V prestižní soutěži profesionálních floristů Děčínská kotva zvítězil Martin Rubeš

pocta_Otto_WichterlemuJak by asi vypadala kytice, kterou by nevidomá osoba vnímala všemi čtyřmi zbývajícími smysly - sluchem, hmatem, čichem a chutí? Martin Rubeš z lanškrounské firmy Flowerbed si s takto neobvyklým zadáním - stejně jako s dalšími úkoly - poradil natolik dobře, že se stal absolutním vítězem Mistrovství floristů ČR 2013! To se konalo 15. a 16. května na zámku v Děčíně.
K soutěžním úkolům patřila například svatební kytice „čistá jako sklo“, dále tajná práce, kdy měli všichni soutěžící vytvořit bez předchozí


přípravy ze stejného materiálu "překvapení". Posledním zadáním bylo prostorové aranžmá u příležitosti konference o kontaktních čočkách jako pocta jejich vynálezci Otto Wichterlemu. Jak soutěž probíhala, se podrobněji můžete dočíst na www.flowerbed.cz


My jsme se Martina Rubeše zeptali, který ze soutěžních úkolů byl pro něj nejobtížnější a proč? 

Nejnáročnější soutěžní prací z hlediska vlastního dokončení v soutěžním čase byla bezesporu svatební kytice, u které jsem musel trochu improvizovat, protože nezbývalo dostatek času na její čisté dokončení. Nebyla nakonec tolik propracovaná, jak bylo původně v plánu, a byl jsem nucen vynechat některé detaily. Ovšem nejnáročnějším úkolem z hlediska přípravy konstrukce, kterou si mohli soutěžící připravit předem bez zakomponovaného rostlinného materiálu, bylo prostorové aranžmá do konferenční místnosti kontaktologické společnosti. Příprava konstrukce zabrala desítky hodin práce a potřebu objednání nezbytných komponent pro její dokončení až z USA.


V čem jsi byl lepší, než ostatní?
Mé soutěžní práce sice nebyly všechny na prvních místech v dílčím hodnocení, ovšem všechny byly na takové úrovni, že celkový součet bodů byl vítězný. Tedy všechny mé soutěžní úkoly měly téměř 80 bodů ze sta. Ostatní soutěžící sice v některých soutěžních disciplínách bodovali lépe než já, ale jejich další práce se umístily v bodování na místech horších.


Zajímavé jsou jistě také poznatky z každodenní praxe. Drží se zákazníci na malém městě jako je Lanškroun povětšinou tradičních květin a vazeb, anebo ti nechají volnou ruku a jsou ochotni jít do nových, mnohdy i extravagantních kombinací a technik?
Převážná většina zákazníků preferuje spíše tradiční, nebo lehce ojedinělé vazby a aranžmá. Ani se nedivím, protože současné techniky, které používá profesionální floristika, jsou pro nezasvěcenou veřejnost naprosto něčím katastrofálním. Ostatně i svatební kytice, které se letos ukázaly na MČR, by si nevěsta těžko vybrala pro svůj nejdůležitější den. Je to podobné jako u módních přehlídek. Převážná většina lidí by si šaty z módních přehlídek nikdy neoblékla. Ovšem máme i pár jedinců, kteří se nechávají unášet na absolutních úletech, které s kyticí nemají nic společného a děkuji za ně. Protože floristika nezná meze.


Našel by se příklad nějakého zcela výjimečného požadavku na vazbu, který tě překvapil?
Přání zákazníků nevnímám jako překvapivá, ale v některých případech jako výzvu. Pokud máme požadavek na aranžmá, u kterého jsme nuceni přemýšlet, a to nejen nad použitým materiálem, ale způsobem jejich přípravy a předpřípravy, tak se vždy jedná o záležitost, která nás posune zase o krok dále. Z každého nového konceptu je člověk schopen použít některé techniky, kterými si pomohl k dokončení něčeho netypického, v klasické a tradiční floristice.

Najdou se příležitosti, při nichž plně využiješ své znalosti, zkušenosti i kreativitu?

Samozřejmě je spousta projektů, které bychom bez zkušeností z profesionální floristiky nebyli nikdy schopni zrealizovat. Florista není jen článek mezi květinou a kyticí, florista je i designer, technik, inženýr… Musí být schopen správně stanovit těžiště při přípravě různých konstrukcí, volit správné materiály a jejich sílu, musí být i dobrý matematik a samozřejmě musí dobře ovládat i techniky, při kterých používá nářadí, jež byste si s floristikou nikdy nespojili. Nabyté zkušenosti využívám téměř stále při velkých firemních akcích, při zahraničních svatbách, nebo i při tvorbě miniatury. Každý projekt má svá pravidla, bez kterých se neobejde.


S gratulací k získání titulu Mistr florista ČR a poděkováním za odpovědi


Marie Hrynečková
Foto: archiv Martina Rubeše