Městské muzeum Lanškroun vás zve v sobotu 8. února od 15 hodin do galerie muzea na vernisáž výstavy Hold technice i fantazii. Hudební program Tetiana a Oleh Stepasyuk, úvodní slovo Mgr. Petr Nekuža a Jiří Šebela. Výstava je pořádána ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a rodinou Šebelových a potrvá do 11. května.
Seznámí vás s geniálními díly mimořádně nadaného a zručného mechanika, konstruktéra, vynálezce a hodináře Karla Šebely, kterému nechyběla velká zručnost, fantazie, hravost ani smysl pro humor. „Přijďte obdivovat precizní a dokonalé strojky, repliku renesančních hodin či mechanický výjev z alchymistické dílny, zmenšeninu Staroměstského orloje, pohybující se vesnický betlém, obrovský mechanický důl i se strojovnou, laboratoří, kovárnou a kanceláří na povrchu, elektrické lokomotivy či střílející bambitku, netradiční svíce a šperky nebo fantastické studie,“ zve ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová.
Všechny exponáty jsou funkční. Mimořádné jsou kuličkové hodiny, které mají blízko k perpetuu mobile. Šebelův smysl pro humor zase prozrazuje sotva centimetrová past na myši, tabatěrka se zpívajícím ptáčkem či pozlacená erotická schránka. Zručný mechanik si vyráběl dokonce šroubky o průměru pouhých 0,4 mm. Roztodivné modely vyráběl otec Šebela svým dvěma dětem k narozeninám. „Celý život trávil v dílně, vymýšlel a tvořil. Kdo si hraje, nezlobí. Nebavilo ho dělat za peníze. Měl ješitnost řemeslníka. Největším poděkováním mu byla věta: To by nikdo jiný nedokázal opravit. Vymyslel mnoho konstrukčních prvků i technologických postupů,“ připomněla vzpomínky jeho syna Jiřího Marie Borkovcová.
Vystaveno bude celoživotní dílo Karla Šebely, které lze rozdělit do několika základních oborů: řemeslnické diorámy s pohyblivými figurkami ve skříňkách a orloje (model Staroměstského orloje v měřítku 1 : 10 se všemi funkcemi planisfér, zvířetníku a pohybu figurek, pokojový orloj), kinetické modely elektromotorů a elektrických zařízení, modely strojů a zařízení (modely mechanických kuchyňských zařízení jako hnětačka, těrka apod., modely dílenských zámečnických a kovoobráběcích strojů jako hoblovky, stojanové vrtačky, pásové a rámové pily, dětská stavebnice malého přístavního jeřábu, větrných mlýnů a těžební naftové věže), kinetické modely převodů, zkoušky systémů převodů, kopie historických hodin, modely parních strojů, historické měřící přístroje (přesýpací hodiny, měřidla odchylek délek a také elektrotechnické přístroje různých konstrukcí), varia, miniatury a zámky (různé předměty, umělecká díla a šperky), železniční modely a příslušenství (parní lokomotivy a vagónky), osobní pozůstalost a vybavení dílny a příruční knihovna.
Karel Šebela se narodil 21. 4. 1912 ve Vídni. Dětství a školní léta prožil v Bučovicích; ve Slavkově u Brna se vyučil elektromechanikem. Do prvního zaměstnání nastoupil v Rousínově do firmy Jelínek - výroba fyzikálních přístrojů a radiopřístrojů. Po 2. světové válce se osamostatnil a podnikal jako výrobce elektrických přístrojů a hraček v Brně. Po nuceném uzavření firmy v roce 1950 byl zaměstnán až do důchodu jako vývojový pracovník v Ústavu přístrojové techniky v Brně, kde úzce spolupracoval s profesorem Arminem Delongem. Zemřel v roce 2002.