Další z letošních výstav Městského muzea Lanškroun měla svou vernisáž v sobotu 8. února. Pod názvem HOLD TECHNICE I FANTAZII budeme mít příležitost až do poloviny května zhlédnout unikátní díla pana Karla Šebely – brněnského mechanika, sběratele a hodináře (1912 – 2002). Jeho zručnost a vědomosti jsou neuvěřitelné. Nenechte si tuto výstavu ujít.
Vernisáž v galerii muzea zahájila ředitelka paní PaedDr. Marie Borkovcová. Asi sedmdesát návštěvníků vyslechlo její výklad o životní cestě tvůrce vystavených exponátů.
Pan Karel Šebela se narodil 21. dubna 1912 ve Vídni. Dětství a školní léta prožil v Bučovicích. Ve Slavkově u Brna se vyučil elektromechanikem. Do prvního zaměstnání nastoupil v Rousínově do firmy Jelínek – výroba fyzikálních přístrojů a radiopřístrojů. Po druhé světové válce se osamostatnil a podnikal jako výrobce elektrických přístrojů a hraček v Brně. Když byla jeho firma v roce 1950 nuceně uzavřená, stal se vývojovým pracovníkem v Ústavu přístrojové techniky v Brně, kde byl zaměstnán až do důchodu. Tam úzce spolupracoval s akademikem Arminem Delongem. Pan Šebela se podílel na mechanických řešeních nejmodernějších přístrojů, například i rastrovacího elektronového mikroskopu, v oboru, kde brněnští výzkumníci patřili ke světové špičce. Do vysokého věku si trénoval manuální zručnost. Na svém pracovišti měl „inteligentní nepořádek“: pracovní stůl s rozloženým nářadím a zakázkou vždycky na konci práce přikryl látkou. Když druhý den přišel, látku odložil a ihned mohl pokračovat ve svém díle. Pan Karel Šebela zemřel 10. srpna 2002. Byl to renezanční člověk s mnoha zájmy, své výrobky měl předem nastudované, vycházel ze spousty informací. Nejen že byl geniálním mechanikem, dokázal vypočítat a zhmotnit i mnohdy neřešitelné konstrukční systémy, jež se v technických příručkách připomínají jako neuskutečnitelné nebo dokonce slepé uličky. Jako hodináře jej lákal Staroměstský orloj. Pro model Staroměstského orloje prostudoval literaturu a na základě předchozích zkušeností s kinetickými studiemi převodů, vyrobil jeho unikátní a nedostižnou verzi v měřítku 1 : 10. Všechny funkce planisfér, zvířetníku, pohybu figurek jsou shodné s originálem. Tento model je na výstavě vystavený v celé své kráse.
Host vernisáže, pan Mgr. Petr Nekuža, vedoucí oddělení vědy a techniky Technického muzea Brno, odkud byly výstavní exponáty zapůjčené, pozdravil přítomné a popsal, jak se v jejich muzeu starají o uchování technického odkazu minulosti. Celou sbírku technických výtvorů a související literaturu, vytvořených nebo shromážděných panem Karlem Šebelou zapůjčila jeho rodina Technickému muzeu Brno. Nyní hledají v Brně místo, kdy by mohlo být dílo a sbírky Karla Šebely důstojně a v plné šíři vystavené.
V hudebním programu vystoupilo Klárinetové kvarteto ZUŠ Lanškroun vedené panem Olehem Stepasyukem.
Samostatně vystoupila ještě paní ředitelka muzea Marie Borkovcová s poděkováním těm, co výstavu připravovali, a zejména ocenila technickou podporu od pana Karla Uhlíře staršího, který v nejbližší době oslaví kulaté životní jubileum. Karel Uhlíř starší velice pomohl při instalování složitých mechanismů i při jejich uvádění do provozu. Milým zpestřením bylo vystoupení flašinetáře, pana Henri Noubela, někdejšího profesora sociologie, rodáka z francouzského Toulouse. Pan Noubel hraje na flašinet už osm roků a mluví pěknou čistou češtinou, neboť už řadu let žije v Brně. Na vernisáži okouzlil zejména malé návštěvníky, z nichž ti odvážnější si mohli sami zatočit klikou flašinetu a zahrát nám písničku. Je významným členem sekce Flašinety a mechanické hrací stroje Kruhu přátel Technického muzea v Brně. Pan Petr Nekuža, host na dnešní vernisáži, je výkonným tajemníkem této sekce. Občerstvení zajistila firma HaS Lanškroun s.r.o., častý sponzor kulturních událostí. Tato firma má své vlastní muzeum Historických rádií v domě sousedícím s jejich provozovnou v Dolní Čermné.
Výstava nepochybně přiláká četné exkurze školních tříd, protože tak zdařilé znázornění fyzikálních a technických zajímavostí se vidí jen velice ojediněle.
Jiří Kohout
Související weby: http://www.technicalmuseum.cz/archiv-2008/karel-sebela-mechanik-sberatel-hodinar (Přehledný popis sbírky rodiny Šebelových)
http://flasinety.webnode.cz/o-nas/ (web Kruhu přátel Technického muzea v Brně sekce Flašinety a mechanické hrací stroje)
http://www.technicalmuseum.cz/expozice (Přehled expozicí Technického muzea v Brně, s virtuální prohlídkou expozic)
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/3995-nova-vystava-hold-technice-i-fantazii-uchvati-mechanickou-dokonalosti-exponatu#sigProId81486ad19c