V květnu loňského roku schválili lanškrounští zastupitelé nulovou toleranci hazardních přístrojů na území města. Pro tento návrh hlasovali všichni přítomní zastupitelé, což je u takto závažných usnesení neobvyklé. Lanškroun se tak stal jedním z prvních měst, která přistoupila k nulové toleranci hazardu poté, co Ústavní soud rozhodl, že je třeba stejně pohlížet na VHP (výherní hrací přístroje) i na modernější VLT (video loterijní terminály). Do té doby města mohla regulovat pouze VHP. Naopak VLT povolovalo bez ohledu na městské vyhlášky ministerstvo financí.
V posledním roce došlo k masovému omezování hazardu ve velké části měst České republiky. K nulové toleranci přistoupila nejen menší města, ale také několik pražských a brněnských městských částí. V dalších několika městech, například Karlových Varech, občané požadují referenda o zákazu hazardních přístrojů.
Na tahu je ministerstvo financí
Před schválením vyhlášky v roce 2013 bylo v Lanškrouně celkem 56 hracích přístrojů. V tuto chvíli se na území města nenachází již žádný VHP, ale pořád je v místních hernách umístěno okolo padesáti VLT. Ty totiž musí výslovně zakázat ministerstvo financí, které je zavaleno žádostmi měst o zákaz VLT a s ohledem na časté střídání v čele ministerstva se žádosti měst odsouvaly. Nyní již existuje příslib, že ministerstvo financí začne vyhovovat žádostem měst a v řádu několika týdnu postupně zruší povolení na provozování VLT.
Změní zastupitelé názor pod tlakem hazardních lobistů?
Díky tomu, že byl Lanškroun mezi prvními městy, která po verdiktu Ústavního soudu zakázala na svém území hazard, se do projednávání vyhlášky neprojevil tlak lobistů hazardních firem. V lednu letošního roku se však na lanškrounské zastupitele obrátil výkonný ředitel sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS, Petr Vrzáň, s žádostí o projednání změny protihazardní vyhlášky ve městě Lanškroun. Následně se na své kolegy obrátili zastupitelé zvolení za MůjLanškroun s tím, že nevidí důvod znovu přehodnocovat postoj města k hazardu a trvají na nulové toleranci. Pokud by se přeci jen ostatní zastupitelé chtěli s hazardními lobisty scházet, tak MůjLanškroun požaduje veřejnou prezentaci i za přítomnosti protihazardních aktivistů. O stanovisku k žádosti Petra Vrzáně se bude hlasovat tuto středu na zastupitelstvu města, které se koná v hostinci U Zlatky v Dolním Třešňovci od 16 hodin.
Poprvé Lanškroun omezil hazard před sedmi lety
Letošní rok není zdaleka prvním, kdy se hazardní lobisté orientují na Lanškroun a snaží se zde obhájit své kontroverzní podnikání. Mnohem výraznější tlak vyvíjeli už v roce 2006 a 2007, kdy se Hynek Brýdl, nejprve jako občan a poté jako zastupitel za MůjLanškroun, snažil vůbec poprvé prosadit vyhlášku výrazně omezující hazard v Lanškrouně. Největšími zastánci hazardního průmyslu byli zastupitelka Lada Sitová a starosta Martin Košťál. Tehdejší místostarosta Jan Šebrle dokonce v průběhu dlouhých jednání o omezení hazardu v Lanškrouně po tlaku různých zájmových skupin změnil názor, a na jednom zastupitelstvu hlasoval za omezení hazardu a na druhém už hazard podpořil. V říjnu 2007 byla po velkých dohadech schválena vyhláška, která výrazně regulovala hazard ve městě. Pro návrh nakonec hlasovalo třináct zastupitelů včetně zmíněného starosty Košťála a místostarosty Šebrleho. Jedinou zastupitelkou, která byla proti přijetí vyhlášky, byla Lada Sitová. Někteří zastupitelé v průběhu hlasování opustili jednací sál, nebo na jednání zastupitelstva vůbec nepřišli
Matěj Brýdl