Žijí doslova a do písmene hlavou v oblacích. Do zpěvu jim ale asi moc není. Rozebírají totiž nejvyšší lanškrounský komín, na jehož místě vyroste nákupní centrum. S ruční prací skončí ve třiceti metrech nad zemí (na komíně vyznačeno smajlíkem), zbytek dokonají hydraulické nůžky.
Při pohledu na postavičky, pohybující se na komínu, člověka napadá spousta otázek. Některé z nich jsme měli příležitost položit ing. Lubomíru Sutterovi, majiteli firmy JaS-Brno, která ruční rozebrání komína zajišťuje.
Kolik vás celkem na komínu pracuje? Střídáte se po nějaké době?
Nahoře jsme tři a dole máme jednoho. Aby zařídil, když něco náhodou potřebujeme. Nahoru vylezeme ráno a slezeme v pět, v šest večer. Co pamatuju, nejdýl jsme tam byli 14 hodin.
Od kdy na komíně pracujete? Byly nějaké celodenní přestávky?
Začínali jsme 12. srpna. Když nebudu počítat pět dnů, kdy pršelo, protože v dešti se dělat nedá - máme elektrické nářadí a to je nebezpečné - tak jsme vynechali čtyři dny. Selhala technika, odešlo nám bourací kladivo.
Upřesnil byste prosím parametry komína? Například jeho průměr na úpatí a nahoře?
Nahoře měl 4,5 metru. Dole jsem to neměřil, mohlo by to být tak šest metrů. Možná sedm.
Stěna komína je široká 45 cm.
Setkali jste se s něčím, co vás zaskočilo?
To je pořád…no… spíš to, že od komína není technická dokumentace. Jediné co bylo, tak byl bokorys, tj. pohled na komín, jak je vysoký. Byla tam okótovaná výška 104 m.
Mohl byste přiblížit, jak postupujete?
Komín je z betonových tvarovek. Ty tvoří vnější plášť, vnitřní plášť je ze šamotových cihel. Betonové tvarovky mají zámek, aby to drželo pohromadě. Komín drží jak horizontálně, tak vertikálně umístěná armatura o průměrech 8, 10 a12 mm (čím níže tím větší průměry). Já pracuji se sbíječkou, takže mým úkolem je rozbít beton, který je mezi zámky tvarovek a tím obnažit vertikální armování. Kolega sedí přede mnou a chytá mě, abych nespadl, protože občas třeba sjede dlátko. Protože je tam vertikální armování, tak tvarovka sama nevypadne. Kolega ji musí zvednout a hodit dolů. Třetí kolega postupuje za námi a vyřezává rozbrušovačkou vertikální i horizontální armování.
Jaký je rozměr a váha tvarovky?
Výška 25 cm, šířka 20 cm a délka 50 cm. Do výšky šedesáti metrů vážily 50 kg a od 60 metrů mají tvarovky rozměry 25 x 25 x 50cm. Váží 60 kg.
Jak tvarovky dopravujete dolů?
Hážeme je dolů vnitřkem komína. Vývod, ze kterého se to vybírá, je tak čtrnáct, patnáct metrů nad zemí. Kolega si tam vytvořil násep a teď si ho jenom zvětšuje. Zatím to tam necháváme, později přijede drtička, která vše zrecykluje. Nadrtí beton, který se potom používá na drenáže pod silnice.
Pociťujete nahoře na komíně nějaké výkyvy?
Žádné jsme nepozorovali. Taky nás to překvapilo, protože když jste na komínu z pálených cihel, tak úplně cítíte, jak to s vámi pluje.
Znamená to, že je zdejší komín bytelnější?
To každopádně. Tomu komínu je teprve třicet roků, teď se dostal do nejlepších let. Je to mladej komín. Všichni si mysleli, že bude zbouraný za měsíc. Já jsem říkal: "Ne. Když to půjde hodně dobře, tak to budou dva a půl měsíce." A odhadl jsem to dost přesně. Myslím, že skončíme tak o týden dřív, než jak jsem předpokládal.
Jak jste jištění?
Kolem komínu máme napnuté lano jeden šár (řadu tvarovek) pod námi. To je zajištěné karabinami do vstupů (schůdků) a jsme jištění do toho lana. Můžu vám říct, že padat bychom do toho ale nechtěli.
Jste horolezci?
No... jsme výškoví pracovníci. Na horolezectví už není čas. Zamlada, kdysi, ano.
Nahoře se asi potýkáte se zimou a také s tím, že zevnitř je komín černý od sazí…
To ne, špinavý byl možná vrchní metr, jinak je to čistý. Jinak… je to hodně náročný. Už nás bolí úplně všechno. Když vy dole chodíte v tričku, my nahoře musíme mít dvě vrstvy. Já jsem měl dneska čtyři vrstvy oblečení a větrovku (dole bylo kolem 12°C) a můžu vám říct, že mně přesto byla zima na nohy.
Je tento způsob demolice komína častý?
Komíny tohoto typu se z devětadevadesáti procent odstřelují nebo se bourají pomocí těžké techniky. Když to jde. Tady to prostě nešlo (pozn. redakce: komín je v průmyslové zóně a prašnost při odstřelu by poškodila stávající výroby). Nebo se na to používají bagry. Nahoru se posadí obrovský bagr a ten to postupně pod sebou kouše a sjede až dolů. No…upřímně řečeno… já vůbec nevím, že by se v Česku tímto způsobem takovýto komín ručně boural.
Takže se vlastně jedná o unikátní počin. Tím víc si vážím toho, že jste byl ochoten odpovědět na naše otázky a děkuji vám za rozhovor.
Marie Hrynečková
Kamera, jejíž provoz sponzoruje firma OMEGA tech s.r.o., sleduje online dění na komíně (obnovuje se cca za 20sec):
http://tube.omegatech.cz/player.php?id=7&hash=030b45990f0a8ca3b8d649ec256268e1be7ec922
Každý den je vytvořen časosběrný snímek který je umístěn na stránce:
http://tube.omegatech.cz/index.php?search=komin
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/3826-z-komina-zbyva-uz-jen-ctyricetimetrove-torzo-k-dnesku-je-odbourano-pres-sedesat-metru#sigProId923634ec7e