Vychováváme teď, v tomto okamžiku. Nikdy se nevrátí.

Publikum„Příčinou poruch chování jsou celosvětově rozkolísané hodnoty u dětí a mládeže“, řekl v úvodu své přednášky PaedDr. Jiří Knoll, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích. Téma přednášky SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÉ JEVY U DĚTÍ A MLÁDEŽE přivedlo 5. listopadu do ZŠ na ul. Dobrovského hodně zájemců, převážně pedagogů a rodičů.

 

Pan doktor hovořil o velmi závažných tématech. K nim bezesporu patří drogová problematika a závislost na výherních automatech. A s tím související kriminalita dětí a mládeže. Snaha obstarat si prostředky na drogu či hru vede ke krádežím, které jsou páchány převážně v rodině a mezi nejbližšími příbuznými. Zvyšující se agresivita nejen mezi dětmi, ale také ve vztahu dítě-dospělý a dítě-učitel. Zmíněna byla šikana, která se děje nejen na základních a středních školách, ale i ve školách mateřských. Novým fenoménem je tzv. kyberšikana, která se váže na využívání nových technologií, tj. zejména šikana e-mailem a esemeskami. Šikana může být i jednou z příčin sebevražd dětí, přičemž Česká republika patří v sebevraždách dětí a mládeže na špičku.

A na co při výchově dětí určitě nezapomínat? „Na posilování vztahů v rodině při společných činnostech. Na umění naslouchat. Brát dítě jako partnera - to by mělo platit jak u učitelů, tak u rodičů. Na rituály. Tím je míněno stanovení jasných pravidel a opakujících se činností, které dítěti dodávají pocit jistoty a bezpečí. Na komunikaci a s tím související řešení konfliktů. Na legraci a humor. Na budoucnost. Dítě nesmí mít pocit, že žije jen přítomností, ale mělo by znát vize rodičů a vědět co může dál očekávat. Na naši ochranu a neochranu před tím, co na dítě číhá mezi vrstevníky a ve společnosti. To jsou hlavní faktory, které do výchovy určitě patří“ - uzavřel přednášku doktor Knoll.

Marie Hrynečková