Zdeněk Baborák je od roku 1998 zastupitelem za ČSSD. V minulosti byl také předsedou místní organizace této strany. Dlouhá léta působí jako ředitel kina.
Když ČSSD na konci února ohlásila vystoupení z koalice, tak se Zdeněk Baborák spolu se Stanislavem Popelářem postavili proti vlastní straně a rozhodli se nadále podporovat koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zdeněk Baborák zůstal v radě města a spolu s Popelářem poskytli koalici dva hlasy, které byly potřeba k přijetí rozpočtu.
V rozhovoru zjistíte pohled pana Baboráka na to, proč již podruhé (na rozdíl od zbytku ČSSD) podpořil koalici vedenou ODS, jaký je jeho přínos pro město, proč byl velitelem městské policie jmenován Stanislav Popelář, jak funguje místní ČSSD a jaké změny čekají lanškrounské kino.
Matěj Brýdl
Pane Baboráku, proč jste zůstal v radě města i poté, co ČSSD ohlásila odchod z koalice?
Podstata odchodu z koalice byla ta, že na stranickém výboru ČSSD se čtyřmi hlasy ze sedmi rozhodlo, že odejdeme z koalice. Nebylo však schváleno žádné náhradní řešení. Pro mě je důležité, aby se pro vystoupení z rady vyslovila i členská schůze ČSSD. Jedná se o základní politické rozhodnutí, o kterém by měla členská schůze rozhodovat. Protože se pro vystoupení z koalice nevyslovila členská schůze, tak jsem vystoupit odmítl.
Kdyby vedení sociální demokracie navrhlo novou koalici – například s MůjLanškroun, KSČM a KAL, tak bych zvážil další postup.
Stejně tak jsem odmítl hlasovat proti rozpočtu – protože sociální demokracie nenavrhla náhradní řešení.
Protože ale nebylo nevrženo náhradní řešení, které by odpovídalo politické situaci, tak jsem se rozhodl, že kvůli občanům, kteří mě volili, budu hlasovat podle svého svědomí – čili pro rozpočet.
Takže vy jste s odchodem z koalice nesouhlasil?
Ano, se Standou Popelářem jsme byli dva.
Již jednou jste podporoval koalici v rozporu se stanoviskem vaší strany – po volbách 2006 jste šel do rady vedené starostou Košťálem (ODS). Zbytek ČSSD šel do opozice. Jak se k těmto vašim krokům staví vedení místní ČSSD?
Vždy jsem měl pro to podporu strany. To znamená, že mě podpořila místní organizace.
A máte i teď podporu místní organizace?
To nemůžu říct. Členská schůze teprve bude. Podporu místní organizace jsem ale měl v roce 2006.
Jak vidíte budoucnost místní ČSSD? Zůstane předsedou pan Bernášek, nebo se o tuto funkci budete ucházet třeba vy?
Já už asi ne. Já rád pomůžu, ale jsem poněkud starší. Straně jsem se věnoval skoro dvacet let. Když jsem řídil stranu já, tak bylo v místní organizaci asi 60 lidí. Dnes jich tam není ani 30. To něco o situaci v naší straně svědčí. O post předsedy se ale už ucházet nebudu.
Je ČSSD v Lanškrouně jednotná, nebo je rozdělena na dvě křídla – jedno kolem vás a pana Popeláře a druhé kolem pana Bernáška a Lechnýře?
Podívejte se, pan Lechnýř má velký vliv na jednání stranické organizace. Na dění v místní organizaci strany máme různé názory.
V internetových diskuzích se často objevuje informace, že jste za minulého režimu působil v Lidových milicích. Můžete nám tuto informaci potvrdit?
Ano, je to pravda.
Můžete své působení u Lidových milic nějak zdůvodnit?
V roce 1971 jsem přišel z vojny a šel jsem do fabriky. Ihned mě nalákali do strany a jako stranický úkol jsem dostal vstup do Lidových milicí.
Abychom se vrátili do současnosti, tak v čem konkrétně vidíte, jakožto dlouholetý radní, svůj největší přínos pro město?
Největší přínos mám v tom, že jsem se podílel na realizaci veškerých akcí. Nejdůležitější z nich jsou zimní a lehkoatletický stadion. Pomáhal jsem organizovat veškeré důležité akce. Kromě toho jsem jako místostarosta dokázal sehnat některé dotace. Konkrétně jsem sehnal dotaci 2,5 milionu na kabiny na stadionu v Dolním Třešňovci a 800 tisíc na digitalizaci kina.
Veřejně se mluví o tom, že za rozpadem koalice stojí mimo jiné spory mezi bývalým místostarostou Bernáškem a radním Vernerem. Z posledních zápisů rady je navíc patrné, že se společným jednáním, možná úmyslně, vyhýbali. Co si o těchto sporech myslíte vy?
Podstatou problému bylo to, že došlo na jednání, které neodpovídalo etice. To znamená, že došlo k některým vyjádřením pana Vernera, které se neslučovaly s etikou radních. V jednom případě pan Verner důrazně řekl, že si dá pozor na práci pana místostarosty a že ho bude kontrolovat. A pak ho ještě nazval některými výrazy, které ale nebudu komentovat.
Po odstoupení Bohumila Bernáška je neobsazená pozice místostarosty. Kdo si myslíte, že by byl na tuto funkci vhodný?
Vše záleží na stanovisku místní organizace ČSSD. Pokud nám místní organizace řekne, že jsme chybovali, když jsme vystoupili z koalice, tak poté to budeme znovu politicky řešit.
A když tedy místní organizace řekne, že vystoupení z koalice bylo správné, tak vy osobně přestanete podporovat radu?
To bude záležet na dalším jednání.
Dovedete si představit na pozici místostarosty i sebe?
I to je možné.
A budete o to nějak zvlášť usilovat?
Ne. Můžu pouze nabídnout své zkušenosti a dlouholetou práci pro město. Jsou za mnou vidět výsledky v kině, které vedu a kde jsem od pondělí do neděle. Snažím se, aby kino mělo dobrou úroveň. Na provoz kina jsme celkem tři a z jednosálových kin v Pardubickém kraji je to lanškrounské nejlepší.
Za několik dní vystřídá Petra Kotěru na pozici tajemníka bývalý místostarosta Jan Šebrle. Jak se díváte na jeho dlouholeté působení v pozici druhého muže města?
Pan Šebrle udělal řadu chyb a omylů. Ale výsledky, které jsou za panem Šebrlem, jsou docela dobré, má hodně zkušeností. A myslím, že své zkušenosti z předchozí práce daleko lépe uplatní právě v pozici tajemníka.
Jeho působení na radnici můžu těžko posuzovat, protože jeho detailní výsledky a rozhodování neznám. Pouze mohu konstatovat, že za čtyři roky, kdy jsem byl spolu s ním místostarosta, tak jeho práce byla na dobré úrovni. Vždy jsme se dokázali na všem dohodnout.
Rád bych se vrátil k nedávnému výběrovému řízení na velitele městské policie, kdy výběrová komise navrhla na tuto funkci pana Brokeše, ale vy jste následně navrhl zastupitelstvu pana Popeláře, vašeho stranického kolegu. Zajímalo by mě, z jakého důvodu?
To byl velice důležitý bod mé činnosti. Já jsem byl pověřen jako zástupce města, který řídí městskou policii. Došlo k tomu, že komise, která měla posoudit vhodnost kandidátů, navrhla na prvním místě pana Brokeše. Z vlastní zkušenosti, kterou jsem měl z řízení městské policie, však můžu jeho práci zkonfrontovat s panem Popelářem. A mně se zdá lepší pan Popelář. Nakonec i jeho současné výsledky mě utvrzují v tom, že je to člověk rozhodný. Pan Brokeš má jak své přednosti, tak své nedostatky. Proto jsem navrhl pana Popeláře, kterého komise vybrala jako druhého nejvhodnějšího kandidáta.
A proč jsou tedy různé komise, nebo poradní orgány, když vám komise navrhla pana Brokeše a vy jste si sám vybral pana Popeláře? Dalším příkladem je, když teď finanční výbor nesouhlasil s rozpočtem města a přesto ho zastupitelstvo schválilo.
Co se týká finančního výboru, tak podle informací, které mám od předsedy výboru pana Krče, se jednalo pouze o zástupný problém, protože finanční výbor chtěl posoudit také rozpočty příspěvkových organizací. To znamená organizací, které zřizuje město – technické služby a bytový podnik. Protože je nemohli posoudit, tak poté nedoporučili ke schválení rozpočet města.
Ale já jsem se ptal, proč jsou zřizovány tyto poradní orgány, když si pak zastupitelé, nebo radní rozhodnou podle sebe?
Například jmenování pana Popeláře bylo na základě politické dohody. V koalici jsme měli politické jednání a tam jsme přistoupili na to, že se zřídí na jmenování velitele městské policie kvalifikovaná výběrová komise.
Takže vy jste se na jmenování pana Popeláře dohodli s ostatními koaličními stranami, nebo to bylo vaše rozhodnutí?
Ano, jednal jsem s ostatními koaličními stranami. Bylo to potřeba, abychom na jeho jmenování měli v hlasování dostatečnou podporu. V koalici je potřeba jednat tak, aby jednotlivé strany s tím souhlasily. Bez předchozího jednání totiž koalice fungovat nemůže a následně to dopadne třeba tak, jako teď s rozpočtem (vedení ČSSD podle svého vyjádření nemělo tušení o některých investičních akcích uvedených v rozpočtu, i proto pro něj pak nehlasovala – pozn. redakce).
Proč jste pro rozpočet hlasoval vy osobně?
Pokud by se neschválil, tak by to mělo dopad na činnost městského úřadu. Jsou už připravené některé akce, a kdyby se rozpočet neschválil, tak se ty akce musí zastavit. Nevzal bych si na triko, aby se kvůli neschválení rozpočtu zastavily některé akce. Navíc v návrhu rozpočtu, zejména mezi investicemi, bylo několik věcí z volebního programu sociální demokracie. Kdybych tedy nepodpořil rozpočet, tak bych nepodpořil ani náš volební program.
V rozpočtu je například obrovská částka na školství, kulturu, sport a také pro širokou veřejnost se zde bude dělat hodně věcí. Uvědomte si, že v Lanškrouně nemáme žádný park, kde by se dalo rozumně něco dělat. A právě projekt, který pan Kokeš představil na jednání zastupitelstva, bude mít velký význam pro naše občany. Jeden z důvodů, proč jsem podpořil rozpočet, bylo i plánované zavedení 3D technologie.
V roce 2011 proběhla digitalizace místního kina. Změnila se nějak návštěvnost kina?
V rámci republiky jsme sice klesli na 111. místo oproti 107., ale kino bylo měsíc zavřené z důvodu rekonstrukce toalet. Jinak například Babovřesky byly vyprodané, pohádky jsou také dobře navštěvované. Těším se na to, že letos zavedeme 3D technologii. Nemůžeme to ale udělat tak, že bychom hráli pořád jen ve 3D. Ať už z důvodu cenového rozdílu, nebo protože někdo 3D filmy nesnese. 3D může už dnes nabídnout například Česká Třebová, Jablonné nad Orlicí a Svitavy.
Jak často se bude promítat v lanškrounském kině ve 3D?
Ne všechny filmy se dělají ve 3D. Během měsíce ale budou například čtyři filmy, které jsou i ve 3D. Takže tyto filmy pustíme jeden den ve 3D a druhý den ve 2D.
A jaká bude cena vstupenky na 3D filmy?
Cena vstupenky na 3D bude o něco vyšší.
Přibližně o kolik?
O 20 až 30 korun.
A 3D brýle budete prodávat, nebo půjčovat?
Budeme je půjčovat. Prodávání se nevyplatí. Jedná se o aktivní brýle, čili přímo v brýlích bude přepínání jednotlivých polarit.
A máte představu o tom, jak vzrostla návštěvnost v okolních kinech, kde zavedli 3D technologii?
Tohle z hlavy nevím. Musel bych se podívat na jejich výsledky. Ale můžu říct, že návštěvnost určitě vzrostla. Zajímavé ale je, že nyní se výsledky kin a filmů nehodnotí podle návštěvnosti, ale podle tržeb. Mě osobně to zaráží, protože za 30 let, kdy se věnuji kinematografii, byl vždy nejdůležitější počet diváků.
Děkuji za rozhovor,
Matěj Brýdl