Na zastupitelstvu se řešilo výběrové řízení na ředitele školy

zastupitelstvoVčerejšímu jednání městského zastupitelstva bylo přítomno tolik občanů, že se nevešli do zasedací místnosti, takže někteří museli dění v místnosti sledovat mezi dveřmi či z chodby. Jedním z důvodů hojné účasti veřejnosti bylo pondělní rozhodnutí Rady města o jmenování ředitele ZŠ na ul. Dobrovského.

 

Fakta

Současný ředitel školy Oldřich Strnad podal rezignaci a odchází do důchodu. O jeho pozici se ucházeli dva kandidáti - současný učitel školy Pavel Resler a ředitel ZŠ a MŠ ve Štítech Pavel Dvořáček (ten je zároveň členem Rady i zastupitelstva města Lanškroun).

Pro úplnost je nutno dodat, že před rozhodujícím jednáním byly radě doručeny dvě petice podporující kandidaturu Pavla Reslera. Autory první z nich, podané 9. června, jsou pedagogové zmíněné školy. Druhou petici, předanou 23. června, podepsalo 214 rodičů, občanů a přátel školy.

Rada města Lanškroun 23. června obě petice projednala, seznámila se se zápisem o průběhu konkurzního řízení i doplňujícími dokumenty vyžádanými od kandidátů a rozhodla, že ředitelem bude jmenován s účinností od 1. září Pavel Dvořáček.

 

Ve „vstupech veřejnosti“ využili svého práva promluvit členové petičního výboru

Na jednání zastupitelstva přišli vyjádřit svůj nesouhlas s postupem Rady města členové výboru „rodičovské“ petice Vladimír Křivka a Gabriela Mačudová. K tomuto kroku je vedlo, dle jejich slov, odhodlání přispět k objektivizaci a uklidnění situace. Vadí jim, že rada ředitele vybrala, přestože jim těsně před tím přislíbila poskytnout do 15 dní podrobnější dokumenty týkající se konkurzního řízení. Příslib chápali tak, že bere hlasy občanů na vědomí a je možno k nim přihlédnout, popř. hlasování na dobu potřebnou k posouzení, odložit. Což se nestalo!

„Považuji za vaše manažerské selhání, že jste nijak nepřispěla k utlumení emocí tím, že odložíte vaše rozhodnutí např. o 14 dní, než nám poskytnete podklady a budeme mít příležitost k celé věci se vyjádřit,“ řekl V. Křivka starostce.

Další z přítomných občanů, Václav Mannl, konstatoval: „Jestliže se dvě stě občanů města k něčemu vyjádří, tak byste se tím měli zabývat!“

Nabízí se tedy otázka, jakou váhu mají vlastně hlasy občanů, které v tomto případě nikdo nezhodnotil jako důležité? Potřebují je radní pouze pro své zvolení a dál jsou bezcenné? Cožpak není  Petice legální zákonný nástroj pro vyjádření názoru občanů?

Starostka oponovala, že zneužití oslav výročí školy ke sbírání podpisů pod petici nepovažuje za šťastný krok. Vyjádřila se, že doporučení konkurzní komise je pro ni věrohodnější, než podpisy rodičů, protože pochybuje, že všichni rodiče věděli, co podepisují. Zároveň se postavila za vybraného kandidáta vyjádřením, že při konkurzním řízení, kde byla předsedkyní, se projevil jako zdatný a schopný manažer.

Kam se ztratila váha stovek hlasů občanů - voličů, které říkají, že při vedení školy zřejmě nezáleží jen na manažerských schopnostech? Proč je zpochybňován projev svobodné vůle svéprávných občanů podpisem petice, se kterou se ztotožnili?

 

 

Reakce Pavla Dvořáčka

Některé otázky mířily přímo na jeho osobu:

Jak se budete cítit v tomto nepřátelském prostředí?

Zkušenost, že jsem přišel do cizího prostředí, už mám za sebou. Přišel jsem do prostředí, které nebylo přátelsky nastavené, ale vzájemný respekt tam je.“ (pozn. red.: jeho nástup před 4 roky do školy ve Štítech)

Necítíte se ve střetu zájmů?

„Je to spíš handicap. Neovlivňoval jsem hlasování, měl bych být kvůli tomu diskriminován? To není fér!“

Formální autorita tam bude, jak se vám ale bude pracovat s neformální autoritou, kterou evidentně mít nebudete?

Budu si ji muset vybudovat. Až zaměstnanci zjistí jaký jsem, tak se ve svém názoru posunou. Můj nástup závisí na tom, kam to až chcete dovést,“ reagoval P. Dvořáček.

 

 

 

 

Rada ve svém rozhodnutí nebyla jednotná

Jediným radním, který nezvedl ruku pro jmenování Pavla Dvořáčka, byl Ladislav Verner. Své důvody vysvětlil tím, že z podkladů komise se nedozvěděl, jak kdo hlasoval a proč jednotliví členové komise hlasovali pro toho či onoho kandidáta. „Za své rozhodnutí jsem zodpovědný já jako člen rady. Do dneška jsem nepochopil, proč bych se musel ztotožnit se závěrem komise. Jednání konkurzní komise po formální stránce správné nebylo,“ konstatoval.

 

 

Škola si vede dobře

Pod současným vedením si škola vede dobře, výrazně se orientuje na technické vzdělávání, po kterém je v Lanškrouně ze strany firem poptávka. Pedagogové dokáží děti nadchnout, nabídnout jim zajímavé aktivity. Na tom, že má škola dobrou koncepci i výsledky, se shodli jak zástupci petičního výboru, tak vedení města.

 

 

V jednáních chtějí dál pokračovat

Zástupci petičního výboru považují formu petice za legální vyjádření názoru. Uvědomují si, že děti budou ve škole studovat ještě několik dalších let a svojí současnou aktivitou jejich budoucnost ovlivňují. Jednání s radnicí nepovažují za ukončená, situaci vyhodnocují. Chtěli by dosáhnout zrušení usnesení rady, případně vypsání nového výběrového řízení.  Dle jejich slov by chtěli slyšet nahlas, že nedošlo ke střetu zájmů a dozvědět se, jaké konkrétní body vedly radu k rozhodnutí, na což se ptali při jednání zastupitelstva. Nikdo jim nebyl schopný odpovědět.

 

 

 

Ozvala se další skupina rodičů. Píše „otevřeně“, podepsat se však bojí.

25. června byl starostce města a zřejmě i médiím zaslán tzv. Otevřený dopis obviňující ředitele Oldřicha Strnada z vedení negativní petiční kampaně, jejímž cílem je znevažovat a diskreditovat další kandidáty výběrového řízení. V dopise jsou obsažena poměrně závažná obvinění.

Jména autorů chybí, údajně jsou jimi rodiče žáků I. a II. stupně ZŠ Dobrovského Lanškroun. Jejich počet však uveden není.

Po upozornění naší redakce, že anonymní názory nezveřejňujeme, se k autorství mailovou zprávou přihlásil Jiří Marek. Požádali jsme ho telefonní kontakt, na což nereagoval.

Přestože byl dopis napsán až po rozhodnutí Rady, kdy již bylo známo, že vybraným kandidátem je Pavel Dvořáček, je zcela nelogicky opatřen poznámkou, že rodiče mají strach vystoupit z anonymity z důvodu případné odvety.

Na otázku zastupitele Vernera, zda byl o dopise informován ředitel Strnad, aby se k jeho obsahu mohl vyjádřit, nebyl schopen nikdo z vedení města ani úředníků odpovědět.

O vyjádření k Otevřenému dopisu jsme požádali členy petičního výboru, kteří mají podporu 214 občanů. Odpověděli nám: „Obsah je nepravdivý, protože pan ředitel Strnad o aktivitách rodičů a o petici nic nevěděl, stejně jako netušil, že bude zveřejněna na akci oslav školy. Nikoho k ničemu nenabádal ani nepodněcoval k zneužití slavnosti. Nevedl žádnou kampaň, neovlivňoval rodiče, nevystupoval negativně proti zřizovateli … žádný nemorální čin neudělal. Rozhodnutí o vytvoření petice s ním nebylo projednáno. Petiční výbor prohlašuje, že tato nařčení nemají žádné opodstatnění a bylo by vhodné, kdyby naopak ten „anonymní“ pan Marek poslal nyní dopis omluvný.“

Slovo „Jiřího Marka“ o zastupování zájmů neuvedeného počtu rodičů I. a II stupně tak stojí proti dvěma peticím s reálnými podpisy občanů…

 

 

Marie Hrynečková

 

 

Text petice učitelů podpořené 28 podpisy zaměstnanců školy:

Petice dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. O právu petičním

 

Vážená paní starostko,

v pondělí 9. června 2014 má Rada města Lanškroun zvolit nového ředitele Základní školy Lanškroun, Dobrovského ulice 630. Před radu města předstoupí dva kandidáti na post ředitele ZŠ, a to Mgr. Pavel Dvořáček a Mgr. Pavel Resler.

My, níže podepsaní zaměstnanci ZŠ Lanškroun, Dobrovského ulice 630, prostřednictvím této petice žádáme, aby novým ředitelem naší školy byl zvolen Mgr. Pavel Resler. Při své žádosti vycházíme z těchto informací.

Mgr. P. Resler učí ve škole od roku 1996, a tedy důkladně zná poměry ve škole a chce pokračovat v jejím dalším vývoji tak, aby navázal na myšlenky a představy současného ředitele Mgr. O. Strnada. Proto je třeba, abychom v následujícím textu uvedli specifikaci naší školy:

1. Ředitel řídí školu, jejíž součástí je také plavecký bazén, obdobný stav neexistuje nikde v okolí vzhledem k tomu, že bazény nespadají pod školy.

2. Už 16 let spolupracujeme s polskou Szkolou Podstawowou nr. 3 Dzierzoniow, úspěšně jsme zrealizovali tři společné miniprojekty a musíme zajistit jejich udržitelnost. Tedy i nadále pokračovat v česko-polské spolupráci, do které je pan učitel Resler již několik let zapojen.

3. Naše škola se už před osmi lety zaměřila na podporu a rozvoj technického vzdělávání, ve kterém jsme dosáhli vynikajících výsledků zejména díky aktivnímu přístupu Mgr. O. Strnada a Mgr. P. Reslera.

4. V neposlední řadě je třeba se také zmínit o výuce anglického jazyka, která je zahájena už v první třídě.

Vzhledem k výše uvedeným specifikům je Mgr. P. Resler podle současného ředitele jeho vhodným nástupcem jak po stránce odborné, tak praktické. Pokud bude Mgr. P. Resler zvolen a následně jmenován ředitelem naší školy, bude jediným ředitelem ZŠ v Lanškrouně s technickým vzděláním. Na radě města je, aby svou volbou zvážila budoucí zaměření škol v Lanškrouně.

Vážená paní starostko, z těchto důvodů se domníváme, že Mgr. P. Resler by byl vhodnějším ředitelem a žádáme Vás, abyste zvážila naše argumenty.

Děkujeme.

 

 

 

 

 

 

Text petice rodičů a přátel školy s 214 podpisy

Petice dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. O právu petičním adresovaná Radě města Lanškroun

 

My, níže podepsaní občané města Lanškroun, jako zástupci rodičů, občanů a přátel ZŠ Dobrovského v Lanškrouně, vyjadřujeme tímto podporu panu učiteli Pavlu Reslerovi, který se uchází o místo ředitele výše uvedené školy.

Cítíme, že jedině on dokáže nadále školu vést objektivně, v duchu své navržené koncepce tak, aby byla zachována stabilita a zdravé ovzduší na škole. Má naše hlasy také proto, že je dlouho součástí učitelského sboru, zná proto svou školu dobře, ví´, co je pro všechny přínosné, udělá pro budoucnost školy a našich dětí to nejlepší. A hlavně – má podporu „svých“ kolegů učitelů, těch, kteří si jej už vybrali, těch, kteří chtějí jít dál s ním.

V duchu hry Fair Play se stavíme za správnou volbu.

Děkujeme za přijetí petice.

Za petiční výbor jsou uvedeni:

Dagmar Flídrová, Vladimír Křivka, Lucie Křivková, Petr Hajzler a Gabriela Mačudová

následují petiční archy s 214 podpisy

 

 

 

 

 

Text Otevřeného dopisu starostce města Lanškroun

V Lanškrouně dne 24. června 2014

Vážená paní starostko, Vážená Rado města Lanškroun,

obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem se stížností na práci současného vedení Základní školy Dobrovského Lanškroun, jmenovitě zastoupené p. ředitelem Mgr. Oldřichem Strnadem. Důvodem této stížnosti je dle našeho názoru nepřijatelné chování – vedení negativní petiční kampaně prostřednictvím svých zástupců, která má za cíl ovlivňovat či znevažovat výběrové řízení MÚ Lanškroun na místo nového ředitele ZŠ Dobrovského a diskreditovat tak další kandidáty usilující o toto místo.

Považujeme za nepřijatelné, aby současný ředitel zneužíval své postavení k ovlivňování rodičů na školních a jiných akcích, vystupoval negativně proti zřizovateli, tj. městu Lanškroun a podílel se na vytváření negativní nálady nejen mezi zaměstnanci, ale i mezi rodiči žáků této školy a šířil tak zbytečnou hysterii.

Informace o tom, že „pokud nevyhraje preferovaný kandidát pana ředitele Strnada“, povede školu k úpadku, je arogantní konspirací, která není ničím opodstatněná. Vzhledem k tomu, že tato situace je velmi nemorálním činem a příkladem pro všechny zainteresované strany, rodiče, žáky a celou veřejnost našeho města, máme i obavy z nezávislosti a nestrannosti při konečném rozhodování Rady města o výběru vhodného kandidáta na místo nového ředitele.

Žádáme Vás tímto (jakožto zřizovatele) o projednání této stížnosti na zasedání Rady města, popř. zasedání Zastupitelstva města a vyvození adekvátních opatření směrem k současnému vedení školy, popř. zvážení právních kroků. Věříme, že nebude ohrožena nezávislost dalších rozhodování a nevyhraje zlovůle či prospěchářství některých arogantních osob.

Rodiče žáků I. a II. stupně ZŠ Dobrovského Lanškroun

Pozn.: rodiče mají strach vystoupit z anonymity z důvodu případné odvety

Dodatečně po vyžádání bylo doplněno jméno Jiří Marek

 

 

 

 

Foto:

1 – zastupitelé

2 a 3 – veřejnost

4 – Vladimír Křivka

5 – u mikrofonu Martin Maršík

6 – Václav Mannl