Dnes otevřeli novou sezónu členové Roverclubu, který sdružuje majitele a nadšence aut anglických značek Rover a MG. Východočeský otvírák se tradičně odehrává v Moravské Třebové, ovšem cílem dnešní odpolední vyjížďky se stal poprvé Zámeček u Rudoltic. Dorazila kolona asi čtyřiceti aut a zatímco si posádky procházely zámeckou věž včetně sklepení, návštěvníci mohli obdivovat nablýskané vozy.
Nešlo sice o veterány, jak bylo původně avizováno, nýbrž o soudobá auta. Jedinou veteránskou výjimkou byl červený Mini Cooper z roku 1982. Předseda klubu Ondřej Nečas upřesnil, že mezi členy a příznivce Roverclubu patří i majitelé Mini, Jaguárů i dalších anglických značek. Členy jsou Češi a Slováci, nicméně na akce dojíždějí i členové polského, případně rakouského Rover klubu a na několika srazech byli i Maďaři, takže často jde o mezinárodní akce.
Na Zámeček dnes přijela auta z Čech a Slovenska. „Nejstarším a jediným vozem s veteránskou značkou je tady dnes Mini“, uvedl Ondřej Nečas. „Naopak nejmladším bude červený Jaguár, co stojí hned vedle. Velmi zajímavý je ten černý jaguár tím, jakým disponuje výkonem. Protože je to čtyřlitrový osmiválec s přeplňováním kompresorem. Tahle verze měla výkon 370 koní, což tady asi žádné jiné auto nedosahuje. Zajímavé auto je také Rover 75, ale to je tady nejzastoupenější, takže pro nás to není zase taková rarita. Tyto vozy nejsou nejnovější, nejmladší mají rok výroby 2005. Průměrné auto je tady tak z roku 2000.“
Drtivá většina aut byla podle předsedy klubu pořízena jako ojetiny ze zahraničí a majitelé se je snaží udržovat v originálním stavu. Rosťa Škubník z Opavy o svém nablýskaném Mini Coopru například prozradil, že: "To bylo hrozně rezavý auto s pravostranným řízením, přivezený přímo z Anglie. Udělali jsme celou repasi, současný lak je starý jen asi pět let. Je to litr, jsou tam jen čtyři kvalty, dnes jsme s tím dokázali jet tak sto čtyřicet, sto padesát."
Na setkání anglických aut se přijel podívat také Václav Zajíc z Lanškrouna, který sice dojel v americkém vozu Chrysler z roku 1977, ale i on sklízel uznání návštěvníků hlavně za to, že téměř vše, včetně interiéru v zelené kůži, je původní.
Předseda klubu také přiblížil historii aut značky Rover, jejichž výroba začala v roce 1904:
Do roku 2000 automobilka patřila pod křídla německého koncernu BMW. V r. 2000 odprodali část Land Rover Fordu, část Mini si nechali jako součást skupiny BMW. To funguje dodnes. Části Rover a MG vytvořily samostatnou značku a to fungovalo do roku 2005 v Anglii samostatně. Pak značka zkrachovala a ukončila výrobu.
Některé části výrobní linky byly odkoupeny automobilkami z Číny, takže některé typy se tam modifikované pro čínský trh vyrábějí dodneška. Číňanům se nepodařilo koupit Rover, ale odkoupili značku MG.
Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Jacopo
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4109-navstevnici-obdivovali-anglicka-auta-posladky-si-zatim-prohledly-zamecek#sigProId715f7020d5
Sraz krásných aut u rudoltického Zámečku se vydařil
Proměnlivé počasí se v sobotu 12. dubna přeci jen umoudřilo a tak se všem účastníkům srazu aut zn.Rover, MG i ostatním na Zámečku líbilo. Po příjezdu se nejdříve šlo na prohlídku věže i sklepení, které se účastnilo 73 zájemců.
V prvním patře si mohli prohlédnout knoflíkovou sbírku, ke které také svými knoflíky přispěli, a dozvěděli se o pohnuté historii zámku. Měli také jako vůbec první možnost prohlédnout si rovných 100 kilo vážící sbírku knoflíků, kterou na Zámeček darovala vnučka pana Hugo Štěpánka, který měl v letech 1910 – 1969 obchod s galanterií v Jablonném nad Orlicí. Provozoval ho až do své smrti, dožil se krásných 91 let. Tento dar je vystaven prozatímně, jsou to knoflíky v původním balení, z Rakouska, Francie i bývalého Československa, v různých malých krabičkách nebo na platech a dá dost práce udělat z takového množství pěknou výstavní expozici.
V dalších patrech využili vyhlídky do okolí, v návštěvní mapě přibyla spousta špendlíků i na vzdálených místech republiky. Při prohlídce rozsáhlého sklepení trochu vymrzli, je tam nyní 5 stupňů, ale nakonec se všem na Zámečku líbilo. V návštěvní knize přibyl pěkný zápis a vlastně se zahájila sezona i když toto setkání pořádal Roverclub.
Mezi tím dvě děvčata měřila přítomná auta, protože pro řidiče nejdelšího, nejstaršího a nejmenšího auta jsem měla připravenou drobnou odměnu. Nakonec byl výsledek zajímavý, nejmenší auto, Mini č. 28. jménem Rosťa bylo zároveň nejstarší, z r. 1982 a nejdelší auta byla dvě,č.32 Kamil a č.26 Stans. Všichni dostali drobnou odměnu, magnetku auta zlaté, nebo v případě nejstaršího stříbrné barvy a ještě nějakou drobnost. Pak jsem udělala anketu, návštěvníci hádali, kolik knoflíků nalepily děti z dětského domova ze Znojma na náš knoflíkový kočárek a nejlepší odhad měl majitel nejmenšího a nejstaršího auta, ten se nakonec umístil třikrát, tak má na co vzpomínat.
Vyhlášením výsledků skončila první část setkání a pak už si každý mohl dělat co chtěl, někteří účastníci odjížděli už domů, hlavně ti, kteří to mají daleko.
Bylo to pěkné zahájení sezony, pro Zámeček i pro pořadatele i všechny účastníky, příště to jistě ještě s pořadateli vylepšíme. Potěšilo mě, že se i prohlídka líbila a byly kladné ohlasy i když nefunguje občerstvení. A musím zde moc poděkovat všem, kteří pomohli s přípravou. Právě o tomto víkendu se rozhoduje, kdo bude novým hostinským na Zámečku a já doufám, že to konečně bude ten pravý. Když se dokáže vypořádat s nelehkými provozními podmínkami a udrží občerstvení, které je velice potřeba ve stálém provozu, na Zámečku bude návštěvníkům i mě zase o něco lépe.
Krasava Šerkopová
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4109-navstevnici-obdivovali-anglicka-auta-posladky-si-zatim-prohledly-zamecek#sigProId0068df6d65