Na semináři se hovořilo o výuce v oborech knihař, kosmetička a kadeřnice

seminarV rámci česko-polského Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis zabývajícím se spoluprací je realizován projekt pod názvem „Spolupráce středních škol při praktických dovednostech žáků“. Jeho součástí byl seminář uspořádaný 22. března ve spolupráci SOŠ a SOU Lanškroun a ZS Nr1 Dzierżoniów pod názvem „Způsob výuky při praktických dovednostech žáků.“ Konkrétně se jednalo o službové obory - knihař, kosmetička a kadeřnice.

Semináře se účastnila vedle vedení a pedagogů také část žáků zdejší školy. Z polské strany přijeli mimo učitelů partnerské školy, také představitelé města Dzierżoniów Ryszard Szydłowski a Andrzej Wiczkowski a za Powiat Dariusz Kucharski.


Praktické ukázky zaujaly
Lanškrounští přednášející se věnovali způsobu výuky při praktických dovednostech žáků. Tvorbu a aplikaci distanční opory ve výuce knihařů prezentovala Vlasta Tomanová. Její kolegyně Dana Faltejsková se pak věnovala technickému zpracování knižní vazby včetně použitých nástrojů.
Za kosmetický obor bylo představeno hned několik nových přístrojů využívaných v učňovském kosmetickém salonu. Přístrojem Belex je možno ošetřovat pleť od hydratace, přes čištění až po šetrný lifting. Učí se s ním pracovat studentky vyšších ročníků - třetího a čtvrtého, a to vždy pod odborným vedením. „A musím říct, že pracovat s novou technikou se děvčata nebojí,“ uvedla Eva Švecová.
Lynfomasáž s přístrojem Presor, který pomáhá zlepšit stav celulitidy, nadváhy, lymfatických otoků apod., předvedla Renata Tučková. Metodu Led Therapy pro zjemnění a šetrné vyhlazení vrásek přiblížila Eliška Hrochová (všechny přístroje viz. foto).
Blok přednášek českých odborníků končila Petra Vaňousová prezentací o barvení a melírování vlasů. Seminář uzavřela přednáška Marka Wirtha ze školy Nr 1 na téma způsoby výuky polských žáků modulovým systémem.


Spolupráce se ZS Nr1 Dzierżoniów trvá takřka 23 let
Projekt je postaven tak, že česká strana zajišťuje praktické dovednosti žáků službových oborů a polská strana se věnuje organizaci sportovních aktivit. V rámci Euroregionu Glacensis se jedná vlastně již o třetí projekt. První se týkal technických oborů. Druhý se zabýval společnou výukou polského jazyka a ten poslední se věnuje manuálním dovednostem.
S polskou stranou škola spolupracuje 23 let, společné projekty v rámci Euroregionu Glacensis se datují již od roku 2006.


Studenti všech tří oborů sklízejí vavříny v soutěžích
Čerstvým úspěchem je zlato budoucí kosmetičky Anny Šulcové získané začátkem března na pražském Mezinárodním veletrhu kosmetiky a zdravého životního stylu, kde se Anna stala juniorskou mistryní v make-upu pro rok 2013.
Ve vlasové tvorbě zabodovala na letošním Kalibr Cupu Veronika Novotná ziskem stříbra, které vybojovala v konkurenci 47 soutěžících z celé republiky.
Také mladí knihaři se pravidelně účastní mezinárodní soutěže, jež se střídavě koná v ČR a na Slovensku. Tříčlenné družstvo s sebou veze vždy tři hotové výrobky a tři práce se vyrábějí na místě, kde také soutěžící absolvují velice náročný teoretický test. „Nám se několikrát podařilo získat první a druhé místo. Letos jedeme do Bratislavy obhajovat loňské prvenství, takže 10. dubna nám držte pěsti,“ vzkazuje mistrová odborného výcviku Vlasta Tomanová.


Letos se výrazně zvýšil počet studentů v oboru knihař
V republice existují tři školy zaměřené na obor strojní knihař, avšak pouze jediná, kde se studenti učí ruční knihařině. A tou je právě škola v Lanškrouně. Vzhledem k tomu, že kraj začlenil obor knihař do stipendijního programu, podařilo se letos počet žáků navýšit. Zatímco ve třetím ročníku je nyní 7 studentů a ve druhém 6, tak v prvním je to již 16. Pro ruční knihařinu jsou již také specifické prvky umělecké knižní vazby, žáci ve vyšších ročnících se dokonce věnují výzdobným technikám a zpracování kůže. Podle Vlasty Tomanové záleží, jaká se sejde ve třídě skupina lidí. "Když je tam někdo opravdu šikovný, tak se dá pracovat kreativněji, zařazovat do výuky další nové prvky. Tím vlastně posouváme možnosti uplatnění našich absolventů na trhu práce,“ dodává pedagožka.


Marie Hrynečková