Od února se budou smuteční obřady konat ve zrekonstruované obřadní síni

sinObřadní síň na lanškrounském hřbitově prošla v posledních třech měsících rekonstrukcí a v sobotu 11. ledna byla zpřístupněna občanům, aby si ji mohli v klidu a bez emocí, jež obvykle smuteční obřad provázejí, prohlédnout. Podle architekta Přemysla Kokeše byla původní budova navržena velmi dobře, takže ji nebylo potřeba zásadně měnit, spíš jen zrenovovat. Zcela nově je však pojat moment rozloučení se

zesnulým. V závěru obřadu totiž rakev odjíždí do prostoru, který je postupně víc a víc zalit světlem, zatímco v síni se stmívá. „Oni odcházejí do světla, my zůstáváme v přítmí nevědomosti,“ popsal tento moment architekt.

V čem tedy rekonstrukce v hodnotě necelých šesti milionů korun spočívala? Byla vyměněna střešní krytina, protažena střecha k osmi nově instalovaným sloupům, takže nyní je jich celkem patnáct a lemují celou budovu. Kompletně natřena fasáda, vyměněna podlaha, všechny okna a dveře osazeny světlými rámy, instalována klimatizace, vyměněna elektroinstalace ovládající posun rakve a žaluzií. Celá stavba prošla rekonstrukcí tak, aby se vzhled i funkčnost přibližovaly současné době. 

Nově bylo vytvořeno zádveří o rozloze asi 9 m2 a při větší návštěvnosti obřadu lze otevřít všechny prosklené dveře po levé straně místnosti. Dříve místnost pojala asi 90 lidí, z toho 40 sedících. „Nyní se kapacita zvětšila na 110 sedících a se stojícími celkem asi na 140. Venku jsou nainstalovány reproduktory, takže při velkém pohřbu je možné otevřít všechny prosklené dveře, takže i lidé venku mohou sledovat průběh obřadu. Při otevřených dveřích může být pohřbu přítomno až 300 lidí,“ odhaduje Tomáš Brokeš, majitel firmy Bromach, která stavbu prováděla.

V tuto chvíli zbývá ještě dokončit dvě ze tří dekorativních skel v oknech po pravé straně místnosti. Podle autorky Andrey Stašková jsou na prvním skle znázorněny duše umírajících, které  odcházejí, a to v barvách duchovních - fialové, černé, tmavě šedé a modré. V druhém okně se bude barevnost vytrácet, duše zůstávají a ve třetím okně už jsou postavy průhledné, čiré, vyjadřující energii, která tady zůstává mezi námi. Skla by měla být zhotovena do konce měsíce ledna.

"Od 1. února už bude možné konat v opravené obřadní síni smuteční obřady," upřesnila majitelka Pohřební služby Jaroslava Hlaváčková.

Marie Hrynečková

 

foto 1 a 2 – vnější pohled na přední část smuteční síně před a po rekonstrukci

foto 3 a 4 – vnější pohled na zadní část síně před a po rekonstrukci

foto 5 a 6 – vnitřní pohled směrem ke katafalku před a po rekonstrukci

foto 7 a 8 – vnitřní pohled směrem do zadní části síně před a po rekonstrukci

foto 10 – pojízdný mechanismus

foto 11 – technické zázemí

foto 12 – sociální zázemí pro pozůstalé

foto 13 – katafalk

foto 14 a 15 – katafalk s rakví vjíždí do osvětleného prostoru

foto 16 – zleva Tomáš Brokeš (Bromach), Jiří Zatloukal a Lukáš Pražan (oba odbor investic MÚ), architekt Přemysl Kokeš, projektant Antonín Němec a starostka města Stanislava Švarcová

foto 17 – výtvarnice Andrea Stašková

foto 18 – návštěvníci

foto 19 – skleněná vitráž

foto 20 – návrhy do dalších dvou oken

foto 21 – vnější pohled od zadní části budovy

foto 22 – zpevněná příjezdová plocha pro pohřební vůz