Ve čtvrtek 16. května v 19:30 hodin bude v sále lanškrounského zámku uveden slavnostní koncert ke Dni vítězství „Ludwig van Beethoven – Hudba a duše génia“. Vystoupí: Gabriela Demeterová – housle, Marian Roden – mluvené slovo a Luděk Šabaka – klavír.
PROGRAM KONCERTU:
První část
1. ukázka z 1. věty sonáty č. 5 “Jarní” F dur pro housle a klavír
2. celá 2. věta sonáty č. 5 “Jarní” F dur pro housle a klavír
3. ukázka ze 4. věty sonáty č. 5 “Jarní” F dur pro housle a klavír
4. ukázka z 1. věty sonáty č. 7 c moll pro housle a klavír
5. ukázka z 1. věty klavírní sonáty “Měsíční svit”
6. celá 1. věta ze sonáty č. 8 “Slavičí” G dur pro housle a klavír
7. celá 3. věta ze sonáty č. 8 “Slavičí” G dur pro housle a klavír
PŘESTÁVKA
Sonáta č. 9 “Kreutzerova” A dur pro housle a klavír celá, ale prokládaná textem.
Gabriela Demeterová opět přichází s originálním projektem na podporu osvěty v oblasti klasické hudby, a to propojením dvou hudebních velmocí - České republiky a Německa. V historii se české a německé země vždy podporovaly, ovlivňovaly a doplňovaly. Řady významných německých a českých mecenášů z řad šlechtických rodů podporovaly vyjímečně talentované hudebníky a umožnili jim tak vysoce profesionální vzdělání. S odkazem na tuto fúzi minulosti proto přichází Gabriela Demeterová se sérií exkluzivních houslových recitálů, které proběhnou v různých městech po celé České republice.
Hlavní myšlenkou a obsahem recitálů s názvem ” Ludwig van Beethoven – Hudba a duše génia” bude přiblížit českému obecenstvu v netradičním pojetí jednoho z největších gigantů světové klasické hudby, jeho slavné sonáty pro housle a klavír, ale také jeho duši a lidský rozměr v dochované soukromé korespondenci interpretované neopakovatelným způsobem vynikajícím divadelním a filmovým hercem Marianem Rodenem, kterého Gabriela Demeterová přizvala exkluzivně ke spolupráci právě v rámci tohoto cyklu houslových recitalů. Slavné houslové sonáty se tak stanou melodramem, který poodhalí pravou tvář L. v. Beethovena.
Gabriela Demeterová po projektech, které v minulosti prezentovaly hudbu W. A. Mozarta, H. I. F. Bibera, či nyní vydané CD s kompletní nahrávkou cyklu Opella Ecclesiastica českého barokního skladatele J. A. Plánického, přichází s hudbou, která se dotýká klasicismu a předznamenává romantismus. Svou osobitou interpretací a vyjímečnými hosty zprostředkuje českému publiku nádheru a nesmrtelnost hudby tohoto německého velikána, který dodnes ovlivňuje lidstvo na celé planetě. Gabriela Demeterová se věnuje intenzivnímu studiu tohoto autora již mnoho let. Klavírním partnerem v rámci recitálů , na kterých zazní i slavná Kreutzerova sonáta L. v. Beethovena, jí bude Luděk Šabaka.
GABRIELA DEMETEROVÁ
Hvězda 3. Tisíciletí“ - houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů, první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii, členka umělecké rady Akademie múzických umění v Praze, držitelka ocenění „Žena roku 2005“ v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine…
Vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u prof. Nory Grumlíkové. Dále pak absolvovala postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku u prof. Marty Líbalové. Během studií se pravidelně účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. Již řadu let se intenzivně věnuje studiu barokní hudby a její interpretaci na moderním nástroji s použitím dobových prvků.
Účastnila se mnoha soutěží doma i v zahraničí a získala řadu ocenění, např. na Kocianově houslové soutěži v České republice. Získala jako první Češka titul finalistky na Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii . V roce 1993 vyhrála všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J.S. Bacha, to vše poprvé v historii této prestižní soutěže. Je také držitelkou druhé ceny, titulu laureáta a ceny Hlavního města Prahy v houslové soutěži Pražského jara. Dvakrát ji byla udělena prestižní cena „Premier Prix“ Českého hudebního fondu, za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích. Byla nominována na „Talent roku“ ceny časopisu Harmonie. Její videoklipy jako jedny z prvních v oblasti vážné hudby získaly nominaci a prestižní ocenění „Pecka roku“ udělované každoročně asociací AČRA.
Gabriela Demeterová koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě. K úspěšným koncertům patří například Dvořákův houslový koncert s dirigentem Liborem Peškem v pražském Rudolfinu, na jehož základě získala exkluzivní smlouvu u Supraphonu, nebo debut v Clowes Hall v americkém Indianapolisu, kde z nejvýznamnějších amerických komorních orchestrů The Indianapolis Chamber Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Kirka Trevora. Ve Spojených státech amerických vystupovala též na proslulém festivalu The Summer Music Festival v hlavním městě státu Missouri v Columbii. Hrála také s obrovským ohlasem Dvořákův houslový koncert v Mexico City s orchestrem Orquesta Filarmónica de la UNAM pod taktovkou šéfdirigenta Zuohuang Chena v sále UNAM. Koncerty byly živě přenášeny mexickou televizí po celé Latinské Americe. S vlastním komorním souborem pravidelně pořádá vánoční koncertní turné po Japonsku.
Od roku 1995 byla sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium českých filharmoniků. Ten se pod jejím vedením specializoval na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů.
Partnerem v interpretaci barokní hudby je jí prof. Giedré Lukšaité-Mrázková (cembalo, hammerklavier, varhany). Spolupracuje také s klavíristy Renou Sharon, Norbertem Hellerem a Norou Škutovou. Na pódiu ji též bývá partnerem světoznámý kytarista Pavel Steidl.
V červnu 2005 založila soubor Collegium Gabriely Demeterové. Je jeho sólistkou a uměleckou vedoucí.
Od roku 1994 nahrává pro firmu Supraphon, u které vydala již třináct kompaktních desek. Dále pak nahrála CD k nejrůznějším projektům ve spolupráci s významnýmy českými interprety. Od roku 2003 nahrává též pro dánskou společnost Classico. Tam vydala již čtyři tituly. K nejnovějším patří Brahmsův houslový koncert pod taktovkou Douglase Bostocka s Komorní filharmonií Pardubice. K nejnovějším nahrávkám souborné provedení duchovních kantát Opella Ecclesiastica od českého barokního skladatele J. A. Plánického.
Gabriela Demeterová s úspěchem spolupracuje s interprety z jiných hudebních oblastí, například s A. Langerovou, P. Kolářem, Michalem Pavlíčkem, skupinou Sto zvířat a Kryštofem.
Byla také moderátorkou hudebního magazínu České televize Terra musica, podílela se na přípravě pořadů Rondo a Matiné. Spolupracuje se stanicí Vltava Českého rozhlasu.
Nejen koncertní činností se snaží přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a mladému publiku. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu „Barokní perly Gabriely Demeterové“, který se zaměřoval na podporu mladých talentovaných hudebníků. Smyslem festivalu bylo také podpořit rekonstrukci historických objektů.
V lednu 2003 založila Nadační fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem výše uvedeného festivalu. Jeho hlavním cílem je i nadále podpora mladých umělců a oprava kulturních památek.
Gabriela Demeterová hraje na housle z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855 a Kašpara Strnada z roku 1795. V současné době má také tu čest a možnost hrát na housle “Princ Oranžský” italského mistra Giuseppa Antonia Guarneriho del Gesu z poloviny 18tého století, které ji s velkou laskavostí zapůjčuje státní sbírka nástrojů Národního muzea v Praze.
MARIAN RODEN pochází z rozsáhlé herecké rodiny. Vnuk Karla Rodena, syn Karla Rodena a o dva roky mladší bratr Karla Rodena absolvoval v roce 1995 konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Je skvělým hercem především divadelním, ale má za sebou i zajímavé role televizní, v televizních filmech (Maryška, Křišťálek meč...) i seriálech (Život na zámku, Šípková Růženka, Letiště, Strážce duší)ale i na filmovém plátně (Oběti a vrazi, Kanárská spojka, Vaterland - Lovecký deník, Kytice, naposledy v Jakubiskově historickém velkofilmu Báthory a Bobule, 2Bobule, Perfidia). Zvlášť pro ztvárnění historických postav má ostatně mnohé předpoklady vycházející i z jeho vznešených zálib. Celý život je milovníkem koní a loveckých psů.
Se svými koňmi veřejně vystupuje v rámci různých akcí spojených s jezdectvím. Marian Roden je také vynikajícím drezůrním jezdcem, věnuje se profesionálně královské drezůrní disciplině kür, která představuje vrchol klasického jezdeckého umění.
LUDĚK ŠABAKA na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži "Virtuosi per Musica di Pianoforte". Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989 – 2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009 – 2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.
Vstupné: 300 Kč
Předprodej vstupenek od 25. 4. 2013 v IC Lanškroun.