Poskytnutím podnikových stipendií studentům lanškrounské Střední odborné školy a středního odborného učiliště, oborů Nástrojař a Mechanik elektronik, se společnosti FOREZ a INA snaží zajistit kvalifikované pracovníky pro svá pracoviště. Obě firmy začnou stipendia vyplácet již od začátku druhého pololetí. „Ti nejlepší s jedničkou z odborného výcviku a prospěchem do průměru 1,5 mohou získat až dva tisíce korun měsíčně,“ prohlásil jednatel společnosti INA Lanškroun ing. Jan Goláň.
Na stipendia, i když ne v tak vysokých částkách, by však měli dosáhnout i žáci, kteří vyznamenání nemají. Škola očekává, že dle nastavených pravidel by od února tohoto roku mohly stipendium ve výši minimálně šest set korun měsíčně dostávat dokonce až dvě třetiny žáků zmíněných oborů. Podmínkou je sepsání smlouvy zákonného zástupce žáka, že po vystudování bude pracovat v konkrétní firmě.
„Naše škola je v regionu s opravdu velkou koncentrací průmyslu jak strojařského, tak elektrotechnického. Chceme aby si žáci základních škol volili technické obory, protože v budoucnosti budou mít postaráno o zaměstnání,“ uvedl ing. Jaroslav Novák, ředitel odborné školy. A aby bylo studium šité na míru požadavkům zdejšího trhu práce, plánuje škola také vznik zcela nového studijního oboru - Mechatronik plastikář.
„Přestože automobilový průmysl prochází složitým obdobím, stále je dostatek nových projektů, a to jak ve firmě Forez, tak v Ině. Věříme, že takto to bude pokračovat i do budoucna, a proto jsme začali hovořit se školou, jak podpořit, aby škola generovala dostatek kvalifikovaného personálu," nebojí se dalšího vývoje ing. Martin Pecháček, ředitel společnosti FOREZ. Dohodnutá spolupráce se nakonec neomezuje jen na stipendia, ale zahrnuje také lektory výuky, poskytnutí materiálního vybavení a moderních strojů.
Bližší informace o možnostech a podmínkách studia na SOŠ a SOU v Lanškrouně lze získat také na Dnu otevřených dveří, který škola pořádá tuto sobotu (11. ledna) od 9 do 12 hodin.
Marie Hrynečková
Společnost Forez, s.r.o. Ostrov vyrábí technicky náročné plastové a kovové díly pro automobilový průmysl. Zaměstnává 665 pracovníků v pěti lokacích – Lanškrouně, Sázavě, Ostrově, Ústí nad Orlicí a Šternberku.
Ina Lanškroun má dlouhodobou nástrojařskou tradici a zaměřuje se rovněž na zpracování a výrobu plastů. Předpokládá, že během tohoto roku současný počet zaměstnanců (530) zvýší o dalších sto.