Životní cesta pana RNDr. Oldřicha Kolomého se uzavřela v sobotu 28. září 2013, po dlouhé nemoci. Mezi lety 1990 až 2008 byl starostou obce Rudoltice, a to po čtyři po sobě jdoucí úplná volební období. V pátém volebním období starostoval dva další roky. Od jeho nástupu do funkce v roce 1990 se počet obyvatel Rudoltic téměř zdvojnásobil z 884 (1990) na 1481 (2008) a dále roste, hlavně zásluhou nové Obytné zóny Zámeček.
Jak k tomu došlo a za co všechno bychom měli být Oldřichu Kolomému vděční?
Vzpomíná jeho bratr Jan Kolomý:
Oldřich se narodil v Kunčicích u Letohradu (tehdy Kyšperk) 6. dubna 1946 jako třetí syn ze čtyř synů rodičů Ladislava a Jarmily. Otec byl stavební mistr a matka dámská krejčová.
Po absolvování stavební průmyslovky nastoupil Oldřich Kolomý na matematicko-fyzikální fakultu Karlovy univerzity v Praze. Studium zakončil nástavbovým doktorandským studiem s červeným diplomem. Po studiích nastoupil v roce 1969 jako programátor analytik do Tesly Lanškroun.
V roce 1968 se oženil a s manželkou Mirkou měli 4 děti.
Starostou Rudoltic byl od roku 1990 až do července roku 2008.
Starostoval vždy jako vedlejší pracovní činnost.
Osobně se živil výpočetní technikou – tvorbou programů. Po skončení starostování i při velkém zdravotním handicapu neustále dále programoval a ve své profesi byl aktivně činný prakticky až do svého skonu.
Doslova ho držela jen práce, nikdy nebyl na dovolené – to pro něj byla ztráta času. Vzpomínám, jak mi na svatbě mého nejstaršího syna řekl: „To je můj po dlouhé době první odpočinkový den, kdy jsem se dobře bavil a odpočíval“.
Doslova neznal neděli, svátek ani odpočinek. Pamatuji, jak kolikrát přijel ke mně domů ve 22 hodin a řešili jsme různé problematiky. Znal jen spánek a práci.
Z rozhovoru s několika dřívějšími spolupracovníky RNDr. Kolomého:
Jako starosta uplatňoval několik jednoduchých zásad:
Lidé potřebují mít dostupnou práci a návazně i dostupné bydlení.
Pořád je potřeba mít na paměti celkovou fungující infrastrukturu obce.
Své vlastní zkušenosti programátora uplatňoval na provoz obce, zejména hledal způsoby, jak financovat všechny projekty („Sídliště Zámeček svými budoucími příjmy bude zpětně přispívat k financování provozu obce“).
Sám přispíval k příjmům obce tím, že vytvářel a prodával jménem Rudoltic programy pro obce okolo.
Cítil, jak je potřebné podporovat a motivovat rodiny s dětmi – děti dostávaly od obce významný finanční příspěvek po absolvování každé z 5 tříd základní školy. Obnovilo se Vítání občánků rovněž s významným finančním příspěvkem pro každé novorozené dítě.
Měl představu Rudoltic jako „vesnice západního typu“.
Výstavba obytné zóny Zámeček
Plánovala se několik let a projekty zpracovávala projekční kancelář v Moravské Třebové. Jejich představitel Ing. Bohdan Král projektem doslova žil.
Sídliště „Zámeček“ mělo zpočátku nepatrnou podporu vlivných činitelů. Základní protiargument zněl: jak to, že obec se zhruba 800 obyvateli chce stavět obytnou zónu pro dalších 800 obyvatel? To se považovalo za nesmysl.
Proto starosta Kolomý nechal v projekční kanceláři zhotovit trojrozměrnou maketu sídliště na desce asi 60 x 100 centimetrů a tu vozili do Prahy ukazovat poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR – obyčejně ve skupině, nejčastěji starosta Kolomý, Ing. Smejkal, Jaroslav Suchý a Miloš Šrámek.
Starosta Kolomý se sešel s řadou vedoucích představitelů jednotlivých politických stran a seznamoval je s rudoltickou vizí. Bylo mu jasné, že tak velký projekt, který bylo třeba financovat ze Státního fondu rozvoje bydlení, by se bez podpory pražských politiků neobešel. Sám ředitel Fondu JUDr. Jan Wagner navštívil Rudoltice několikrát.
S projektem byl osobně seznámený Mgr. Radko Martínek, někdejší starosta Moravské Třebové, tehdy poslanec Poslanecké sněmovny PČR, který se stal později, v době výstavby sídliště Zámeček, v letech 2005 až 2006, ministrem pro místní rozvoj.
Starosta Kolomý měl vytvořený byznysplán, podle něhož by se postupná výstavba sídliště sama financovala. Dnes se ví, že Rudoltice našly model, jak postavit byty za 800 tisíc korun, v době, kdy standardní cena činila 2 miliony korun.
Ve své vizi starosta Kolomý přirovnával obec k podnikatelskému systému, kdy se finance v obci vytvářejí a následně využívají. Čekání na pouhé státní dotace nebyly jeho krédem. Zastával názor, že uskutečněný a již žijící projekt musí pro obec přinášet peníze zpět a činit tak Rudoltice bohatou lokalitou a příkladem, inspirujícím dnes mnohé starosty.
Oficiální ostrý start
nastal v době, kdy už bylo hotových několik základových desek pod první bytovky. Na jedné z nich byl do náznaku cihlové zdi vestavěný žulový základní kámen.
Dne 10. května 2004, při příležitosti semináře na téma „Rozvoj lidských zdrojů a podmínky získání dotací“, šest významných představitelů poklepalo na tento základní kámen. Mezi nimi poslanec PČR Mgr. Radko Martinek, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení JUDr. Jan Wagner, náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman a tehdejší první náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Rabas.
Organizací stavby se zabývala obec Rudoltice bez zbytečných a drahých mezičlánků. Muselo však být přijímáno mnoho okamžitých rozhodnutí a tak se v Rudolticích jako snad v jediné obci v zemi konala zasedání devítičlenného zastupitelstva každý čtvrtek od 20 hodin (v zimě od 19 hodin). Vždy byla jeho součástí pracovní schůzka ohledně výstavby a tak měli všichni zastupitelé stále reálné informace o průběhu rozhodování o všech smlouvách a případně je hned schvalovali, aby nenastávaly prodlevy na stavbě. Zastupitelstvo si počínalo nadstranicky, starostovo nadšení bylo přesvědčivé.
Stavbou starosta Kolomý žil. Na stavbu chodil často, a to i v modrákách a dělal manuálně s ostatními.
Byl to tvrdý a nekompromisní člověk, tvrdě jednal se všemi dodavateli, nehleděl na vyjednávací čas a dosahoval velkých úspor v cenách i nákladech. I dodavatelé přiznávali: „Kdyby nebylo vás, tak stavba nebude.“ On obvykle poukazoval na to, že kdyby nebyl obklopený talentovanými lidmi, moc by toho nedokázal.
Účastníci oslavy šedesátin starosty Kolomého jednou v pátek v rudoltické Hospůdce nezapomenou, jak se tam najednou objevil ministr pro místní rozvoj Mgr. Radko Martínek. Ten jel za rodinou na víkend do Moravské Třebové. Srdečně popřál panu starostovi hodně elánu a dobré zdraví. Bylo vidět, jak jsou naladěni na stejnou notu. To zdraví už tehdy starostu Kolomého začínalo zrazovat.
I dnes se ve vysokých patrech politiky o obytné zóně Zámeček ví
President republiky Miloš Zeman při své nedávné cestě po Pardubickém kraji ve třech blízkých městech – Ústí nad Orlicí, České Třebové a Moravské Třebové ve svých projevech vždy zmínil Zámeček jako úspěšný projekt startovacích bytů pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Pan prezident osobně poznal Zámeček při návštěvě Lanškrouna jako soukromá osoba před asi dvěma lety, kdy jej místní představitelé SPOZ na Zámeček zavezli a Ing. Smejkal mu poskytl zasvěcený výklad.
Závěr
Někdejší starosta Rudoltic RNDr Oldřich Kolomý si několika let důchodu nikterak neužil. Zdraví mu selhávalo a prožíval v Rudolticích řadu osobních zklamání. Léčil to neustálou pracovní činností.
Jednou, a jistě to nebude za dlouho, se dočkáme, že na jeho počest bude někde na významném místě instalovaná pamětní deska připomínající, že zde působil člověk, jehož uskutečněná vize bude v příštích desetiletích poskytovat solidní bydlení mnoha stům lidí žijících z omezených prostředků.
(Sestaveno ze vzpomínek a dokumentů těch, co byli u toho:
Ing. Antonín Smejkal, Jaroslav Suchý, Miloš Šrámek, Jan Kolomý a Ing. Jiří Kohout. Fotografie: Jiřina Straková, Jaroslav Suchý, Miloš Šrámek a archiv.)
Dodatek
Velmi výmluvné jsou údaje z Profilu obce Rudoltice, vytvořeného v květnu 2004 pro lobování ve prospěch chystané obytné zóny Zámeček. Citujeme výňatky z dokumentu:
Stav obce do roku 1990:
V obci nebyl zaveden vodovod ani zemní plyn, škola i obecní úřad byly v havarijním stavu, obecní cesty byly vesměs štěrkové, ve vesnici byl jeden krám a jedna hospoda.
Stav obce v roce 2004:
Zaveden obecní vodovod, zemní plyn, provedena rekonstrukce základní školy s tím, že v této budově byly provedeny nové podlahy, omítky, voda, odpady (včetně čističky), topení, elektrika a částečně i nosná konstrukce stropů, tj. z budovy z roku 1830 zbyly prakticky jen holé zdi. V roce 2002 byla dokončena půdní vestavba s novou třídou.
Dále byla provedena rekonstrukce obecního úřadu, zahrnující v sobě novou instalaci vody, odpadů (včetně čističky), elektřiny a topení.
Ve vesnici jsou 3 obchody a 4 hospody.
Asfaltováno cca 4 km obecních cest, postavena točna autobusů.
Všechny veřejné budovy, tj. škola, školka, TJ Sokol, hasičská zbrojnice, obecní úřad, byly nákladem obce vybavené radiátory s topením na zemní plyn.
V roce 2001 byla dokončena výstavba 71 bytových jednotek
V roce 2003 byla provedena s významným přispěním Pozemkového úřadu v Ústí nad Orlicí výstavba 2 komunikací v délce cca 5 km s asfaltovým povrchem.
V roce 2003 byla dokončená výstavba lékařské ordinace v objektu obecního úřadu v rámci akce EU SAPARD.
Obec již vlastní průmyslovou zónu o ploše cca 5 ha podél silnice první třídy č. 1/43.
V roce 2004 probíhalo:
Výstavba 108 bytů v lokalitě Zámeček.
Zasíťování 90 parcel pro rodinné domky v lokalitě Zámeček o ploše 10,5 ha.
Změna Územního plánu zahrnující mj. další pokračování probíhající výstavby na Zámečku tak, aby celkově plánovaných 800 bytových jednotek bylo ze 40 % kryto rodinnými domky. Dále se ve Změně Územního plánu počítá s rozšířením plochy pro průmyslovou zónu o cca 11 ha.
Obec v roce 2004 připravovala:
Stavbu otevřeného koupaliště uvnitř vesnice u fotbalového stadionu.
Výstavbu krytého aquacentra s atrakcemi v lokalitě Zámeček ve spolupráci s ostatními 21 obcemi Dobrovolného svazku obcí Lanškrounsko.
Výstavbu dalších lokálních čističek odpadních vod.
Ve shodě s Územním plánem pokračující asfaltizaci cest.
Realizaci školního sportovního areálu v prostoru mezi školou a školkou včetně miniposilovny.
Výstavbu cyklostezky Rudoltice – Luková
Cyklostezku Rudoltice – Lanškroun
Cyklostezku Rudoltice – Třebovice
Výstavbu suchého poldru nad vesnicí směrem k Ostrovu
Výstavbu suchého poldru nad vesnicí nad fotbalovým stadionem.
Výstavbu lyžařského vleku na Třebovských stěnách.
Text: Jiří Kohout
Fotogalerie:
Obr 01_Smuteční oznámení
Obr 02_RNDr Oldřich Kolomý hovoří na oslavě
Obr 03_Pozvánka na seminář
Obr 04_Starosta Kolomý přednáší na semináři
Obr 05_Úcastníci semináře
Obr 06_Slavnostní poklepání na základní kámen
Obr 07_Článek o Zámečku
Obr 08_Takhle to na Zámečku začínalo
Obr 09_Obytná zóna Zámeček už ožívá
Obr 10_ S ministrem Martínkem v obci
Obr 11_ S ministrem Martínkem v obytné zóně Zámeček
Obr 12_Další vize - Akvapark
Obr 13_Krytý bazén akvaparku
Obr 14_Prodejna KONZUM v obytné zóně Zámeček
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/3809-za-rndr-oldrichem-kolomym#sigProId20253ceda9