Kandidáti do EP: Josef Hynek (ODS) a Josef Lebduška (Svobodní)

140515-volbyZveřejňujeme další dva rozhovory s kandidáty do Evropského parlamentu. Pravidla a podrobnosti o zveřejňování předvolebních rozhovorů najdete na http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4157-evropske-volby-na-lanskrounsko-cz



ODS – Josef Hynek, 48 let, rektor Univerzity HK, Vysoké Mýto

Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Anglicky. Rusky rozumím, ale mluvím nerad.

Jakými zkušenostmi byste mohl být v Evropském parlamentu přínosný?
Mám za sebou pět volebních období v městském zastupitelstvu a třiadvacet let práce na vysoké škole, kde jsem jako proděkan, děkan a nyní rektor univerzity byl zodpovědný za realizaci mnoha evropských projektů. Věřím, že zkušenosti z práce zastupitele, vysokoškolského učitele a manažera mohou být užitečné.

Jste pro přijetí Eura v České republice?
V nejbližších letech určitě ne, protože ne všechny dluhy problémových zemí už byly vyřešeny a už vůbec ne zaplaceny.

Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
Jsem pro rozšiřování unie a pokud země splní podmínky, měla by být přijata. Další členy ale nelze přijímat jen na základě důvodů politických. Současně chci zdůraznit, že podmínky je třeba plnit nejen při vstupu, ale i poté, protože jinak se dostáváme do velkých problémů. Varovným příkladem může být neplnění maastrichtských kritérií většinou států dnešní eurozóny.

Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Evropská unie si takzvanou Lisabonskou strategií již v roce 2000 vytkla za cíl býti do roku 2010 "nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost". To se zřetelně nepovedlo, a proto bych si přál mnohem přízemněji aby EU byla za 20 let dynamickou a konkurenceschopnou ekonomikou, která je schopna udržitelného hospodářského růstu, vytváření kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost. Dohnat a předehnat se nám nepodařilo, zkusme tedy alespoň držet krok.

Svobodní - Josef Lebduška, 63 let, podnikatel, Chrudim
Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Domluvím se anglicky, ovšem neumím bruselštnu, domluvím se rusky, velice dobře rozumím polsky, v polštině čtu knihy a samozřejmě mi vůbec nedělá potíž slovenština.

Jakými zkušenostmi byste mohl být v Evropském parlamentu přínosný?
Zkušenosti z EP nemám. Zato mám zkušenosti s tím, jak různá nařízení, směrnice a dotace poškozují spotřebitele, zdražují jim výrobky a služby, pokřivují podnikatelské prostředí. Je tedy nutné najít v EP partnery a především hlasovat proti bruselským nesmyslům. Nesmyslům, které omezují pravomoci jednotlivých států, omezují národní zvyklosti či tradiční výrobky. A pokusit se revidovat ta nejhorší nařízení a zákazy. Například rum se v zemích bývalých zemích Rakousko Uherska tradičně vyráběl z řepného cukru, v Čechách jsme měli pomazánkové máslo zrovna tak, jako Angličané mají své arašídové máslo. Na jednu stranu EU ruší tyto tradiční názvy a na stranu druhou odsouhlasuje, že stejný výrobek smí mít v různých zemích unie různé složení, odpovídající chuti dané země. Tedy například stejná
zmrzlina od stejného výrobce smí být v ČR vyrobena ze syrovátky a jinde ze smetany. Podobnými pitomostmi jsou návrhy na kvóty žen, štítkování domů a bytů, boj s globálním oteplováním, míchání biosložek do PHM.

Jste pro přijetí Eura v České republice?
Jsem zásadně proti přijetí eura. Země, které neměly nejsilnější ekonomiku a euro přijaly, se potácí v problémech. Každá země má mít svou měnu a v současné době není žádný problém platit ve měně, na které se smluvní strany dohodnou. Znám řadu podniků v ČR zúčtovávajících své vzájemné pohledávky v eurech i dolarech. Rovněž turista nemusí nikde směňovat peníze, z vlastní zkušenosti vím, že není problém kdekoliv v Evropě platit kartou, případně vyzvednout hotovost dané země z bankomatu. Sám kdykoliv cestuji a cestuji i mimo země EU, nikdy hotovost předem nevyzvedávám.

Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
Existují dvě možnosti rozvoje ekonomiky. Jedna je zvyšování technologické úrovně, vzdělanosti lidí a obchodu s ostatními státy. Duhou možností, kterou používaly státy do 19. století, je expanze na další území. Podobnou cestu expanze volí EU, protože se jí nedaří ta cesta prvá. Tedy jsem zásadně proti rozšiřování EU o tyto země. Státy se mají sdružovat na základě hodnot, které je spojují a ne těch, které je rozdělují. Musí mít přiměřeně stejně silnou ekonomiku, podobnou kulturu, podobný právní systém, podobné zvyklosti.

Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Pokud EU nezmění styl, za 20 let nemůže existovat. Ekonomicky ji předběhnou jiné státy a členské země EU budou na pokraji bankrotu. Vidíme to na příkladu Řecka, ale i dalších států, které se nejsou schopny vymanit z bludného kruhu recese. To vyvolá ohromnou nespokojenost obyvatel. Ty bohatší státy budou čelit výtkám, že musí doplácet na ty bankrotující a ty bankrotující budou obviňovat EU z toho, že je zavedla do záhuby. A všichni budou hledat cestu jak z EU ven. Pokud to nebude umožněno, pak bych se obával i vlny nepokojů napříč EU. EU se tedy musí změnit. Změnit na společenství suverénních a samostatných států spolupracujících na vzájemně výhodném obchodu. Ale to zde již máme a fungovalo to před vznikem EU. EU musí opustit socialistické myšlení, kdy chce vše zlomit nařízeními, doporučeními, zákazy a
příkazy. Zkrátka musí se přestat poroučet ekonomice, větru a dešti a brát v úvahu, že přírodní a ekonomické zákony platí.


Na otázky se kandidátů ptal Matěj Brýdl