Stále doznívá poprask nad tím, že by pan Babiš chtěl, aby se stát řídil jako úspěšná firma. Zdá se, že láteří hlavně ti politici, kteří nikdy v úspěšné firmě nepracovali a půda se jim zakejklala pod nohama. Stát a město mají k sobě blízko. Jen měřítko je jiné – 10 milionů nebo 10 tisíc obyvatel.
Dneska musí každá firma projít několika základními certifikacemi svých sytsémů, jinak moc na trhu nepořídí. A také následnými audity, jestli svá pravidla dodržuje. Dvě z pravidel mi připadají zvlášť výstižná: „spokojenost zákazníků“ (Customer satisfaction), a „neustálé zlepšování“ (Continuous improvement). V případě města bychom jenom zaměnili slovo „zákazník“ za slovo „občan“. Na jednotlivých situacích lze ve městě ověřovat, nakolik tyto základní zásady plníme.
Cyklicky, vždycky tak po 3 letech, se vynořuje myšlenka zrušit pět lanškrounských sběrných dvorů (dnes se o hodně méně výstižně říká „sběrných míst“). To slovo dvůr zní mile, navozuje představu setkávání lidí a taky představu součásti domova.
Samotná myšlenka pěti lanškrounských sběrných dvorů je skvělá. - Díky časovému rozvrhu na jednotlivé dny zvládá manipulaci ve dvorech jediný pracovník. - Lanškroun má kruhové rozložení na rozdíl od protáhlých měst rozvíjejících se podél vodních toků („Dlouhé jako Lovosice“) a tak se daly čtyři vnitroměstské dvory rozmístit skoro do čtverce podle světových stran. - Systém vznikl v době, kdy ještě byly vhodné pozemky. Dá se tvrdit, že dnes už žádné město takový systém nezavede, i kdyby kdovíjak chtělo, protože pozemky jsou už dneska rozebrané.
Vypadá to, že se nad tímto tématem rozproudí docela hutná diskuse, zejména, jsme-li v roce komunálních voleb. Na pomoc tomu, aby bylo nad čím konkrétně debatovat, uvádíme v příloze dva plánky. Ten první vznikl tehdy před lety v minulém cyklu myšlenky rušení sběrných dvorů. Ten druhý jsme převzali z oficiálních stránek Technických služeb Lanškroun, s.r.o..
Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/4021-myslenka-zrusit-sberne-dvory-opet-oziva#sigProIdf7285a31b1