Namibijské safari ožije v Městském muzeu Lanškroun

pozvanka_NamibieMěstské muzeum Lanškroun ve spolupráci s Kulturním centrem Lanškroun připravilo na 22. června zahájení dvou poutavých výstav – Namibijské safari a Tvorba lanškrounských krajkářek. Kulturní program tohoto dne proběhne ve velkém stylu.


Od 13 hodin se bude odehrávat na dvou místech a to na nádvoří lanškrounského zámku, kde bude akce s názvem Řemesla neznají hranic a na náměstí Aloise Jiráska, kde ve stejný čas vystaví své auto-moto veterány Veteránisti Lanškroun.
Řemesla neznají hranic bude v letošním roce probíhat v africkém duchu. Nabídne návštěvníkům jarmark a ukázky lidových řemesel Afriky, pletení copánků, tvorbu korálků, prodej šperků, masek, ale také africký cattering a mnoho dalších zajímavostí.


Od 13:30 hodin mohou příchozí na náměstí A. Jiráska zhlédnout ukázku vyšetřování dopravní nehody a ukázku z četnické stanice Četnické pátrací stanice Pardubice, o. s., dále se symbolicky přenést do dob první republiky na přehlídce oděvů z 20. – 50. let 20. století.


V 15 hodin se koná v galerii muzea slavnostní zahájení výstav. Hudební program připravil Lanškrounský smíšený sbor a jeho hosté, nebude chybět taneční a hudební vystoupení afrických umělců, souboru NJACHAS.


Od 16 hodin se návštěvníci mohou přesunout opět na nádvoří zámku, kde divadlo Fígl Praha zahraje africké pohádky.


Od 17 hodin se bude na nádvoří zámku konat módní přehlídku oděvů z první republiky.


V 17:30 hodin zakončí celodenní program vystoupení skupiny NJACHAS.


Ředitelka muzea, Marie Borkovcová přibližuje, co nabídne návštěvníkům výstava Namibijské safari: „Výstava Namibijské safari umožní návštěvníkům podniknout cestu do 8 000 km vzdálené Namibie, aniž by museli opustit hranice naší země. Autorkou fotografií je Jana Filová a snímky pořídila v africké Namibii v průběhu minulých let, kdy tuto zemi mnohokrát navštívila. Nejčastějším námětem snímků je každodenní život této exotické země. Výstavu doplnila autentickými předměty z vlastní sbírky, jako jsou sochy, zbraně nebo předměty denní potřeby. Společnost Preparace Pekař se zabývá preparováním exotické zvěře, a tak na výstavě naleznete také více než dvacet preparovaných zvířat. Na vlastní oči uvidíte doposud zřejmě pouze z fotografií a obrázků známého lva, zebru, ale také zjistíte, jak vypadají např. kudu či voduška a další neznámá zvířata. Výstava je doplněna hernou, kde si děti mohou samy vyrobit typické africké hračky – děvčata africkou panenku, kluci luk a šípy. Dozvědí se zde také základní informace o Africe, nám vzdáleném exotickém světadíle.“

Druhá výstava je věnována lanškrounskému krajkářství. „Ručně paličkovaná krajka je velmi staré řemeslo, dříve považované za přepych zámožných lidí, ovšem tyto časy dávno pominuly a přes to, že krajka již nemá své místo ve slávě a luxusu, nic neztratila ze své krásy a dokonalosti. Není jednoduché se paličkování věnovat, a přesto už mají krajkářské kurzy v Lanškrouně 17-ti letou tradici, během níž se vystřídalo na 60 krajkářek z Lanškrouna i okolí. Kurzy vede už od počátku Milena Ficnerová, která se krajkářkou vyučila na Středním odborném učilišti textilním v Hronově, a poté pracovala v umělecké výrobě krajky Vamberk. V dnešní době navštěvuje kurz 5 krajkářek jednou za 14 dní, ale malý počet rozhodně neovlivňuje kvalitu, která vzniká pod jejich rukama a se kterou se chtějí na výstavě představit,“ uvedla ředitelka muzea.


Obě výstavy potrvají do 1. září.


Seznam preparátů na výstavě Namibijské safari:
lev (žlutý), lvice (žlutá), lvice (bílá), leopard, gepard, voduška znamenaná, dikobraz, kudu velký, zebra, pakůň modrý, impala, žirafa, antilopa skákavá, přímorožec jihoafrický, kudu velký, voduška jelenovitá, lesoň pestrý, prase bradavičnaté, pštros, buvolec běločelý, rys pouštní, zebra.


Zpracováno z tiskové zprávy MÚ