Nedávno jsme zde uveřejnili článek o tom, že z vedení města odchází ČSSD. Po několika dnech se k této události vyjádřili i zástupci zbytku koalice, jejich vyjádření jsme otiskli zde. Také jste si mohli zakoupit Listy Lanškrounska, kde tomu věnují hned dvě strany, doplněné o jmenovité reakce radního Pavla Dvořáčka (TOP-09) a starostky města Stanislavy Švarcové (ODS). Na opozici se opět zapomnělo. V tomto článku vám proto předkládáme názory opozičního zastupitele Tomáše Janoucha (MůjLanškroun).
Kdo odchází, kdo rozhodne a kdo přijde?
Všeobecně se mluví o „odchodu ČSSD“. Zatím je však jisté jen to, že z radnice, přesněji z rady města a z postu místostarosty, fakticky odešel Bohumil Bernášek, předseda místní ČSSD. Další se ukáže až při jednání zastupitelstva ve středu 13. 3. , kdy se mimo jiné bude schvalovat rozpočet města.
Z ČSSD mám informace o tom, že dva jejich členové - zastupitelé hodlají koalici nadále podporovat. Mělo by se jednat o Zdeňka Baboráka, ředitele městského kina, a Stanislava Popeláře, velitele městské policie.
Možná to není shoda náhod, že oba pánové jsou na uvedených postech placeni z městských peněz, přičemž ten druhý byl na post navržen tím prvním… a existenci obou postů má takzvaně v hrsti, prostřednictvím stále ještě většiny v radě města, stávající zbytek koalice ODS, KDU-ČSL, TOP-09.
Před těmi také stojí úkol, vybrat si do rady města z řad zastupitelů nového člena městské rady. Mezi možnými zastupiteli bude na výběr jak ze stávajících, tak i z „nováčků“: místo Jana Šebrleho (KDU-ČSL), který se stane tajemníkem městského úřadu a nebude tak moci zůstat zastupitelem, by se měl zastupitelem opět stát Ladislav Maixner. Některý z radních pak bude zvolený za místostarostu.
Proč se starostce rozpadla druhá koalice?
Prohlášení stran jsou protikladná. ČSSD například uvedla, že chtěla změnit způsob komunikace a řízení města. Zástupci ODS, TOP-09 a KDU-ČSL na to reagovali prohlášením, že každý radní měl prostor ovlivňovat rozhodnutí rady města v radou schvalovaných záležitostech a že nerozumí připomínkám o řízení města.
Proto mne velmi zajímalo, jak to asi bylo doopravdy. Prošel jsem si několik posledních zápisů z jednání rady města, přičemž mne zaujaly tyto části:
V zápise z 18. 2. 2013, tedy v době, kdy již poněkolikáté projednávali návrh rozpočtu, v části diskuse radních se lze dočíst: Pan Bernášek uvedl, že neví nic o investiční akci rekonstrukci manipulačního skladu za 6,5 mil a zámecké zahrady za 5 mil. Dále vznesl dotaz, kdo učinil toto rozhodnutí. Paní starostka uvedla, že toto rozhodnutí nikdo neučinil a rozhodovat o něm bude rada města.
V zápise z 21. 1. 2013: Pan Bernášek rozdal radním text deníku PRÁVO ze dne 17.1.2013. Paní starostka je zde citována v souvislosti s výstavbou IQ parku v Lanškrouně za 100 mil Kč. Dotázal se, na základě jakého usnesení se o výstavbě IQ parku jedná. Paní starostka sdělila, že radní nad touto problematikou krátce diskutovali.
Takže i bez složitého pátrání je zřejmé, že komunikace mezi partnery i v tak důležité věci, jako je rozpočet města, docela vázla. V tomto světle pak koaliční prohlášení vypadá, že ho napsali jiní lidé, než kteří se zúčastňují jednání orgánů města, nebo že nás považují za hlupáky, kterým mohou namluvit, co je právě potřeba.
Můj názor je, že při současném personálním složení místních politiků a kandidátů, po jejich zkušenostech se „vzájemným soužitím“, zde není šance sestavit dostatečně silnou koalici, Tedy takovou, která by se nemusela opírat o hlasy přeběhlíků, které by si případně musela pojistit „korýtky“, a jejíž převažující členové by si nehráli jen své hry. Velké naděje nevkládám ani do nových voleb, ať už řádných, nebo předčasných, pokud se v pomyslném rybníce budou nacházet v podstatě jen stále stejné ryby. Naději spatřuji v nových tvářích a nejlépe bez ovládajícího stranického aparátu v pozadí.
Tomáš Janouch