Lanškroun letos opět patřil mezi 41 českých měst, jež u příležitosti Dne architektury připravily setkání s odborníky. Letos se procházka s městským architektem MgA. Přemyslem Kokešem konala 5. října a zaměřila se na budoucí podobu zámeckých zahrad.
Účast asi pětadvaceti občanů předčila očekávání, takže se
nedostávalo nakopírovaných podkladů, nicméně z úst architekta zcela jasně zazněla výzva, že kdokoliv má nějaký podnět či kreativní nápad, může jej během příštích čtrnácti dnů doručit buď do Infocentra, či zaslat mailem přímo městskému architektovi. Výzva platí i pro občany, kteří se Dne architektury neúčastnili.
V jakém stavu se dnes dolní Zámecká zahrada, kde procházka začínala, nachází? Všechny vstupy - dva z Třešňovecké ulice a jeden z druhého nádvoří zámku - jsou už přes měsíc uzamčeny, protože od září se tu mělo začít pracovat. Stavební ruch byste tu však hledali marně. Jedinou změnou jsou navezené hromady zeminy. Podle P. Kokeše by zde již měla být v plném proudu výstavba komunikace ve směru od spodní branky od Třešňovce k brance na druhé zámecké nádvoří. Architekt uvedl, že navezená hlína pochází z nově upravované komunikace u mrazírenské vily, kde se dělá nová spojka s ulicí Na Výsluní. Předpokládá, že firma SAPA-LPJ Vysoké Mýto, která vyhrála obě zakázky, používá zahradu jako mezideponit. Zemina by měla být finálně použita na dosypání míst, která bude nutné výškově dorovnat.
Sobotní procházka s architektem tedy nekomentovala již hotovou architekturu, ale byla víceméně virtuální. Nutno dodat, že lidé, kteří se jí účastnili, se o budoucí podobu zahrad i města jako takového zajímali, ptali se na konkrétní věci, chvílemi živě diskutovali a nebáli se nahlas vyslovit své nápady. Hovořilo se o tom, že než jedno velké hřiště pro děti, by bylo vítáno více herních prvků rozmístěných po městě. O tom, kde žáci tráví čas o poledních přestávkách a že v prázdné kašně před budovou Gymnázia se hraje kašnoball, což je naprosto spontánní a legální využití prvku, který neplní původní účel. Přemysl Kokeš v závěru vyslovil myšlenku, která poslední dobou zní velmi důrazně i od občanů Lanškrouna, kteří nejsou spokojeni s prostředím, kde žijí. „Nelze kultivovat jen určitou část města, ale peníze je nutno investovat vyváženě pro všechny obyvatele města.“
Dolní Zámecká zahrada (dříve park Rudý šátek)
Celkově by tato Zámecká zahrada měla být spíše konzervativní, vhodná pro ty, kdo vyhledávají klid a kulturu. Povrchy interiéru zahrady budou přátelské k zeleni, takže tu budou mlatové povrchy cestiček (sypaný jemně mletý štěrk). Prostor bude komunikací mezi spodní a horní brankou rozdělen na dvě zóny. Část směrem k Třešňovci bude víc přírodní, neměly by se tady objevit žádné nové stavby a měla by zůstat spíš pikniková. Po proražení hradeb v této části by mělo být možné sejít po schodech do ul. Údolní, pak podél Třešňoveckého potoka až do Pivovarské zahrady a odtud přes ulici T. G. Masaryka dál podél rybníků do budoucího parku pod Krátkým rybníkem.
Druhá část zahrady směrem k městu bude přesný opak, bude využita víc kulturně. Schodiště, které povede nahoru k brance, bude vlevo doplněno o amfiteátr. Hlediště nebude kruhové, ale budou to rovné schody pro 125 lidí … někteří mohou stát nahoře, takže celkově se dolů na dřevěné pódium může dívat až 200 lidí. Konat by se tu mohly jak akce organizované muzeem a dalšími institucemi, tak by jeviště mohli využívat lidé pro drobné hry a hudební produkce. Měl by to být otevřený prostor pro kulturu v exteriéru. Ve vzdálenější budoucnosti by mohl být pod pódiem v půloblouku, který v tom místě už je, umístěn nějaký vodní prvek, například fontána.
Podél celé konírny bude vybudován poměrně široký, asi třímetrový chodník se sloupy a stříškou, jakási kolonáda, která umožní částečný prostup města pod střechou, ale také instalaci například výtvarných děl, či možnost odpočinku. Instalováno by mělo být také veřejné osvětlení a rampa pro imobilní občany. Stavební úpravy zahrady by měly být hotovy už v příštím roce.
Horní Zámecká zahrada
První zámecké nádvoří, tj. místo, kde bývají umístěny např. při adventu stánky, je koncipováno tak, že se zlikviduje stávající zámková dlažba. Místo nynější široké vydlážděné cesty budou vytvořeny chodníčky a velké množství cestiček, čímž vznikne pravoúhlá zahrada, v níž by byl každý čtverec osázen různými druhy rostlin. Vjezd dopravních prostředků bude možný po dvou užších rovnoběžných chodníčcích pro pěší, vzdálených od sebe jako rozvor kol automobilu. První nádvoří by tedy fungovalo jako květinová zahrada.
Pódium by bylo pootočeno zády k prázdné zdi, kde by mohlo vzniknout drobné zázemí pro účinkující. Hlediště je upraveno tak, aby se diváci dívali ze směru od druhého zámeckého nádvoří.
Na druhém nádvoří vznikne nová komunikace a na zatravněné ploše je navržen labyrint z rostlin, například z buxusu. Podél konírny vznikne veřejné osvětlení s využitím nové osvětlovací technologie z LED pásků.
První nádvoří
Druhé nádvoří
Přístavba kostela
Poblíž branky mezi kostelem sv. Václava a budovou školy, buduje pan farář přístavbu ke kostelu, která bude sloužit jako toalety, úložný prostor a umožní také přístup na kůr bez toho, aby se muselo chodit venkem. Základ stavby je z dřevěných trámů, které budou oplechovány, přičemž jedna ze stěn je výrazně nakloněná. Tento náklon vychází dle slov architekta z velmi složité tvarové kompozice, a hlavně z toho, aby se nezmenšil prostup zámeckými zahradami.
Marie Hrynečková
Přístavba kostela