Letos uplyne sedm let provozu Zámečku a vypadá to, že přes všechny překážky tento rok nakonec začíná dobře. Podařilo se získat Bronzovou medaili od památkového komisaře celostátní televize. V reportáži jsem se mimo jiné zmínila, že hledáme hostinského. Zájemců se nakonec přihlásilo přes dvacet, někteří i z dost vzdálených míst. S tím nebyly v minulosti dobré zkušenosti a tak se vlastníci rozhodli pro hostinské z 4 km vzdáleného Třešňovce, rodinu Pecháčkovu.
Jedním z důvodů bylo, že pan Pecháček rozumí velmi dobře i stavařině, a to se na pouze částečně opravené zámecké věži velice hodí. Dokáže si poradit s potřebnými úpravami zdiva proti vlhkosti a opravou topného systému. Ten už je doplněn o další kamna a tak konečně bude v kavárně návštěvníkům příjemné teploučko. Právě to, že v místnosti bývalo chladno odrazovalo dříve hosty.
Kdy bude kavárna otevřena?
Opravy a úpravy už začaly a budou trvat zhruba dva měsíce. Do té doby by měla být postupně možnost alespoň základního občerstvení, to znamená balené vody a nápojů a nějaké té sušenky. Kolemjdoucí nebo cyklisté, kteří si zajedou k věži, tak budou mít možnost se alespoň trochu občerstvit, než bude koncem června nebo začátkem července upravený provoz otevřen. Doufám, že Zámeček i sedmý rok bude zajímavým místem pro návštěvníky. Akce Zámecká oslava bude 5. 7. od 14 hodin, pořádat ji bude už nový provozovatel kavárny, zároveň oslavíme její znovuotevření. V létě budou hudební večery a grilování, info o přípravách na www.novyzamek.cz , i na nových stránkách provozovatelů kavárny, jejichž adresa bude také uvedena na zámeckých stránkách.
Co nového návštěvníci letos uvidí?
V prvním patře přibyly knoflíky, do toho slíbeného milionu jich ještě dost schází. Stále se však sbírají a tak každý návštěvník může donést a sbírku doplnit. Nově bude vystaveno rovných 100 kilo knoflíků, které darem na dobrou věc věnovala rodina Šafářova z Jablonného nad Orlicí. Přivezli plné auto knoflíků, ještě v původních obalech po dědečkovi paní Šafářové, který provozoval do svých krásných 91 let obchod s galanterií. S úpravami této sbírky různých knoflíků ještě v původních krabičkách mi slíbilo pomoci několik děvčat z okolí, už jsem je začala přebírat. Zatím si návštěvníci mohou prohlédnout tuto doslova hromadu knoflíků prozatímně umístěnou v prvním patře.
Nabídka výstavních prostor pro tvořivé
Po dobrých zkušenostech z minulých let i letos nabízím zdarma všem dětským skupinám, školám i dalším organizacím, výtvarným kroužkům, DDM nebo dětem z dětských domovů možnost vystavit své práce v druhém a třetím patře zámecké věže. Výstavky se návštěvníkům vždy líbily a oživily Zámeček. Letos se zatím ještě bohužel nikdo nepřihlásil, stále je možnost do konce června pro všechny vedoucí nebo učitele tak učinit na tel: 776 642 277 nebo e mailu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Výstavky by musely být instalovány do konce června, než začnou prázdniny. Přihlásit se a udělat výstavku svých prací mohou i skupiny dospělých, kteří mají třeba kroužek keramiky nebo jiné tvořivé výroby, a chtěli by své práce vystavit. Podmínkou je odolnost vystavených materiálů proti vlhkosti, papírové výrobky přes léto sice vydrží, je ale možnost, že se zkroutí. Výkresy a obrázky je potřeba mít na silnějším kartonu. Nebo z různých jiných materiálů, fantazii výrobců se meze nekladou.
Výstavky ve věži i sklepení
Chtěla bych pozvat na prohlídku všechny, kteří se na Zámeček za sedm let provozu ještě nedostali. K vidění je toho už opravdu hodně. I když stále není celý opraven, má co nabídnout. Tajemné podzemí, unikátní sbírka knoflíků a nově získané informace o historii zaujaly i redaktory několika známých časopisů. Jsem docela zvědavá, co po návštěvě v reportážích napíší, návštěvníkům se prohlídka většinou líbí a při spatření velkoplošných fotografií zajímavých obrazců ve slunečním paprsku vystavených ve sklepení jim běhá mráz po zádech. Tato stálá výstava se bude postupně doplňovat o další zajímavé fotografie.
V průběhu těch sedmi let se podařilo vyfotit třeba obličej v rampouchu, nebo další zvláštnosti. Jejich obrázky by měly být postupně vystaveny ve sklepení, kde většina vznikla, nebo pravděpodobně i v druhém patře. V třetím patře budou přibývat velké fotografie okolí v mlze nebo při zvláštním osvětlení, které se podařilo kolem Zámečku nebo z jeho oken udělat. Bude to však možné jen v případě, že na jejich výrobu získám potřebné prostředky, ze vstupného, nebo jako sponzorskou podporu. Mohu jen doufat, že se to bude dařit.
Pátrání po historii a tajemstvích zámku
Na podzim jsem získala překlad vlastivědného pojednání o Novém zámku od Wenzela Kaspera, které napsal r. 1940. Jsou v něm velmi zajímavé údaje jak z té doby, tak ze starých textů a dopisů z doby výstavby, požárů a bourání zámku. Některé údaje jsem ještě v jiných textech nenašla a tak mohu výklad při prohlídce oživit novými informacemi o minulosti. Podařilo se mi už zjistit i údaje, které před otevřením známy nebyly, alespoň jsem se s nimi v různých textech nesetkala.
Stále se mi však nepodařilo objevit v dokumentech informace, které by definitivně potvrdily existenci tolikrát návštěvníky zmiňované podzemní chodby do Lanškrouna. Po setkáních s různými pamětníky, kteří vyprávěli, že kdysi v chodbě opravdu byli a jejich údaje se shodují v hlavních bodech věřím, že zámky v Lanškrouně a na Zámeckém vrchu chodbou propojeny být skutečně mohly. Odbočky měly vést na další místa.
Nezpochybnitelný důkaz, který by existenci podzemní chodby potvrzoval, stále však nemám. Další věc, která by mě velice zajímala je to, jestli je možná existence nějakých dalších podzemních místností pod současným sklepením, jako část druhého sklepního patra. V dokumentech z doby výstavby jsem zatím nenašla údaje, které by to definitivně potvrdily, ale některé slovní obraty a zmínky se dají vysvětlovat různě. To, že několik návštěvníků tvrdilo, že před lety v těchto místnostech byli i to, že někteří senzibilové taková místa našli, je ale nezpochybnitelný fakt.
Velmi by mě zajímalo, jestli se někdy podaří buď definitivně potvrdit, nebo vyvrátit tyto pověsti o existenci podzemní chodby nebo spodních sklepení. Jsou to otázky, které by mohl pomoci vyřešit průzkum geologickým radarem v místech, která se dají vytipovat. Bohužel takovýto průzkum není levná záležitost a sehnat na něj prostředky je jedno z mých velkých přání. Jestli se mi to někdy splní, netuším, ale snažit se rozhodně budu, jak jen to bude možné. Třeba se podaří najít sponzory, kteří by byli ochotni na takovýto zajímavý průzkum přispět, jinou možnost v současné situaci, kdy mám na vše pouze vstupné a na rozdíl od státních památek na provoz nedostávám žádné další prostředky, nevidím.
Doufala jsem, že až se bude slavit sedm let provozu, tak už to jak to skutečně je vědět budu, bohužel oslava je za měsíc a na zázraky jsem nikdy nevěřila. Mohu jen doufat, že průzkumy, které by mohly tyto záhady rozhodnout, se někdy přece jen udělat podaří.
Zatím jsou tyto otázky jednou ze záhad Zámečku, který se stává sice pomalu ale přeci jen pro turisty zajímavým místem, které má co nabídnout a to mě těší. Spokojenost návštěvníků je také má jediná odměna za sedmileté snažení oživit tuto napůl opravenou památku. Z toho, že se to přes všechny nemalé překážky přeci jen daří, mám dobrý pocit a návštěvníci mají alespoň zajímavé zážitky. T
ěším se na všechny, kteří se přijdou podívat a děkuji těm, kteří obětavě Zámeček podporují. Zejména firmám Sanela, Omega-tech a Symbiom, chráněné dílně Ponny - dekor a firmě MTA – Group i všem ostatním.
Krasava Šerkopová