Nedělní požár galvanovny svitavské společnosti Kozák byl tématem tiskové konference, kterou město svolalo na dnešní dopoledne. Zúčastnili se jí zástupci města, HZS, Policie ČR, Vodovodů a kanalizací i majitel firmy Milan Kozák. Z médií byla přítomna Česká televize, Nova, OIK TV, ČTK, Deník Právo, Český rozhlas Pardubice, Orlický deník, Listy Lanškrounska, 5 + 2 dny a Lanškrounsko.cz. Na tiskovou konferenci měla přístup veřejnost, čehož využili občané žijící v bezprostřední blízkosti galvanovny.
Příčinu požáru se již podařilo zjistit
Náměstek ředitele HZS Pardubického kraje plukovník Aleš Černohorský popsal průběh zásahu, jemuž velel nadpraporčík Tomáš Klaban z HZS v Lanškrouně. Podle jeho slov hasiči provedli po příjezdu na místo průzkum objektu, který byl celý zasažen hustým kouřem. Díky použití termokamery se rychle podařilo lokalizovat ohnisko požáru, byla nasazena přetlaková ventilace umožňující vstup hasičů do objektu a nastalo hašení ohnisek požáru vodou.
Poté, co majitel objektu upřesnil jaké chemikálie se v objektu vyskytují, byla zvolena jiná hasební látka. Při závěrečném průzkumu (asi dvě, až dvě a půl hodiny od začátku požáru), kdy na místě byla naměřena teplota pouhých 35 stupňů Celsia, došlo zcela nečekaně k jevu nazývaného backdraft.
Jedná se o explozivní zahoření nahromaděných zplodin, které se kumulovaly u stropu. Tento efekt se nedal předvídat, nemá průvodní projevy a těsně před ním se zdálo, že je požár uhašen. „Šokující bylo, na jak obrovském prostoru tento jev vznikl. Byl doprovázen výbuchem a tlakovou vlnou, během půl minuty střecha nebyla. Tím došlo k obrovskému zlomu v celé události, vývinu černého dýmu, který pocházel hlavně z hořící lepenky na střeše a zásah dostal zcela jiné dimenze,“ konstatoval plukovník.
Naštěstí v objektu nebyl kromě velitele zásahu zrovna přítomen žádný z hasičů. V tuto chvíli velitel požádal, aby bylo všemi dostupnými prostředky informováno obyvatelstvo. Další vývoj byl již na těchto stránkách popsán tiskovou mluvčí hasičů na http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4124-hori-v-arealu-byvale-stare-tesly-aktualizace
Hasiči dostali požár pod kontrolu před 19 hodinou a likvidace nastala až kolem 9 hodiny ráno následujícího dne. Celková škoda je odhadována na 200 milionů korun. „Příčinu požáru se již podařilo zjistit, byla jí technická závada na přívodu elektrické energie k čerpadlu nádrže,“ dodal Aleš Černohorský.
Čtyři z hasičů museli vyhledat lékařské ošetření
Tři hasiči byli ošetřeni během zásahu a poté se vrátili zpět na požářiště. Ve dvou případech došlo ke kontaminaci kouřem, ve třetím případě šlo o drobné poranění kolene. Čtvrtý hasič byl hospitalizován večer po požáru, příčina jeho potíží pravděpodobně souvisela nikoliv s nadýcháním se kouře, ale spíš s delším použitím dýchacího přístroje, kde došlo k šoku organismu na přístroj.
Čistírna odpadních vod nápor chemických látek s těžkými kovy zvládla
Lubomír Fidler, výrobně technický náměstek Vodovodů a kanalizací Jablonné nad Orlicí, sdělil, že kolem 13 hodiny byli informováni Policií ČR o zahoření galvanovny. Byla provedena kontrola hlavní trasy k požářišti a odlehčovacích komor, situace byla pod kontrolou. Bylo nutné přizpůsobit navedení vody kontaminované chemickými látkami s těžkými kovy na čistírnu bez ohledu na následky na zařízení čistírny. Organické znečištění na čistírně bylo vysoké, těžké kovy se mohou koncentrovat v čistírenském kalu, pokud by byl jejich obsah vyšší, musely by být kaly uloženy na chemickou skládku. „Následky v podzemních vodách mohu vyloučit,“ ujistil náměstek.
Okolní budovy backdraftem poškozeny nebyly. Lidé, bydlící jen přes silnici, však obtíže pociťovali a opouštěli své domovy.
„Zpočátku byly hasičské vozy zezadu, neviděli jsme je, vůbec nikdo nám nic neřekl,“ postěžovala si čtyřiasedmdesátiletá paní bydlící od galvanovny jen přes silnici. „Když je to chemický provoz, měli by okamžitě lidi informovat, případně evakuovat. U nás v baráku bydlí dvě starší ženy, které mají berle a ty tam musely zůstat, protože se nedostaly dolů. My jsme v tom největším výbuchu letěli... naše mladá dvakrát omdlela, ta bombička ji vzala do zad. Byla to panika, synovi to rozbilo přední sklo u auta. Syn se pro nás vracel, protože jinak bychom se z bytu nedostali, manžel je nemocný. Když jsme vyšli ven dostali jsme tu první vlnu, hodilo mě to zpátky do chodby, a když jsem vylezla ven, myslela jsem že shořím. Byl to takový tlak, že nám skákaly hrníčky.. a ten žár! To si nikdo neumí představit. Odjeli jsme k dceři a vrátili se až v pondělí ráno, pořád ještě bylo slyšet výbuchy,“ líčí své zážitky nešťastná žena a ukazuje torza sifonových bombiček, které létaly vzduchem stovky metrů a ničily majetek v okolních domech. Sbírali je po kilech.
"A nikdo, nikdo nemá do dnešního dne zájem, jak žijeme. Děti za námi jezdí a postarají se o nás. Ale tam je potřeba, aby se někdo přišel podívat na to prostředí. My nemůžeme větrat, já jsem po operaci obou očí a mám potíže, byla jsem z toho dýmu opuchlá. Ten strach a ta hrůza! Bylo to hrozný, já jsem za celý život nic podobného neviděla“, končí své vyprávění paní Burešová.
Její sousedi upozorňují, že škody mohly nastat například i na střechách, které nikdo z nich není schopen zkontrolovat.
Radnice je přesvědčena, že informovala dostatečně
Nejrychlejší a nejefektivnější cestou jak dostat zprávu o ohrožení k obyvatelům by byl městský rozhlas. „Ten bude dobudován až letos na podzim,“ uvedl Richard Kohout z odboru životního prostředí. Město zprávu o tom, že lidé nemají větrat a pobývat venku, zveřejnilo na městském webu a na Facebooku ve 14:48 hod. Využilo rovněž SMS infokanálu, kde však v době požáru bylo zaregistrováno pouze 220 osob. Dalších deset se jich zaregistrovalo během události a v následujících dnech ještě dalších padesát. „Auta s megafony využita nebyla,“ potvrdila starostka. Strážníci měli podle ní plné ruce práce s odháněním zvědavců, kteří zbytečně riskovali.
Majitel chce výrobu obnovit co nejdříve
V těchto dnech mají zaměstnanci firmy Kozák s.r.o. Svitavy náhradní práci. Podílejí se na odklízení požářiště a zprovozňování firmy. Jednatel firmy Milan Kozák mluví o horizontu měsíce až dvou.
„Proč nedáte slovo veřejnosti?“
ptali se přítomní občané ve chvíli, kdy byla snaha tiskovou konferenci ukončit aniž by se dostali ke slovu. Požár je velmi znepokojil a zlobí se na radnici, že je včas nevarovala. Na své otázky nakonec dostali patnáct minut, které využili například k dotazům proč v objektu nebyly požární hlásiče, zda byla budova zkolaudovaná či zda objekt odpovídal dokumentaci uložené na úřadě. „Jste tu pro nás nebo pro pana Kozáka? Kdybyste tam bydlela, chovala byste se jinak,“ obraceli se na starostku. Dlouhodobě také kritizují galvanovnu ze zanedbávání bezpečnostních předpisů a požadují, aby se provoz neobnovoval. Proslýchá se, že sepisují petici. Ke starostce se však zatím nedostala.
Poděkujte hasičům
Přestože obyvatelé z okolí galvanovny zažili chvíle strachu, nezapomínají na ty, na které spoléhali a jimž se podařilo děsivý požár zlikvidovat, na hasiče. „Vyřiďte naše velké poděkování,“ vzkazují.
Marie Hrynečková
Provozovna chemické výroby, tzv. galvanovna byla postavena bývalou Teslou Lanškroun v 50. letech minulého století. Chemická výroba byla rozšířena v roce 1977, v roce 1990 byl přistavěn objekt mořírny. Milan Kozák koupil objekt v roce 2008 po likvidaci podniku Tesla.
Firma Kozák Svitavy i předcházející vlastník v rámci zkolaudovaných prostor provedli takové úpravy, aby výroba vyhovovala aktuálním předpisům zejména na úseku životního prostředí a hygienickým předpisům, což dokládali příslušným institucím v rámci kontrol.
V roce 2012 bylo stavebním úřadem vydáno stavební povolení na stavební úpravy a přístavbu skladů a expedice (zastřešení manipulačních prostor). Povolená stavba nijak nerozšiřovala vlastní výrobu. Tato přístavba, která byla před dokončením, nebyla před požárem zkolaudována.
Z tiskové zprávy MÚ
foto 1 – torza bombiček, jichž létaly vzduchem stovky
foto 2 – veřejnost
foto 3 – média měla silné zastoupení
foto 4 – zleva zástupce PČR Ústí nad Orlicí plukovník Milan Hickl, velitel zásahu Tomáš Klaban, Aleš Černohorský, starostka Stanislava Švarcová, tajemník krizového štábu Aleš Hampl, Richard Kohout z odboru životního prostředí a Lubomír Fidler, výrobně technický náměstek Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí
foto 5 – velitel požární stanice Lanškroun Jiří Katzer, mluvčí PČR Lenka Vilímková, mluvčí HZS Vendula Horáková, vedoucí kanceláře starostky Petra Brejšová a majitel galvanovny Milan Kozák
foto 11 až 14 – po konferenci měla média zájem o rozhovory s jednotlivci
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4138-pricina-pozaru-galvanovny-zjistena-lide-kritizuji-pristup-radnice-a-nechteji-aby-firma-obnovila-provoz#sigProIdae8774e05c