Zveřejňujeme další dva rozhovory s kandidáty do Evropského parlamentu. Pravidla a podrobnosti o zveřejňování předvolebních rozhovorů najdete na http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4157-evropske-volby-na-lanskrounsko-cz
KSČM – Kateřina Snopková, 31 let, referentka magistrátu Pardubic, Pardubice
Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Domluvím se plynně anglicky, německy a na základní úrovni také norsky.
Jakými zkušenostmi byste mohla být v Evropském parlamentu přínosná?
Svým racionálním uvažováním bez předsudků, rozvážností a snahou dohlédnout jak se to či ono rozhodnutí dotkne obyčejných lidí. Stojím pevnýma nohama na zemi a nestavím si vzdušné zámky, jak my praxe v rozhodování Evropské unii často připadá. Vystudovala jsem politickou a kulturní geografii. Nejen historie, ale i současnost společenských vztahů v členských zemích EU mi není neznámá. Vím i co Česká republika potřebuje.
Jste pro přijetí Eura v České republice?
Přijetí eura je dlouhodobou záležitostí, v dané etapě vývoje, zejména hospodářských vztahů, nejsem zastáncem přijetí jednotné Evropské měny. Česká ekonomika není dostatečně připravená a hlavně silná pro přijetí EURA. Kardinální otázkou zůstává vhodná doba přechodu. Evropskou unii by měly více pojit společné zájmy, měna není tím nejdůležitějším ve vzájemných vztazích.
Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
Nejprve si sama Unie musí poradit s vlastními vnitřními problémy, značně nerovnoměrným vývojem jednotlivých členských zemí. Například hospodářskými problémy Řecka, Kypru, Španělska či Portugalska, ale i dalších zemí. Velkým problémem eurozóny je nezaměstnanost a třeba i "dvourychlostní Evropa". Z tohoto důvodu se jeví poměrně kontroverzní otázka dalšího rozšiřování. I z hlediska geopolitiky. Je otázkou, kde stanoví Evropská unie své mantinely pro svoje rozšiřování. Evropská unie by měla přibrzdit se svými tendencemi se rozšiřovat za "každou cenu". Navíc si myslím, že především Turecko má své kulturní kořeny a tradice v Asii.
Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Je těžké říci, jak bude Evropská unie vypadat za 20 let. I její zakladatelé by se asi dnes divili, jak byla jejich vize přetvořena v megalomanský, byrokratický kolos, který v očích Evropanů působí spíše jako mraveniště úředníků, kteří "nesystémově" rozhodují o jejich osudu, aniž by měly ponětí o jejich tradicích, zvycích a kultuře a hlavně potřebách. Evropská unie musí přibrzdit a zamyslet se nad vlastním fungováním, posílit pravomoci samotného Evropského parlamentu.
NE Bruselu – Národní demokracie – Tomáš Kaláb, 43 let, živnostník, Polička:
Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Anglicky plynně slovem i písmem, v bývalém zaměstnání jsem angličtinu používal pravidelně; rusky obstojně, školní znalosti oprašuji sledováním zpravodajských serverů kvůli komplexnímu pohledu na současné dění ve světě.
Jakými zkušenostmi byste mohl být v Evropském parlamentu přínosný?
a. Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin -oblast zdravotnické legislativy (zkušenost s prací se směrnicemi pro zdravotnické prostředky, znalost evropské problematiky přes participaci na práci české pobočky Evropské asociace výrobců diagnostik)
b. Výbor pro dopravu a turistický ruch - znalost problematiky cestovního ruchu na regionální úrovni v rámci spolku Komitét pro udržování památek z války roku 1866 (východočeská bojiště z této války), čerpání dotací z evropských fondů (Operační program přeshraniční spolupráce ČR-Polsko 2007-13)
c. Výbor pro ústavní záležitosti - z hlediska mého náhledu na směry evropské integrace (proti federalizaci EU, spolupráce národních států, důraz na volný ekonomický prostor bez bariér tvořených byrokracií a velmocemi)
Jste pro přijetí Eura v České republice?
Zásadně NE. Euro byl od počátku politický projekt nerespektující odlišný vývoj ekonomik evropských států. Společná měna neumožňuje národním státům flexibilní kurzové pohyby a tím posílení vlastní konkurenceschopnosti. Typický je rozdílný deflační vývoj v České republice a na Slovensku v posledních měsících, o řeckých, kyperských a španělských potížích se netřeba rozepisovat. V případě těžké hospodářské krize není jednotná měna zárukou míru v Evropě.
Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
NE v obou případech. Ekonomická kolonizace takto obrovského trhu by byla vyvážena vysokými náklady na sanaci ukrajinského hospodářství, šlo by opět o čistě politické ambice namířené k zasahování do bývalého sovětského prostoru. EU svým tlakem na tzv. demokratizaci Turecko od sebe naopak odpuzuje. Je rozdíl mezi sekulárním Tureckem 80. a 90. let a současným státem s narůstajícím vlivem islamistů.
Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Doufám, že dřív než za dvacet let budeme žít v Evropě silných národních států s vlastní měnou, které ekonomicky spolupracují na bázi EFTA (Evropské sdružení volného obchodu), jejímž členem by se jako první mohla zpět stát Británie po očekávaném vystoupení z EU. Všechny výhody společného hospodářského prostoru tím zůstanou zachovány, avšak bez byrokracie a diktátu finančně nákladného unijního aparátu.
Na otázky se kandidátů ptal Matěj Brýdl