Pozvánka na koncert

 

big_bandTradiční jarní koncert, kde Big Band Lanškroun oslaví své 30. narozeniny, se bude konat 28. března ve Společenském domě od 19:30 hodin. Hostem večera bude swingový a jazzový zpěvák Jan Smigmátor. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji Informačního centra Lanškroun za 130 Kč, na místě za 160 Kč. Všichni naši příznivci a posluchači jsou srdečně zváni.

 

 

Big Band Lanškroun slaví 30 let

26. dubna 1984 se ve Společenském domě v Lanškrouně konal každoroční koncert žáků LŠU (Lidové školy umění). Na konci tohoto koncertu vážné hudby poprvé na veřejnosti vystoupil tehdy nově založený Velký taneční orchestr LŠU Lanškroun a překvapil příchozí posluchače několika swingovkami ve velkokapelovém - “big bandovém“ provedení. „Orchestr uzavřel svým vystoupením celý koncert. První skladba byla pro posluchače malý šok. Koncert se až doposud vyvíjel jako koncert vážné hudby. A náhle obrat o 180°. Jméno Jaroslava Ježka je sice velmi známé, ale v žánru poněkud odlišném. Další tři skladby byly jakousi protišokovou léčbou. A to léčbou dokonalou. Obecenstvu se orchestr líbil, tleskalo se hodně a dlouho.“ (citace z kroniky Big Bandu Lanškroun, 1984)

 

 

 

 

Historie

Orchestr vzniká v podstatě z nouze, protože do dechového orchestru LŠU se na začátku školního roku 1983/84 nedaří sehnat dostatek muzikantů. A tak v říjnu 1983, sestavuje místo dechového orchestru Josef Pilný z dostupných mladých hráčů taneční kapelu zatím dosti netypického složení. Začíná se pravidelně zkoušet a během následujících tří měsíců se daří tento zárodek postupně doplnit tak, že hned po novém roce 1984 vzniká v podstatě nový big band.

Jeho kapelník tehdy určitě netuší, že právě nastupuje do vlaku, ve kterém pojede příštích nejméně třicet let.   Během krátké doby se dirigentovi daří vybudovat mládežnický orchestr, který se může porovnávat s nejlepšími orchestry tohoto typu v tehdejším Československu. Už v roce 1986 si Lanškrouňáci vezou z celostátní soutěže tanečních orchestrů hudebních škol čestné uznání. Orchestr si postupně buduje jméno, začíná vystupovat na swingových festivalech a v roce 1989 poprvé vítězí ve své kategorii na celostátní soutěži hudebních škol v Liberci již pod jménem Junior Big Band LŠU Lanškroun (vítězství si zopakuje ještě v letech 1992 taktéž v Liberci, 1995 v Rožnově pod Radhoštěm, 1998 v Jablonci nad Nisou a 2001 v Litvínově).

V roce 1989 vystupuje poprvé na festivalu s mezinárodní účastí v Přerově a též absolvuje první zahraniční pětidenní zájezd do NDR. Přibližně v této době začíná spolupráce s členy brněnského Orchestru Gustava Broma, barytonsaxofonistou Josefem Audesem a trombonistou Mojmírem Bártkem. Big bandu nezištně poskytují nové moderní skladby a aranže.

Na jaře roku 1991 oba vystupují jako hosté na koncertu big bandu a pomáhají tak založit tradici každoročního jarního koncertu s hostem. Missa Jazz Roku 1990 nahrává Orchestr Gustava Broma dlouho zakázanou Missa Jazz trumpetisty Jaromíra Hniličky. O rok později se kapelníkovi daří přes Josefa Audese získat od autora kompletní noty. Junior Big Band Lanškroun je prvním amatérským orchestrem, který jazzovou mši nastudoval. Protože se v tomto díle orchestrální části doplňují s částmi sborovými, vzniká na kapelníkův popud a následně za pomoci ZUŠ Lanškrounský smíšený sbor.

Obě tělesa společně jazzovou mši poprvé uvádějí 26. 12. 1992 v kostele sv. Václava v Lanškrouně za účasti jejího autora. Pro big band je nastudování Missa Jazz zlomovým okamžikem. Orchestr spolu se sborem uvádí mši během čtvrt roku pětkrát, začíná pravidelně koncertovat mimo Lanškroun a v nastoleném koncertním tempu už nepolevuje. Úroveň hráčů stoupá a Junior Big Band Lanškroun se dostává více do povědomí široké i hudebně odborné veřejnosti.

V létě roku 1993 se vydává společně s Lanškrounským smíšeným sborem na zájezd do Velké Británie. Zde mimo jiné uvádějí i Hniličkovu mši.  90. léta V devadesátých letech orchestr pravidelně vystupuje v brněnském legendárním Jazz clubu Ornis “Na Šelepce“, na jazových festivalech a koncertech ve Vyškově, Litvínově, Vsetíně, Šumperku, Hradci Králové, Lanškrouně aj.

Zve si na své koncerty do Lanškrouna legendární jazzmeny Janu Koubkovou, Svatopluka Košvance, Vojtěcha Eckerta, Laďu Kerndla, Marcelu Královou, Jaromíra Hniličku, Mojmíra Bártka, Lazara Cruze nebo Jana Beránka. Doprovází také např. Pavla Bobka, Jitku Zelenkovou nebo Heidi Janků.

V roce 1995 v Rožnově pod Radhoštěm vyhrává big band již zmíněnou 1. cenu v soutěži orchestrů ZUŠ ve své kategorii. V roce 1995 též poprvé navštěvuje partnerské město Dzierżoniów v Polsku a v létě téhož roku se vydává na turné do portugalského města Seixal s koncertními zastávkami ve Francii a Německu.

V roce 1997 reprezentuje město Lanškroun v italském družebním městě Castiglione in Teverina. Rok 1998 je pro členy big bandu plný bohatých zážitků. V Jablonci nad Nisou se stává absolutním vítězem v soutěži orchestrů ZUŠ. Cenu přebírá kapelník Josef Pilný z rukou pánů porotců Růžičky, Hybše, Cruze, Bendy a Dolejšího. Obzvlášť ho potěší poznámka jednoho nadšeného posluchače: „Z pětadvaceti kapel, které jsem tu dnes slyšel, jste byli jediný orchestr, který zněl jako pravý americký big band.“

V létě roku 1998 big band koncertuje ve Španělsku, kde se seznamuje s orchestrem Musical Mestral, kterého na oplátku v září hostí u nás. V říjnu orchestr odjíždí opět do Polska a brzy poté do Norska a Německa. V Norsku znovu několikrát hraje jazzovou mši Jaromíra Hniličky spolu se smíšeným sborem norské mezinárodní střední školy.

 

 

 

 

Mladší sourozenec

V letech 1997 až 2006 působí v Lanškrouně vedle sebe dokonce orchestry dva. Původní orchestr již funguje jako Big Band Lanškroun pod Kulturním centrem Lanškroun. Své jméno Junior Big Band předává nové kapele složené výhradně z žáků Základní umělecké školy Jindřicha Pravečka. Malý big band slouží v této době jako jakási “přípravka“, kde se mladí žáci učí základům frázování a velkokapelové hry. I tyto nováčky vede Josef Pilný. A že rukou pevnou potvrzuje znovu vítězství v celostátní soutěži orchestrů ZUŠ. Nutno podotknout, že tento orchestr k velké škodě roku 2006 zaniká spolu s ukončením působení Josefa Pilného v lanškrounské ZUŠ. S tím i pomalu končí období, kdy si big band vystačí pouze s hráči z Lanškrouna a blízkého okolí.

 

 

 

 

Věk dospělosti

Významné pro Big Band Lanškroun je dále setkání se Zdeňkem Tulisem, člověkem znalým poměrů ve světě filmu a šoubyznysu. Za spolupráce s ním se big band mimo jiné dostal na MFF Karlovy Vary a Festival dětského filmu ve Zlíně. Ve funkci dramaturga pořadu vybírá Zdeněk Tulis lanškrounský big band jako hudební doprovod k setkání sira Nicholase Wintona se 3000 studenty z celé ČR v Paláci kultury v říjnu roku 2007.

V návaznosti nato se v roce 2011 objevuje v titulcích filmu Mateje Mináče Nickyho rodina, když se podílí na nahrávání ústřední melodie Kapky spolu s Bambini di Praga a Novoměstským filharmonickým orchestrem ZUŠ.

Vrcholem spolupráce se Zdeňkem Tulisem je pak doprovod dvou narozeninových koncertů Waldemara Matušky v roce 2002 (více v samostatném odstavci níže).

Daří se i na festivalové scéně. Big band účinkuje jako první amatérský orchestr na 25. mezinárodním jazzovém festivalu v Lucerně. V prvním desetiletí nového století  big band též několikrát soutěží na mezinárodním festivalu v Děčíně a České Kamenici. Zde v konfrontaci s výbornými českými i zahraničními kapelami nezaostává. Naopak, lanškrounské partě se daří festival vyhrát dokonce třikrát po sobě. 

V letech 2003 – 2012 je orchestr též pravidelným hostem pořadů Big bandu Českého rozhlasu. Na živé nahrávání do legendárního Studia A v pražském Karlíně ho zve Václav Kozel, dirigent rozhlasového big bandu. Zdařilé nahrávky z těchto pořadů dodnes občas reprízuje Čro2 (jsou též k dispozici na webových stránkách Big Bandu Lanškroun).

Na samostatných koncertech si orchestr zahraje s předními interprety Karlem Hálou, Radkou Fišarovou, Milanem Svobodou, Gábinou Kočí, Felixem Slováčkem jr. a naposledy v roce 2013 vyprodává Společenský dům s Dashou.

Členové orchestru spolu též vyráží na dva stmelovací zahraniční zájezdy. Roku 2004 navštíví na tři dny slovenský Kežmarok a v roce 2007 si kapela odjíždí zahrát do Chorvatska, kde hraje v několika dalmátských letoviscích.

V roce 2009 odchází orchestr z kulturního centra a jeho členové zakládají občanské sdružení Big Band Lanškroun, pod kterým kapela funguje dosud.

 

 

 

 

70. narozeniny Waldemara Matušky

Dosavadním největším úspěchem big bandu je účinkování v pořadu České televize při příležitosti oslav 70. narozenin Waldemara Matušky.  V živém přímém přenosu v nabité Lucerně doprovází oslavence a jeho hosty Helenu Vondráčkovou, Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou, Jiřího Suchého, Karla Štědrého a Evu Pilarovou. Orchestr se zde potkává a konfrontuje s plně profesionální sférou. Muzikanti a dirigent během příprav dvojkoncertu natvrdo pociťují obrovský tlak na svůj výkon a s tím spojenou zodpovědnost. Nakonec se v Lucerně díky maximální soustředěnosti v živé nahrávce daří předvést perfektní, bezchybný výkon. Celá akce je pro všechny zúčastněné cennou celoživotní zkušeností. Televizní záznam druhého koncertu byl mnohokrát reprízován na ČT.

 

 

 

 

Závěrem

Celkem prošlo orchestrem za dobu jeho existence téměř 170 hráčů. Většina z nich si z něj snad odnesla lásku k hudbě a zkušenost, že věnovat se něčemu dlouhodobě a s plným nasazením má svůj smysl. Část své kariéry spojili s big bandem dnes profesionální muzikanti a učitelé na hudebních školách.

Rozjet orchestr v jeho začátcích pomáhali kapelníkovi tehdejší kolegové z LŠU/ZUŠ. I na ně je třeba vzpomenout. V první řadě za všechny nedávno zesnulý Luděk Vejrek, dále Milan Špičák, František Sisr, Milan Roller st., Miloš Jurenka, Bedřich Beran, Emil Fiala či Věra Vychytová.

Člověk, který orchestr založil a celých 30 let svědomitě vedl, je již několikrát zmiňovaný Josef Pilný. Jen díky jemu zde máme takovou kapelu a patří mu za to veliké uznání a díky. A protože zároveň s narozeninami big bandu slavil vždy své vlastní, posíláme mu přání k jeho blížícím se 60. narozeninám. Hodně zdraví, štěstí a mnoho dalších pěkných hudebních zážitků!

Jan Hubený a Magdalena Hubená

Big Band Lanškroun

 

 

 

 

Foto:

1 – únor 1988 - Sólo saxofonové sekce na koncertě KPH

2 – duben 2004 - Josef Pilný s Karlem Hálou po společném koncertě na lanškrounském zámku.

3 – září 2009 - Téměř celý orchestr (nevešla se rytmická sekce), koncert při příležitosti městských oslav a 40. ročníku kopy.

4 – září 2009 - kapelník Josef Pilný v sekci na stejném koncertě.

5 – duben 2013 - V dubnu loňského roku vyprodal Big Band Lanškroun spolu se zpěvačkou Dashou Společenský dům.

6 – plakát zvoucí na koncert ke 30. výročí Big Bandu