, kde není napsáno, že musí být kandidát vyloučen za opisování
- že paní Brejšová uvádí v článcích z jednání rady a zastupitelstva (vycházejí v Listech Lanškrounska) pouze to, co je schopna sama pochopit. Co není schopna pochopit, to nedává na vědomí ani občanům. Většinou vypustí tak polovinu věcí.
- že pan Resler je tak skvělý učitel, že musí zůstat učit a je škoda z něj udělat ředitele
- že podle pana Dvořáčka je celá situace jen zástupný důvod k vyřizování osobních účtů a vše chápe jako předvolební boj.
Posté jsme byli ubezpečeni, že pan Dvořáček byl jmenován ředitelem proto, že jej doporučila komise; ředitelkou "červené školy" se ale nestala kandidátka, kterou doporučila komise - rada města vybrala jinou. Posté jsme slyšeli, že vše proběhlo podle platných vyhlášek a zákonů a tak to prostě je.
Na konec našeho vstupu jsme sdělili přítomným, že petiční výbor nemá žádné zištné důvody. Nejedná se tu o vyřizování osobních sporů se členy rady města a ani o politickou kampaň. Podle našeho názoru byl konkurz neférový a neobjektivní.
Po vstupech veřejnosti přišel čas na dodatečně zařazený bod v programu na stejné téma. Na začátku se k problému vyjádřili zastupitelé p. Janouch a p. Vetchý (strana 13 v písemném zápise z jednání zastupitelstva) - jejich názor opravdu stojí za přečtení. Následovalo poté hlasování o třech návrzích usnesení, které podal p. Verner.
1. Výzva Mgr. Dvořáčkovi k odstoupení z funkce ředitele základní školy na ulici Dobrovského.
2. Vyjádření podpory Mgr. Dvořáčkovi v setrvání na pozici ředitele základní školy na ulici Dobrovského
3. Výzva radě města vypsat bez zbytečného odkladu nové výběrové řízení na obsazení místa ředitele základní školy na ulici Dobrovského
Ani jeden návrh nebyl schválen. Zajímavé je podívat se zejména na druhý návrh: tím, že ho zastupitelé také neschválili, defakto nevyjádřili Mgr. Dvořáčkovi svoji podporu.
Shrnuto: Mgr. Dvořáček nezískal plnou podporu učitelů, rodičů, nemá podporu zastupitelů. Má podporu jen pěti členů Rady města Lanškroun. A i oni se při hlasování o odvolání pana Dvořáčka raději zdrželi hlasování než by vyjádřili svůj souhlas s jeho setrváním na místě ředitele.
Na závěr tohoto článku, stejně jako na závěr našeho vystoupení na zastupitelstvu, bychom rádi ubezpečili všechny čtenáře i obyvatele Lanškrouna o tom, že v celé kauze vystupujeme stále jako rodiče, kteří se pokouší hájit morální zásady chování představitelů města. V žádném případě nejde o předem připravenou předvolební aktivitu (jak nás někteří obviňují). Nejsme spojeni s žádnou politickou stranou ani uskupením. Naším jediným ziskem z celé kauzy jsou naše nové zkušenosti a znalosti z oblasti státní samosprávy. Pro některé je možná překvapivé, že investujeme svůj osobní čas, peníze a energii po celé léto do změny rozhodnutí rady města. Pro nás je ale velmi důležité, aby školu vedl člověk respektovaný, morální, oddaný škole.
Za petiční výbor
Dagmar Flídrová
Vladimír Křivka
Gabriela Mačudová
Lucie Křivková
Petr Hajzler
http://vyberove-rizeni-lanskroun.cz
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4479-jak-jsme-se-zucastnili-jednani-zastupitelstva-17-zari#sigProId4e832a5b35