V Orlickoústecké nemocnici byl v pátek 7. března, přesně v poledne, zprovozněn další babybox. V naší republice je už sedmý v pořadí.
U této významné události rozhodně nemohl chybět zakladatel sítě babyboxů pan Ludvík Hess (na snímcích v džínovém oblečení) a konstruktér v Česku vyráběných boxů pan Michal Čumpelík (v hnědé kožené bundě). Jejich cílem je instalovat v České republice celkem 21 babyboxů.
Pro zabudování babyboxu bylo zvoleno místo v klidné boční ulici bratří Kovářů. To proto, aby ženu, která jej chce využít, nebylo z oken nemocnice vidět. Návod, jak babybox použít, je ve třech jazycích - česky, anglicky a rusky. Ve schránce o rozměrech 100 x 60 x 50 cm je trvalá teplota 28 stupňů Celsia. Při otevření se zapne optická a zvuková signalizace na novorozeneckém oddělení a teplota se okamžitě zvýší na 37 stupňů. Zároveň jsou automaticky odeslány SMS zprávy na osm mobilních telefonů kompetentních lidí, mezi nimiž je i Ludvík Hess. Jakmile jsou vnější dvířka boxu uzavřena, nedají se už znovu otevřít. Vnitřní dvířka ústí do oddělení akutního příjmu pacientů.
A proč babybox právě v Ústí nad Orlicí? Dle slov ředitele nemocnice MUDr. Martina Procházky (v kabátě a modré košili) je zdejší porodnice poměrně hodně výkonná a v posledních letech mívá ročně víc jak tisíc porodů, vloni to bylo přes dvanáct set. Je čtvrtou největší nemocnicí ve východních Čechách. Kromě toho primař gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Dionýz Zakál (na snímku v bílém) již před delší dobou navázal kontakt s panem Ludvíkem Hessem, slovo dalo slovo a uzrála myšlenka, že by babybox mohl být právě tady. MUDr. Procházka řekl: "Budu samozřejmě rád, když ho nebudeme muset nikdy použít, ale chápu to jako určitou pojistku, kterou má žena, jež se neumí, nebo nechce o své dítě postarat."
Ludvíka Hesse jsme se mimo jiné zeptali s jakými pocity přijímá zprávy o vložení dalšího dítěte do babyboxu? "Je to pro mě pocit zadostiučinění, že babyboxy fungují, že jsou potřebné, že slouží. Radost? Tu z toho pochopitelně mít nelze. Určitě je to ale pocit satisfakce."
Ludvík Hess by rád dosáhl toho, aby v České republice fungovalo 21 babyboxů. Dosud jich bylo šest, a to v Praze, Brně, Olomouci, Kadani, Zlíně a Pelhřimově. Babyboxy zatím zachránily 11 dětí. Náklady na pořízení činí asi 250 tisíc korun a bývají obvykle hrazeny ze sponzorských darů.
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/425-babybox-v-usti-nad-orlici#sigProIdefb7f0361f