V nedělních ranních hodinách byla ve svém domě v jedné z obcí na Lanškrounsku okradena devětaosmdesátiletá žena. U dveří jejího domu na ní zazvonila jí neznámá žena s legendou, že jí přivezla přeplatek za úhradu elektřiny ve výši 1 tisíc korun. Žena na místě seniorce sdělila, že má u sebe pouze finanční hotovost ve výši 5 tisíc korun a tudíž potřebuje od ní
vrátit částku 4 tisíce korun. Paní neznámou ženu i s jejím doprovodem vpustila do domu. Při manipulaci s penězi jí žena odcizila 8 tisíc korun. Bezprostředně potom z domu rychlou chůzí i se svým doprovodem odešla. Před domem oba nasedli do zaparkovaného osobního vozidla značky Audi černé barvy a odjeli směrem na Lanškroun.
Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádež, za který pachatelům, v případě jejich dopadení, hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. V současné době po pachatelích intenzivně pátrají. K tomu by jim mohly pomoci i zajištěné stopy na místě činu.
Podle námi zjištěných informací se mělo jednat o ženu snědší pleti, černých vlasů a 165 centimetrů vysoké střední postavy. Muž, který ženu doprovázel, byl světlé pleti, hnědých vlasů, ve věku mezi 45 - 50 lety a 170 centimetrů vysoké silnější postavy.
Policie České republiky má nejen pro dříve narozené několik dobrých preventivních rad:
Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
nprap. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí
Ilustrační foto PČR